finanse

  W życiu Victorii Beckham ostatnio sporo się dzieje. Zagraniczne media rozpisują się o jej konflikcie z synową, ale nie pozostają też obojętne na sytuację finansową rodziny. Marka kosmetyczna i modowe imperium założone przez żonę znanego piłkarza mają przynosić milionowe straty.

  Podatek od posiadania psa zapłacić muszą mieszkańcy tych gmin, których władze zdecydowały o jego obligatoryjności. Od przyszłego roku rząd zapowiedział podniesienie wysokości tej opłaty. O ile?

  Wielu kredytobiorców czeka na wejście w życie wakacji kredytowych, w związku z rosnącymi ratami. Od sierpnia będzie taka możliwość. W piątek 29 lipca rusza nabór wniosków. Kto może ubiegać się o wakacje kredytowe? Które miesiące one obejmują?

  Pandemia COVID-19 zupełnie zmieniła świat, w którym żyjemy. Dwuletnia obecność wirusa i licznych, zmiennych obostrzeń, które mają przed nim chronić, znacznie wpłynęły na wielu ludzi, ich zachowania, sposób i możliwości wykonywania pracy. Kryzys dotkliwie odczuły również liczne przedsiębiorstwa, zwłaszcza te mniejsze, wymagające bezpośredniego kontaktu z klientami. Właściciele firm zaczęli szukać rozwiązań, które pomogą przetrwać trudniejszy czas. Jak zmieniły się małe przedsiębiorstwa?

  1 lipca wchodzą w życie zmiany podatkowe, które wpłyną nie tylko na wysokość zarobków, ale również na wypłacanie emerytur. Kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie 2.0? Ile będą wynosiły świadczenia emerytalne?

  GUS podał dane dotyczące średniej płacy. Dane nie są jednak pocieszające, ponieważ nie nadąża ona za rosnącą wciąż inflacją. Jak zauważają ekonomiści, gospodarka Polska zaczyna zwalniać. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło w ubiegłym miesiącu o 13,5%, podczas, gdy inflacja wzrosła o prawie 14%. 

  Czterodniowy tydzień pracy coraz częściej poddawany jest testom w krajach zachodnich. Ma na celu podniesienie wydajności pracowników przy jednoczesnym utrzymaniu ich pensji na tym samym poziomie.

  8 czerwca odbyło się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Jej członkowie zdecydowali o kolejnym podniesieniu stóp procentowych. To już dziewiąta taka podwyżka w ostatnim czasie. O ile wzrosły stopy i co to oznacza dla posiadaczy kredytów?

  Raty kredytów i pożyczek poszły mocno w górę. Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Jak poradzić sobie ze spłatą? Na co zwrócić uwagę korzystając z usług? Na te pytania odpowiedziała Kasia Iwanoska w cyklu Dzień Dobry TVN "OszczędzaMY".

  W związku z rosnącą inflacją wiele osób zastanawia się, co zrobić, aby nie stracić pieniędzy. Część zaczyna inwestować i to wtedy pojawia się termin stopy zwrotu lub stopy zysku. Czym właściwie jest to pojęcie? Jak obliczać stopę zysku i jakie są jej rodzaje?

  Sprawdziliśmy, ile wyniesie średni koszt wypoczynku i gdzie wybiorą się Polacy.

  Ceny rosną a kolejne rachunki mrożą krew w żyłach. Tutaj z pomocą przychodzi Kasia Iwanoska i nowy cykl Dzień Dobry TVN "OszczędzaMY". Co zrobić, by w niepewnych czasach pieniądze nie uciekały z portfela?

  Na codzienne życie potrzeba dziś od 100 do 500 zł więcej. A to oznacza, że skurczył się budżet na przyjemności. Ponad połowa Polaków musiała o połowę ograniczyć wydatki na rozrywkę, a cztery na dziesięć osób przeznaczy mniej pieniędzy na krótkie wyjazdy.

  "Chciałem po prostu stworzyć lepsze życie".

  Część osób złożyła już swój PIT za 2021 rok i zastanawia się, czy został rozliczony przez Urząd Skarbowy. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy czekają na zwrot nadpłaty lub składali PIT-28.

  Chętnych do nauki w szkołach morskich nie brakuje.

