Włochy

  Włochy

  Każda pociecha musi się w końcu usamodzielnić. Kiedy przychodzi ten moment?

  Paul Haggis został zatrzymany, gdy przyjechał na festiwal filmowy.

  W większości krajów obostrzenia związane z koronawirusem zostały już poluzowane lub zdjęte. We Włoszech zmiany dotyczą obowiązku noszenia maseczek. Do kiedy będą obowiązywać nowe zasady?

  Podróżujący samolotem na wakacje do Włoch, Hiszpanii czy Portugalii muszę liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Pod koniec czerwca pracownicy jednego z popularnych przewoźników zapowiadają strajki. O jaką linię chodzi? Na co muszą zwrócić uwagę turyści z Polski?

  Włochy to piękny, stosunkowo niewielki, ale za to niezwykle zróżnicowany kraj. Składa się z wielu odrębnych, różniących się od siebie regionów. Te różnice widać zarówno w krajobrazie, jak i w kuchni. Na czym polega wyjątkowość Toskanii, Kalabrii i Sycylii?

  Włoska kuchnia jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych na świecie. Jest integralną, powszechnie rozpoznawalną częścią bogatej, włoskiej kultury. Choć niemal każdy zna pizzę, spaghetti, risotto czy tiramisu, to smaki słonecznej Italii potrafią zaskoczyć. Tym bardziej, że włoska kuchnia to coś więcej niż samo jedzenie.

  Każdy, kto choć raz odwiedził słoneczną Italię, po powrocie do kraju nieraz z rozrzewnieniem wspomina ten boski klimat. Na szczęście, żeby go poczuć, nie trzeba od razu jechać na urlop – włoską fiestę z powodzeniem można zorganizować także w Polsce. Jak się do tego zabrać, żeby choć na chwilę przenieść się na południe Europy? To prostsze, niż może się wydawać.

  „Słodkiego miłego życia” – wyśpiewane przez zespół Kombi życzenia to, wydawać by się mogło, dla wielu niespełnione marzenie. Tymczasem w słonecznej Italii „la dolce vita” to wręcz filozofia życia, którą z czasem pokochał cały świat. Jak czerpać z włoskiego stylu bycia tak, aby rzeczywistość stała się bardziej kolorowa?

  Jak prezentowała się na uroczystości? Internauci są zachwyceni jej kreacją.

  Na prawym brzegu Tybru, niedaleko Watykanu, znajduje się monumentalna budowla, która przetrwała prawie 2000 lat. W odróżnieniu od innych budynków z tego okresu nie została ona zniszczona i nie stała się magazynem na materiały z odzysku. Przez dwadzieścia stuleci Zamek Świętego Anioła zmieniał wielokrotnie swoją funkcję, był m.in. skarbcem, sądem, a nawet więzieniem. To właśnie tutaj ostatnie dni przed śmiercią spędzał Giordano Bruno.

  Aktor spędził tegoroczną zimę na planach filmowych w Turynie i w Rzymie. Nad czym pracował?

  Anna Puślecka specjalnie dla widzów Dzień Dobry TVN pojechała na miejsce, by odkryć tajemnice słynnej kafejki.

  Wiele krajów znosi obostrzenia po ponad dwóch latach pandemii COVID-19. Od 1 czerwca nowe zasady obowiązują we Włoszech. Co się zmienia? Jakie dokumenty trzeba wypełnić przed podróżą? Czy osoby niezaszczepione mogą wjechać do kraju?

  Młodsza siostra zgłosiła sprawę na policję.

  72-letnia Vienna Cammarota, 72-letnia Włoszka, wyruszyła w pieszą podróż z Wenecji do Pekinu. Planuje pokonać 22 tysiące kilometrów, przemierzając piętnaście państw. Do podjęcia wyzwania zainspirowali ją Goethe i Marco Polo. Swoją podróż określiła jako "spacer na rzecz pokoju i zjednoczenia ludzkości".

  Cała trójka wpadła do lodowatej wody. Na pomoc pośpieszyli ratownicy.

  Kaplica Sykstyńska to jeden najbardziej rozpoznawalnych obiektów Watykanu. Freski zdobiące jej ściany i sklepienie to jedne najwybitniejszych dzieł sztuki malarskiej w historii ludzkości.

  Dwa lata po śmierci kompozytora Anna Puślecka wraz z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziła jego niezwykły dom w Rzymie.

  Obecna sytuacja jest postrzegana jako dramatyczna przez miliony ludzi. W Ukrainie walczą o swój kraj, giną setki osób, jednak świat mody udaje, że nic się nie dzieje. Włoski premier zażądał nawet, by dobra luksusowe zostały wyłączone z sankcji przeciw Rosji. Co to oznacza? Otóż m.in. Versace, Gucci i Prada nadal mogą handlować z rosyjskimi oligarchami. Skąd takie podejście? O tym redaktor mody serwisu dziendobry.tvn.pl, Sabina Zięba.

  Alghero nazywa się potocznie Barcelonnette, czyli małą Barceloną. Dowiedz się, komu Alghero zawdzięcza tę nazwę i jakich atrakcji szukać w tym malowniczym mieście.

  Marek Fiedler, wnuk Arkadego Fiedlera, wyruszył do Włoch śladami swojej babci Marii. Dotarł do jej rodzinnego miasta, gdzie mieszkała do 12 roku życia. O swojej wyprawie u boku opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Najpopularniejszy wulkan Etna przebudził się i doszło do erupcji. Wybuchy lawy sięgały 600 metrów wysokości. Do atmosfery trafiła także chmura popiołu, a na okoliczne miasta spadły odłamki skalne. W sieci krążą przerażające i piękne fotografie zajścia. We Włoszech konieczne było ogłoszenie czerwonego alarmu. Co się z tym wiąże?

  Sprawę rozstrzygnął sąd.

  Wybitny restaurator zakochał się w Polce. Jaka jest historia ich miłości?

  Ikona włoskiego kina miała 90 lat.

  Piazzale Michelangelo to niesamowity punkt widokowy na całą Florencję. Można zobaczyć z niego cudowne zachody słońca nad wielką kopułą oraz Stare Miasto. Plac usytuowany na wzgórzu San Miniato, nieopodal rzeki Arno, został zbudowany w 1869 roku. W jego centrum znajduje się wykonany z brązu pomnik upamiętniający „Dawida”, słynną rzeźbę Michała Anioła oraz „Cztery Pory Dnia”, czyli nieco mniej znane dzieło tego renesansowego artysty.

  Apulia to region położony na południu Włoch. Jest mniej popularna wśród turystów niż inne części kraju, dlatego powinni się tam wybrać ci, którzy cenią sobie spokój i unikają tłumów. Co zobaczyć w Apulii?

  Są tacy artyści, których talent i charyzma pozwalają podbić serca nawet tych fanów, którzy niekoniecznie rozumieją język, w którym tworzą. Przykładem może być tutaj pochodzący z Włoch Drupi, uwielbiany przez miliony Polaków.

  Trydent znajduje się w regionie administracyjnym północnych Włoch: Trydent–Górna Adyga. To miasto, które ma piękną i długą historię. Trydent zasłynął m.in. z soboru, zwołanego przez papieża Pawła III w 1545 roku, jako odpowiedź na reformację protestancką. Jakie atrakcje turystyczne Trydentu warto zobaczyć?

  Czym wyróżnia się Ravenna?