Styczeń to czas, w którym wielu z nas zaczyna realizować swoje postanowienia noworoczne. Myślimy m.in. o awansie i podwyżce. Jak wcielić to w życie? Jakich argumentów użyć podczas rozmowy z szefem? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN Adam Dębowski, psycholog, terapeuta i przedsiębiorca, a reporter Arkadiusz Gdula zapytał Polki i Polaków, czy praca może dawać szczęście.
Sonda uliczna. Czy Polki i Polacy lubią swoją pracę?
Reporter Dzień Dobry TVN Arkadiusz Gdula wyszedł na ulice Warszawy, by zapytać napotkane osoby o to, co myślą o swojej pracy oraz co im ona daje.
- Pracuję w piekarni i lubię swoją pracę. Najbardziej kontakt z ludźmi, jak się ich poznaje, jacy są - przyznała pierwsza pani. - W 90 proc. lubię. Jestem programistą. [...] Dzięki niej mogę bez problemu wydawać pieniądze na hobby - dodał kolejny przechodzeń. - Dla mnie praca jest odskocznią od domu. [...] Ale szczęśliwsza się czuję dzięki domowi i rodzinie - wyjawiła następna rozmówczyni.
Jak skutecznie poprosić o awans?
Z biegiem lat wiele osób zaczyna myśleć o awansie, zwłaszcza na początku roku kalendarzowego. I tu pojawia się pytanie - jak skutecznie o niego poprosić?
- Przede wszystkim musimy sobie zadać pytanie, za co chcemy wziąć odpowiedzialność. Bo ten awans ładnie brzmi, często wiąże się w naszych głowach z podwyżką po prostu, a nie zdajemy sobie sprawy, z czym to się wiąże tak naprawdę. Tak jak w sławnych komiksach o superbohaterach jest taka mowa "z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność", to trochę tak też jest z firmą. Jeśli nasz szef też zdaje sobie z tego sprawę, to musi czuć, że my jesteśmy w stanie to dźwignąć - wyjaśnił Adam Dębowski w Dzień Dobry TVN.
Zdaniem eksperta kolejne pytania, które trzeba sobie zadać to:
- Dlaczego chcę awansu? Co chcę osiągnąć dzięki niemu?
- Dlaczego ten awans mi się należy?
- Co osiągnąłem w ostatnich latach?
- Co chcę zrobić, gdy awansuję?
- Co wniosę do firmy, gdy będę na wyższym stanowisku?
- [Trzeba - przyp. red.] posegregować sobie argumenty, których użyjemy też podczas rozmowy: "to osiągnąłem...", "to zrobiłem...", "za to umiem wziąć odpowiedzialność...", "w tym i tym się rozwinąłem". Ważne jest to, żeby szef czuł od nas, że to nie tylko ma być awans po to, by zarabiać więcej, tylko że my faktycznie chcemy coś zrobić więcej - przyznał psycholog i przedsiębiorca.
Co zrobić, jeśli szef jest nieugięty? Kiedy najlepiej prosić o awans? Posłuchaj wszystkich porad w materiale wideo:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak poprosić szefa o podwyżkę? "To jest częsty konflikt interesów"
- Trudna rozmowa z szefem – jak się dobrze przygotować?
- O co warto zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej, a jakich pytań lepiej unikać?
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Arkadiusz Gdula
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News