  Zwrot podatku dla rodziny z dwójką dzieci może wynieść ponad 3 tys. złotych. Natomiast rodzice z czwórką dzieci korzystający z różnych ulg i odliczeń, mogą otrzymać nawet 9 600 tys. złotych – wyliczają analitycy z e-pity. Wysoki zwrot podatku jest możliwy tylko wtedy, gdy uwzględnimy wszystkie przysługujące nam ulgi. Dlatego wstępnie wypełnioną deklarację podatkową, dostępną w usłudze Twój e-PIT należy dokładnie przeanalizować i wpisać do niej niezbędne odliczenia. Sprawdź, jak to zrobić.

  Co podrożało najbardziej?

  Gospodarcze skutki wojny w Ukrainie z dużym prawdopodobieństwem spowodują wzrost cen mieszkań z rynku pierwotnego z uwagi na zwiększone koszty budowy. Niepokój inwestorów budzą również rosnące raty kredytów. Wątpliwości rozwiewa ekspert rynku nieruchomości Maciej Górka.

  Polacy rezygnują ze zbędnych zakupów, usług i rozrywek. Powód? Najpierw pandemia, potem inflacja, a teraz wojna w Ukrainie.

  W związku z rosnącymi stopami kredytów coraz więcej osób poszukuje kalkulatora kredytu hipotecznego. Jak działa to urządzenie? Gdzie je znaleźć i w czym może nam pomóc? Sprawdź, jak nie wpaść w kłopoty finansowe, dzięki prostym obliczeniom.

  W związku z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej możliwe będzie uzyskanie dodatku osłonowego. Ma on na celu wsparcie finansowe osób, które mają niskie dochody oraz ochronę gospodarstw domowych przed tzw. ubóstwem energetycznym. Aby uzyskać dofinansowanie, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku w konkretnym terminie. Rząd właśnie zmienił zdanie w kwestii wliczania trzynastej emerytury do dochodu.

  Może się okazać, że z powodu Polskiego Ładu pod koniec stycznia niektórzy otrzymają niższe wynagrodzenie niż to, które zostało wypłacone im w grudniu. Jak zapewnił minister finansów Tadeusz Kościński, w takim przypadku będzie przysługiwało wyrównanie.

  13 emerytura to świadczenie, które wypłacane jest w kolejnym roku, po ustaleniu najniższej emerytury. W 2022 roku trzynastki wypłacane są od 1 kwietnia. Komu przysługują i jakich kwot mogą się spodziewać emeryci?

  Pewność siebie to jeden z najważniejszych czynników sukcesu w biznesie. Jednak jak pokazuje najnowszy raport "Bizneswoman Roku" Fundacji Sukces Pisany Szminką, wiele kobiet jest z nią na bakier. Mało tego ponad 1/3 Polek zdarza się prowadzić projekty lub brać w nich udział nieodpłatnie. Dlaczego tak się dzieje?

  "Dom jest tam, gdzie nie musimy wciągać brzucha".

  Ulga dla klasy średniej to - obok PIT-2 - najgorętszy temat ostatnich dni. Wszystko za sprawą "Polskiego Ładu", który zmienił sposób naliczania podatków i składki zdrowotnej. Michał Wilk, autor bloga "Dzień dobry, podatki" wyjaśnił, kto zyska na wprowadzonych zmianach.

  Nowy rok kalendarzowy to zwykle początek wielu zmian prawnych, finansowych itd. 2022 będzie dla Polaków rokiem licznych nowych lub znowelizowanych ustaw, zasad, podwyżek opłat, cen produktów i usług. O wszystkich piszemy na bieżąco, a poniżej zbiorcza lista najważniejszych zmian z linkami do szczegółowych.

  Nadchodzący rok nie będzie należał do najłatwiejszych. Jak pisze dziennik "Rzeczpospolita" większość z nas będzie musiała zacisnąć pasa. Z z jakich przyjemności będziemy rezygnować w 2022 roku.

  "Trudno mówić o elegancji w przypadku takich działań". Zdjęcie paragonu z gabinetu stomatologicznego, które pojawiło się na jednym z forów dentystycznych, wywołało prawdziwą burzę w sieci. Co zostało doliczone do wizyty?