Styl życia

Czterodniowy tydzień pracy. Czy jest możliwy w Polsce?

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
businessinsider.com.pl/money.pl
Czy zostanie wprowadzony w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy coraz częściej poddawany jest testom w krajach zachodnich. Ma na celu podniesienie wydajności pracowników przy jednoczesnym utrzymaniu ich pensji na tym samym poziomie. Czy rozwiązanie mogłoby zostać wdrożone w Polsce?

Krótszy tydzień pracy

W zachodniej Europie coraz częściej testowany jest nowy system pracy. 3,3 tysiące osób pracuje cztery dni w tygodniu w ramach pilotażowego programu w Wielkiej Brytanii - czytamy w serwisie businessinsider.pl. Pracownicy zachowują swoje dotychczasowe wynagrodzenie.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Eksperci podkreślają, że żeby te zmiany zostały wprowadzone z powodzeniem i korzyścią dla pracownika i pracodawcy, istotna jest odpowiednia wydajność pracy. Jednocześnie zaznaczają, że największa aktywność przypada na czas od poniedziałku do czwartku:

"Zdaniem ekspertów czterodniowy tydzień pracy co prawda skraca czas na przygotowywanie określony zadań, jednak korzystnie wpływa to na motywację i zwiększa wydajność pracy. Pomaga to priorytetyzować swoje aktywności oraz skłania do szybszych i skuteczniejszych działań. (...) W tradycyjnym modelu największą intensywność pracowników zaobserwować można w okresie od poniedziałku do czwartku. W piątki tempo zauważalnie spada, a co za tym idzie – także wydajność" - czytamy w serwisie money.pl

Gdzie sprawdzi się czterodniowy tydzień pracy?

Okazuje się, że sukces skróconego tygodnia pracy zależny jest od wydajności pracy.

- Gdy ona jest odpowiednio wysoka, to można sobie pozwolić na skracanie czasu pracy, szczególnie gdy mamy do czynienia z nasyceniem technologią, która ogranicza zapotrzebowanie na pracę ludzką. Tymczasem w Polsce produktywność jest dużo niższa niż w krajach starej UE, nawet w Hiszpanii. Ten fakt szybko zostałby przywołany, gdybyśmy dyskusję o redukcji czasu pracy chcieli rozpocząć w Polsce – zaznaczył w rozmowie z "Parkietem" dr Jan Czarzasty, socjolog ekonomiczny ze Szkoły Głównej Handlowej.

Eksperyment skrócenia czasu pracy prowadzono także na Islandii. Zwiększył on wydajność pracowników i zmniejszył stres. Testy doprowadziły do tego, że 80 proc. pracodawców postanowiło zmienić system.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: businessinsider.com.pl/money.pl

Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości