pracownik

  pracownik

  Pracodawcy mają mieć dostęp do informacji, którzy pracownicy - a nawet usługobiorcy - są zaszczepieni przeciw COVID-19. Osoby ubiegające się o zatrudnienie będą się musiały podzielić informacją, czy przyjęły preparat, jeśli przyszły szef sobie tego zażyczy. Projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie jest już gotowy. Co te przepisy oznaczają w praktyce? Na ten temat porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z mecenas Elizą Kuną.

  Każdy pracownik ma konkretne prawa oraz obowiązki, z których powinien się wywiązywać. Współcześnie pracodawcy coraz częściej posługują się różnymi narzędziami do oceny pracowników, aby zweryfikować, czy dana osoba nadaje się na stanowisko pracy. Roczna ocena pracownika może także posłużyć jako argument do podwyżki, awansu lub zwolnienia.

  Kompetencje miękkie i twarde to konkretne cechy lub umiejętności, które wpływają na naszą efektywność i jakość wykonywanej pracy. Obserwacje rynku pracy wskazują, że pracodawcy zwracają coraz większą uwagę na kompetencje miękkie.

  Praca zdalna to zjawisko, o którym jeszcze rok temu mało kto słyszał. Pandemia sprawiła jednak, że home office stał się codziennością większości z nas. Niektórzy wychodzą z założenia, że skoro i tak wykonują swoje zadania on line, to mogą to robić z dowolnego miejsca - także wyjeżdżając z kraju. Czy tak jest rzeczywiście? Eksperci podkreślają, że okres pracy zdalnej nie jest urlopem.

  Pracownik, który nie zjawia się w pracy bez usprawiedliwienia i podania przyczyny czy nie wypełnia obowiązków nałożonych na niego zawartą umową, uznany zostaje za osobę porzucającą pracę. Wiąże się to często z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę i z licznymi konsekwencjami dla pracownika.

  Rządzący chcą, aby 12 listopada był dniem wolnym od pracy. Pomysł nie spodobał się pracodawcom. Jakie mają do niego zastrzeżenia? Okazuje się, że nie wszystkie grupy zawodowe będą miały wolne tego dnia. Kto więc będzie musiał przyjść do pracy? Czy strata dla gospodarki z powodu nieoczekiwanego, dodatkowego dnia wolnego będzie duża? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 BiS Pawła Blajera.

  W pewnej londyńskiej firmie wprowadzono zaskakujące rozwiązanie - osoby w niej zatrudnione same określają, ile chciałyby zarabiać, a następnie inni pracownicy głosują, czy te pieniądze danej osobie się należą. Czy można realnie wycenić swoją pracę? Czy taki pomysł przyjąłby się w Polsce? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog biznesu Iwoną Golonko.

  Najwięcej nagłych nieobecności w pracy przypada na początku i na końcu tygodnia. Ze statystyk wynika, że w piątek notuje się 26 proc. absencji pracowników, a w poniedziałek - aż 48 proc. Dlaczego właśnie w te dni nie lubimy przychodzić do pracy? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psycholog biznesu Iwonę Golonko.

  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przedstawiła projekt nowego Kodeksu pracy. Niektórzy twierdzą, że uderza on w pracowników. Jakie zatem zawiera zapisy, które mogłyby martwić tę stronę stosunku pracy? O tym w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 Paweł Blajer.

  Rocznie zwolnienia lekarskie kosztują budżet państwa ponad 10 miliardów złotych. Polacy w 2017 r. skorzystali z ok. 20 milionów takich zaświadczeń. Część z nich jest nielegalna. Można je dostać bezpośrednio od lekarza lub kupić w sieci. W jaki sposób ZUS weryfikuje zwolnienia lekarskie? Co grozi za korzystanie z nielegalnego zwolnienia i za jego wystawienie? O tym w Dzień Dobry TVN mówił rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Obok niego na kanapie usiadł coach biznesu Miłosz Brzeziński. Dlaczego według niego Polacy oszukują pracodawców?

  Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Pod jakimi warunkami? Czy pracownik może odmówić powrotu do pracy? Kto ponosi koszty i jakie w związku z odwołaniem z urlopu? Czy podczas odpoczynku pracownik może mieć wyłączony telefon służbowy? Czy przed urlopem należy informować pracodawcę, gdzie się jedzie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokata Jacka Kosińskiego.

