Mają kilka lat, a już pracują zarobkowo. Co na to polskie prawo?

Dzieci na rynku pracy. Czy to legalne?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Na jakich zasadach można zatrudniać dzieci w czasie wakacji?
Na jakich zasadach można zatrudniać dzieci w czasie wakacji?
Młodzi biznesmeni
Młodzi biznesmeni
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Wakacje i dwumiesięczna przerwa od nauki sprzyjają podejmowaniu prac zarobkowych przez nieletnich, którzy chcą zyskać choć minimalną niezależność finansową. Jak tę kwestię reguluje polskie prawo? Czy w przepisach istnieje podział na kilkuletnie dzieci i nastolatków? Na te pytania odpowiada w Dzień Dobry TVN adwokat Eliza Kuna.

Dzieci w pracy. Mają kilka lat, a już prowadzą własny biznes

Fela, Paweł, Maks i Franek to kilkuletni obywatele naszego kraju, których można nazwać małymi przedsiębiorcami. - Sprzedają różnego rodzaju rzeczy: czereśnie, glicerynę, mydełka, powidełka - wymienia w studiu Dzień Dobry TVN Damian Michałowski. Jak do tego doszło?

- Pojechałem z mamą i siostrą do sklepu, i tam był mały zestawik mydlarza - opowiada Pawełek, który od roku zajmuje się produkcją mydeł. - I tak go to jakoś wciągnęło. Potem kupiliśmy przez Internet glicerynę, profesjonalne barwniki i zapachy do mydeł, no i tak kontynuuje tę działalność - wtóruje mu jego mama Justyna Krzyżewska.

Dużo zapału do pracy ma również kilkuletnia Felicja, która próbuje swoich sił w handlu. - Fela ma sporo indywidualnych potrzeb, które niekoniecznie jako rodzice mamy ochotę sfinansować, więc bardzo chętnie podejmuje różne wyzwania zarobkowe. Tata Feli jest artystą plastykiem i Fela zrobiła swoje dzieło w technice kolażu, które także sprzedała - tłumaczy Olga Lany, mama dziewczynki.

Sabina Zborowska-Maj z radością przygląda się swoim synom, którzy wdrapują się na drzewo, by zebrać, a następnie sprzedawać czereśnie na osiedlowych ulicach. - Pieniądze ze sprzedaży przeznaczane są na cele charytatywne - zaznacza dumna rodzicielka Maksa i Franka.

Reportaż Dzień Dobry TVN prezentuje historie szczęśliwych dzieci, które z uśmiechem na ustach garną się do wykonywania obowiązków. Czy ich praca zarobkowa jest jednak legalna?

Dzieci na rynku pracy - regulacje prawne

Gościem Pauliny Krupińskiej-Karpiel i Damiana Michałowskiego w studiu Dzień Dobry TVN była adwokat Eliza Kuna, która z zainteresowaniem przyglądała się przedstawionemu na antenie materiałowi o zarabiających dzieciach. Ekspertka zwróciła uwagę na lukę prawną i brak urzędowych regulacji w kwestii podejmowania pracy przez nieletnich.

- Dla mnie ten materiał jest niesamowity i pokazuje, jak dużo jest jeszcze do zrobienia w polskim prawodawstwie. (...) Zatrudnianie dzieci oficjalnie jest możliwe od 15. roku życia. To jest tak zwane zatrudnianie młodocianych, dlatego np. w sieciach fast food widzimy licealistów, którzy sobie dorabiają - tłumaczy prawniczka.

Eliza Kuna zaznacza, że osoby poniżej 15. roku życia również mogą wykonywać zarobkowe czynności zawodowe, jednak muszą być one ściśle związane z konkretnymi dziedzinami. Mowa o działalności kulturalnej, artystycznej, reklamowej bądź sportowej. Skąd wzięły się tak ograniczające przepisy?

- Polska, przystępując do Unii Europejskiej, przyjęła określone dyrektywy i rozporządzenia, które generalnie zabraniały pracy młodocianym. To wynika z tego, że (...) Francja, Wielka Brytania były krajami kolonialnymi, gdzie jest niestety długa historia niewolnictwa dzieci. Żeby przeciwdziałać temu niewolnictwu, przyjęto dość restrykcyjne przepisy prawne - wyjaśnia adwokat.

Specjalistka podkreśla jednak, że 99% urzędników oraz funkcjonariuszy straży miejskiej podchodzi z dużym zrozumieniem do rodziców, którzy pozwalają dzieciom na podejmowanie prac zarobkowych niezwiązanych ze sztuką lub sportem.

- Są wolne kwoty od podatku. Jeżeli te dochody nie przekraczają takiej kwoty, a umówmy się, że są to symboliczne dochody, to nie ma obowiązku, żeby rozliczać się z Urzędem Skarbowym i odprowadzać od tego podatek - uświadamia prawniczka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości