Trzech studentów matematyki i fizyki z południa Włoch opracowało metodę, dzięki której wygrali w Lotto około 50 tysięcy euro. Pomógł im mechanizm sztucznej inteligencji, który analizuje prawdopodobieństwo wylosowania konkretnych liczb. - Posłuchali mojej rady i połączyli ją z ich wiedzą - skomentował właściciel kolektury, gdzie padła wygrana.
Dalsza część tekstu pod wideo:
Studenci z Włoch wygrali w Lotto dzięki sztucznej inteligencji
Studenci Uniwersytetu w Lecce w Apulii dwukrotnie wygrali pieniądze w grze Lotto w kolekturze, położonej blisko ich Wydziału Matematyki i Fizyki. Dziennik "La Repubblica" podkreśliła, że do tej informacji należy podejść z ostrożnością. Nie istnieje bowiem naukowa metoda, która zapewni wygraną na loterii. Jednak młodym Włochom udało się, a fundamentalną rolę odegrała w tym przypadku nauka. Troje młodych ludzi opracowało system sztucznej inteligencji, który dokonał analizy historycznego prawdopodobieństwa wylosowania liczb na podstawie wyników z przeszłości. Jak się okazało, metoda zadziałała.
Kiedy po raz pierwszy młodzi ludzie zastosowali system, wygrali 4 500 euro. Po tej pomyślnej próbie postanowili powtórzyć swoją metodę i trochę ją udoskonalili. Za drugim razem wygrali około 43 tysięcy euro.
Sztuczna inteligencja to klucz do wygranej w Lotto?
Włoski dziennik podkreśla, że za sukcesem studentów stoi nie tylko AI, ale także wiedza, intuicja i pamięć właściciela kolektury. Autorzy eksperymentu przyszli do niego, prosząc o informacje na temat losowanych liczb i pytali, czy warto skreślać te, które od dawna nie padły. Rady, których im udzielił, wykorzystali, studiując system liczbowy i trzymając się jednocześnie założenia, że nie istnieje żadna zwycięska metoda.
- Wiemy dobrze, że Lotto to gra przypadkowa, ale chcieliśmy zrozumieć, czy dzięki AI możliwe będzie ustalenie tendencji, które mogłyby być przydatne. Tę naszą ciekawość zamieniliśmy w mały eksperymentalny projekt - tłumaczyli młodzi naukowcy. Jak przyznali, wykorzystali podpowiedź swojego doradcy z kolektury, który zasugerował im, by stawiali na często losowane liczby, a nie na te, które rzadko padają.
Zobacz także:
- Nowe limity wypłat w bankomatach. Czy dostęp do gotówki będzie ograniczony?
- Trudny powrót mamy na rynek pracy. "Nie dzieliłam się informacją, że mam w domu małe dzieci"
- Ciężka praca wcale nie taka dobra. "Kult osiągnięć prowadzi do wypalenia"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kinga Krzeminska/GettyImages