Mówi się, że ciężka praca jest kluczem do sukcesu. Czy faktycznie dawanie z siebie wszystkiego pozwoli nam osiągnąć zawodowe szczyty? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Mikołaj Marcela, nauczyciel akademicki i pisarz.
Jak ciężko powinniśmy pracować?
Mówi się, że w pracy powinniśmy dawać 70-75 proc. swoich możliwości. Praca na pełnych obrotach to prosta droga do wypalenia i ogromnego zmęczenia. - Nasz problem polega na tym, że my zostaliśmy wychowani, szczególnie milenialsi, potem zetki, i kolejne pokolenia, że im więcej pracujemy, od najmłodszych lat, im bardziej skupiamy się na sukcesie, tym bardziej ten sukces będzie prawdopodobny. Zaczynamy właściwie już w przedszkolu albo nawet wcześniej - powiedział w Dzień Dobry TVN dr Mikołaj Marcela, nauczyciel akademicki i pisarz.
Coraz więcej osób chce się jednak wyrwać z tego systemu. - Pokazuje to, jak wiele osób chce spełnić obowiązek szkolny poza szkołą, wybierają edukację domową, próbują też pójść do szkoły niepublicznej, która, ale nie wszystkie, próbują uciec od tego kultu osiągnięć, ale są takie szkoły, które próbują zupełnie inaczej podejść do edukacji. Mamy coraz więcej osób, które rozumieją, że kult osiągnięć prowadzi do wypalenia w wieku dorosłym, czasami już w wieku uczniowskim - dodał.
Czy ciężka praca pomaga osiągnąć sukces?
Dr Mikołaj Marcela jest zdania, że pewne rzeczy nam się po prostu w życiu udają i nie zawsze mają one związek z tym, jak ciężko pracujemy, jak bardzo się staramy. Ogromne znaczenie mają szczęście, a także to, z jakiej rodziny pochodzimy. - Badania pokazują, że jeśli nasza rodzina ma wyższy kapitał ekonomiczny, trochę wyższy kapitał kulturowy, to więcej rzeczy, teoretycznie może nam się przydarzyć - tłumaczył.
Nasz rozmówca zaznaczył, że ciężka praca z czasem zmniejsza naszą tzw. przepustowość mentalną. - Nie za bardzo widzimy możliwości, które się przed nami otwierają. Skupiamy się na celu, zakładamy, że to właśnie 110 proc. zaprowadzi nas do sukcesu - podkreślił.
Dlaczego jeszcze ta prac ponad siły nie niesie za sobą nic dobrego? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bankructwo kultowej firmy kosmetycznej. Jak to się stało?
- Program "Aktywny rodzic". Od kiedy można składać wnioski?
- Oto ranking najbardziej opłacalnych kierunków. Po jakich studiach zarabia się ponad 10 tys. złotych?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News