  Zdarza się, że kobiety, które wracają do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym zostają z niej bezprawnie zwolnione. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prawniczkę Katarzynę Łodygowską, aby powiedziała, jakie prawa przysługują paniom, które po urodzeniu dziecka zamierzają wrócić do pracy. Naszego gościa zapytaliśmy również o uprawnienia pracownic w ciąży. Mogą być zwolnione z pracy? Mogą być zatrudnione w porze nocnej?

  Według nowego raportu Głównego Urzędu Statystycznego w niektórych sektorach brakuje pracowników. W jakich? Dlaczego nie ma ludzi do pracy? Zapytaliśmy o to dziennikarkę ekonomiczną Katarzynę Karpę-Świderek.

  Z niewolnika nie ma pracownika... Jak być bardziej zadowolonym ze swojego zawodu? "Pracuję, bo lubię" to kampania społeczna, która ma na celu sprawienie, że Polacy pokochają swoją pracę. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Dorota Gardias była razem z wolontariuszkami akcji przy warszawskim przystanku Metro Centrum.

  W związku z powiększającym się niedoborem kadr, wiele polskich firm rozważa zatrudnienie pracowników zza wschodniej granicy. Czy Polska może się stać dla Ukraińców tym, czym stała się Wielka Brytania dla Polaków? Czy Ukraińcy będą konkurować o pracę z Polakami? W jakich branżach znajdują zatrudnienie pracownicy z Ukrainy? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Natalią Zasobą, Ukrainką prowadzącą firmę w Polsce oraz Katarzyną Karpą–Świderek, dziennikarką TVN24 Biznes i Świat.

  Magda Gessler podczas nagrania programu "Kuchenne rewolucje" odkryła, że w jednej z kieleckich restauracji dochodzi do rażącego naruszania praw pracowniczych. Nie jest to jednak wyjątek. Według ekspertów - w Polsce prawa pracownicze są łamane bardzo często. Dlaczego? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Magdą Gessler oraz adwokatem i ekspertem prawa pracy Waldemarem Gujskim. Dowiedzieliśmy się również, na co powinni zwracać uwagę młodzi ludzie decydujący się na pracę sezonową.

  Szpital im. Św. Jadwigi w Trzebnicy ma nietypowego pracownika etatowego, którego każdy pracodawca pozazdrościłby - chętnie zostaje na nocne dyżury i nie żąda podwyżki. Kto to taki? To czarny kot Dodek. Zobaczcie, co mówią o nim współpracownicy :)

  Dla dziecka kontakt z mamą jest bardzo ważny. Są pracodawcy, którzy ze zrozumieniem podchodzą do tych potrzeb i organizują dla swoich pracowników oraz ich dzieci korporacyjne przedszkola. Wydawałoby się, że tego typu rozwiązanie ma same zalety, a jednak nie - można też znaleźć w nim wady. I właśnie o plusach i minusach przedszkoli korporacyjnych rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN: psycholog dr Ewą Jarczewską-Gerc.

  Nowy rok łączy się z nowymi możliwościami - również na rynku pracy. Jak co roku, pojawiają się prognozy zapotrzebowania pracowników. Komu więc w nadchodzącym roku będzie łatwiej, a komu trudniej znaleźć pracę? Czy wybór studiów determinuje całe życie? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to konsultanta biznesowego Miłosza Brzezińskiego i Małgorzatę Rozenek, która z zawodu jest prawnikiem.

  Pracownikowi zawsze wiatr w oczy wieje. Chętnie przyszedłby do pracy punktualnie, gdyby nie to, że właśnie stał się ofiarą światowego spisku producentów budzików, zepsuły się obie windy w bloku, a on mieszka na ostatnim piętrze... piątym i zejście zajmuje naprawdę dużo czasu, uciekły wszystkie, ale to dosłownie wszystkie tramwaje w mieście, a do tego trzeba było odwieźć babcię do szpitala. Jak jeszcze usprawiedliwiają swoje spóźnienia pracownicy i jak należy się zachowywać po wpadnięciu do biura? Odpowiedzi znalazł dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Według Państwowej Inspekcji Pracy w 2014 roku kwota niewypłaconych pensji wyniosła ponad 171 mln zł. Największy problem z otrzymaniem należnego wynagrodzenia mają osoby pracujące w branżach: budowlanej i usługowej. Gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 Biznes i Świat Pawła Blajera zapytaliśmy, jakie są najczęstsze przyczyny niewypłacania pieniędzy i co w takiej sytuacji może zrobić osoba, która nie otrzymała pensji.

  Wiele firm organizuje dla swoich pracowników wigilie. Po co? Czy pracownicy lubią takie spotkania? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Czy Filip był w tym roku grzeczny?