Kiedy praca przestaje dawać satysfakcję
Wypalenie zawodowe to stan psychicznego, emocjonalnego i fizycznego wyczerpania, który jest spowodowany długotrwałym stresem lub frustracją w pracy. - To jest sytuacja, w której cierpi nasze ciało, nasza głowa i cierpią nasze relacje w pracy i relacje społeczne - powiedział Marcin Sawicki.
Statystyki i badania potwierdzają, że kraje wschodu i północy Europy częściej ciepią na wypalenie zawodowe. - W wielu krajach Europy można dostać zwolnienie lekarskie, które jest płatne - dodał dziennikarz. - Co więcej, w wielu krajach funkcjonują nawet ogólnokrajowe telefony zaufania, gdzie można zgłosić syndrom wyczerpania, czyli wypalenie zawodowe (...). Wtedy w procesie diagnozy czasami idzie się do specjalnych komisji lekarskich, oni pytają ile to trwa, a elementem leczenia jest wysyłanie na psychoterapię - podkreślił.
- W Polsce natomiast dalej wypalenie zawodowe nie jest przyczyną do wystawienia L4. Jeżeli czujemy się przeciążeni pracą, to najlepiej pójść na urlop (...). Jeżeli mamy dodatkowe symptomy, to wtedy konsekwencją wypalenia zawodowego mogą być poważne choroby m.in.: alkoholizm, czy depresja. Nie traktujmy tego tak, że to jest tylko gorsze samopoczucie, bo to może mieć bardzo poważne konsekwencje - wyjaśniła ekspertka HR Natalia Bogdan.
Jak odróżnić wypalenie zawodowe, od przemęczenia?
Zdaniem naszej gościni niezwykle ważne jest to, żeby najpierw odróżnić wypalenie zawodowe od depresji. - Depresja wyklucza nas ze wszystkich obszarów życia. My nie mamy w ogóle wtedy chęci do działania. Natomiast wypalenie zawodowe koncentruje się tylko na naszej pracy. My nie mamy ochoty do niej iść, jest poniedziałek, a my nie mamy chęci, energii i motywacji do działania - powiedziała Natalia Bogdan.
Istotne jest także odróżnienie wypalenia zawodowego, od zwykłego stresu. - Każdy z nas ma bardziej lub mniej stresujące momenty w życiu. Nie mylmy tego z tymczasowym stresem. To jest permanenty stan, którego nic nie zmienia, ani weekend, ani urlop. Znowu musimy iść do pracy, a tej motywacji dalej nie ma - dodała ekspertka.
Świadomość firm z roku na rok jest coraz większa, ale według specjalistki HR, nadal w tym temacie jest sporo do poprawy. - Na pewno ważne jest to, żeby zapobiegać, a nie dopiero reagować, jak wypalenie się pojawi (...). Ważna jest także otwartość oraz edukacja pracowników - podsumowała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czterodniowy tydzień pracy. Czy jest możliwy w Polsce?
- Czas pracy – jak prawidłowo go ustalić i rozliczyć?
- Sześciogodzinny dzień pracy - taki system wprowadziła polska firma. Efekty są zaskakujące
Autor: Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News