W jaki sposób poprosić szefa o podwyżkę? Trening z lustrem
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy specjalistkę ds. komunikacji oraz trenerkę biznesu Anetę Wronę, która zaprezentowała widzom przykładową prawidłowo przeprowadzoną rozmowę z przełożonym o wysokości wynagrodzenia. Ekspertka wyznała, że najprostszym sposobem na to, by podczas takiej trudnej konwersacji przybrać odpowiednią postawę i sprawiać wrażenie pewnego siebie, jest trenowanie własnych wypowiedzi przed lustrem - tak, by zaobserwować mowę ciała i zniwelować niepotrzebne błędy.
- To lustro jest dzisiaj po to, żebyśmy porozmawiali o tym, że ważne rozmowy trzeba ćwiczyć, bo rozmowa to jest jednak czynność fizyczna, a jeżeli na efekcie rozmowy nam zależy, to dobrze by było, żeby to zrobić dobrze - zaznaczyła specjalistka.
Ekspertka podzieliła się również krótkim, ale konkretnym instruktażem ułatwiającym przeprowadzenie udanej konwersacji z szefem. By rozmawiać z przełożonym o podwyżce, trzeba przede wszystkim znaleźć adekwatny do tego czas i miejsce oraz wcześniej zastanowić się nad sensem treści, którą chcemy przekazać. Najlepiej wypisać sobie w punktach to, co zamierzamy powiedzieć.
Aneta Wrona przedstawiła również, jak powinien zachować się pracownik, który usłyszy od przełożonego ostentacyjną odmowę.
- Dzień dobry, drogi szefie. Mam dużo fantastycznych opinii w sieci, klienci mnie kochają, pracuję w ten sposób na dobro firmy. Czy to nie jest powód, żeby dać mi podwyżkę? Nie? Ok. A co by było, drogi szefie, tym powodem? Co muszę zrobić? Jak się muszę postarać, żeby tę podwyżkę dostać i kiedy? - zademonstrowała gościni Dzień Dobry TVN.
Jak podjąć trudną rozmowę? Porady ekspertki
Poważne konwersacje nie odbywają się wyłącznie na płaszczyźnie biznesowej. Równie często mogą pojawiać się w sferze prywatnej i mocno wpływać na relacje międzyludzkie. Najtrudniejszym zadaniem jest wówczas zachowanie pełnej szczerości przy jednoczesnym zadbaniu o komfort drugiego człowieka, dla którego prawda, którą zaraz usłyszy, okaże się bolesna lub niewygodna.
- Nie jest w dobrym tonie zwracać ludziom uwagę - ani na błędy językowe, ani na to, co robią. Chyba że mamy do tego prawo, bo jesteśmy czyimś szefem albo czyimś przyjacielem i nam zależy, partnerem, albo mentorem, albo rodzicem. A jeżeli nie mamy tego prawa, ale uznamy, że ta informacja człowiekowi trochę polepszy w życiu, bo przestanie np. wydawać brzydki zapach, to możemy zapytać: "Czy chcesz, żebym powiedziała Ci coś, co prawdopodobnie będzie dla Ciebie przykre, ale ja na Twoim miejscu chciałabym to wiedzieć?" - radziłą specjalistka ds. komunikacji Aneta Wrona.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Usłyszała, jak mąż obrażał jej wygląd podczas rozmowy z kolegami. Postanowiła zareagować
- "Syn zapytał, dlaczego nie może pojechać na kolonię". Jak powiedzieć dziecku, że nie stać nas na wakacje?
- Jak i kiedy informować bliskich, że spodziewamy się dziecka? "Czasami są ciąże niechciane"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News