pracownik

  Jakie będą obowiązki pracodawców?

  Będą dotyczyły również zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych.

  - Pracodawcy sami już proponują - mówi w Dzień Dobry TVN socjolog Tomasz Marcysiak.

  O regulacjach prawnych dotyczących pracy zarobkowej osób młodocianych opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN adwokat Eliza Kuna.

  Sprawdź, co w praktyce oznacza przejście w stan zagrożenia epidemicznego.

  Marcin Rogacewicz - doskonale znany fanom serialu "Na Wspólnej" - prowadzi warzywniak na warszawskiej Woli. Ostatnio aktor zamieścił ogłoszenie z informacją, że poszukuje pracownika. Podał dwa kryteria, które należy spełnić. O jakich mowa?

  "To się opłaca pracodawcom".

  "Dobrze wiesz, że nikt cię nie zatrudni".

  2022 od początku jest dla Polaków rokiem wielu zmian. Planowane są one również w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Sprawdź, co się zmieni w przepisach. Zmiany w prawie pracy 2022

  Sejmowa Komisja Zdrowia zarekomendowała przyjęcie projektu ustawy o weryfikacji szczepień. Przepisy mają umożliwić pracodawcom żądanie od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 i o negatywnym wyniku testu lub informacji o przebytej chorobie.

  Poznaj porady psychologa biznesu.

  Pracodawcy apelują, by wprowadzić do polskiego porządku prawnego przepisy dotyczące wglądu w informacje o zaszczepieniu pracowników. Ich zdaniem, taka ustawa pomogłaby im odpowiednio planować i organizować pracę. Według ekspertów zapisy w niej powinny jednak jasno określać, do czego pracodawca ma prawo, a do czego nie.

  "To nie jest proszenie o łaskę".

  Pracodawcy mają mieć dostęp do informacji, którzy pracownicy - a nawet usługobiorcy - są zaszczepieni przeciw COVID-19. Osoby ubiegające się o zatrudnienie będą się musiały podzielić informacją, czy przyjęły preparat, jeśli przyszły szef sobie tego zażyczy. Projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie jest już gotowy. Co te przepisy oznaczają w praktyce? Na ten temat porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z mecenas Elizą Kuną.

  Choć wydawało się, że nie będą wprowadzane większe zmiany z powodu zbliżającej się czwartej fali koronawirusa, już wiemy, że szykowane są nowe projekty, które w trybie pilnym będą rozpatrywane przez Sejm. Co może się zmienić?

  Każdy pracownik ma konkretne prawa oraz obowiązki, z których powinien się wywiązywać. Współcześnie pracodawcy coraz częściej posługują się różnymi narzędziami do oceny pracowników, aby zweryfikować, czy dana osoba nadaje się na stanowisko pracy. Roczna ocena pracownika może także posłużyć jako argument do podwyżki, awansu lub zwolnienia.

  Jest nowa propozycja podniesienia minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. Kwoty, które zostały zaproponowane, mają być jeszcze negocjowane z przedstawicielami związków zawodowych i pracodawców.

  W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 nie są obowiązkowe. Dlatego jedna z firm, by zmotywować swoich pracowników, zaproponowała jednorazowy dodatek w wysokości 500 złotych. Jak argumentują swoją decyzję?

  Praca zdalna to dla wielu z nas rzeczywistość, z którą mamy do czynienia od ponad roku. Wykonywanie obowiązków online spowodowało, że zatarła się granica między biurem a domem. Boleśnie przekonały się o tym osoby, które w godzinach pracy online raczyły się napojami procentowymi i zostały za to dyscyplinarnie zwolnione. Pracodawca ma prawo wysłać policję.

  Kompetencje miękkie i twarde to konkretne cechy lub umiejętności, które wpływają na naszą efektywność i jakość wykonywanej pracy. Obserwacje rynku pracy wskazują, że pracodawcy zwracają coraz większą uwagę na kompetencje miękkie.

  Praca zdalna to zjawisko, o którym jeszcze rok temu mało kto słyszał. Pandemia sprawiła jednak, że home office stał się codziennością większości z nas. Niektórzy wychodzą z założenia, że skoro i tak wykonują swoje zadania on line, to mogą to robić z dowolnego miejsca - także wyjeżdżając z kraju. Czy tak jest rzeczywiście? Eksperci podkreślają, że okres pracy zdalnej nie jest urlopem.

  Pracownik, który nie zjawia się w pracy bez usprawiedliwienia i podania przyczyny czy nie wypełnia obowiązków nałożonych na niego zawartą umową, uznany zostaje za osobę porzucającą pracę. Wiąże się to często z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę i z licznymi konsekwencjami dla pracownika.

  Dwa tygodnie temu Polskę obiegła informacja, że Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje osoby pracujące z domu. Doniesienia okazały się jednak nieprawdziwe. Sprawdziliśmy, jak faktycznie może wyglądać kontrola pracy zdalnej, jakie prawa przysługują pracownikowi oraz czego może wymagać od nas pracodawca.

  Koronawirus przemodelował nasze życie, zmuszając do pozostania w domach i wykonywania pracy zdalnej. Czy podczas home-office pracodawca może kontrolować nasz czas pracy? Zapytaliśmy o to eksperta.

  Rządzący chcą, aby 12 listopada był dniem wolnym od pracy. Pomysł nie spodobał się pracodawcom. Jakie mają do niego zastrzeżenia? Okazuje się, że nie wszystkie grupy zawodowe będą miały wolne tego dnia. Kto więc będzie musiał przyjść do pracy? Czy strata dla gospodarki z powodu nieoczekiwanego, dodatkowego dnia wolnego będzie duża? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 BiS Pawła Blajera.

  W pewnej londyńskiej firmie wprowadzono zaskakujące rozwiązanie - osoby w niej zatrudnione same określają, ile chciałyby zarabiać, a następnie inni pracownicy głosują, czy te pieniądze danej osobie się należą. Czy można realnie wycenić swoją pracę? Czy taki pomysł przyjąłby się w Polsce? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog biznesu Iwoną Golonko.

  Najwięcej nagłych nieobecności w pracy przypada na początku i na końcu tygodnia. Ze statystyk wynika, że w piątek notuje się 26 proc. absencji pracowników, a w poniedziałek - aż 48 proc. Dlaczego właśnie w te dni nie lubimy przychodzić do pracy? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psycholog biznesu Iwonę Golonko.

  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przedstawiła projekt nowego Kodeksu pracy. Niektórzy twierdzą, że uderza on w pracowników. Jakie zatem zawiera zapisy, które mogłyby martwić tę stronę stosunku pracy? O tym w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 Paweł Blajer.

  Rocznie zwolnienia lekarskie kosztują budżet państwa ponad 10 miliardów złotych. Polacy w 2017 r. skorzystali z ok. 20 milionów takich zaświadczeń. Część z nich jest nielegalna. Można je dostać bezpośrednio od lekarza lub kupić w sieci. W jaki sposób ZUS weryfikuje zwolnienia lekarskie? Co grozi za korzystanie z nielegalnego zwolnienia i za jego wystawienie? O tym w Dzień Dobry TVN mówił rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Obok niego na kanapie usiadł coach biznesu Miłosz Brzeziński. Dlaczego według niego Polacy oszukują pracodawców?

  Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Pod jakimi warunkami? Czy pracownik może odmówić powrotu do pracy? Kto ponosi koszty i jakie w związku z odwołaniem z urlopu? Czy podczas odpoczynku pracownik może mieć wyłączony telefon służbowy? Czy przed urlopem należy informować pracodawcę, gdzie się jedzie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokata Jacka Kosińskiego.