"Syn zapytał, dlaczego nie może pojechać na kolonię". Jak powiedzieć dziecku, że nie stać nas na wakacje?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Tanie latanie na wakacje - od czego zależy cena biletu?
Tanie latanie na wakacje - od czego zależy cena biletu?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Pod koniec roku szkolnego dzieci często poruszają temat wakacyjnych planów, w końcu przed nimi aż dwa miesiące odpoczynku i zabawy. Niektóre z nich będą uczestniczyć w obozach sportowych, koloniach czy pojadą na wakacje z rodzicami. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie pociechy mogą liczyć na tego typu atrakcje. Jak powiedzieć dziecku, że nie stać nas na wakacje? O tym rozmawiamy z psychologiem i wykładowcą Akademii WSB, dr Mateuszem Grzesiakiem.

Gdy nie stać nas na wakacje

Franek, syn Katarzyny w tym roku wakacje spędzi w domu oraz u cioci na działce. Ostatnio zapytał mamę, dlaczego nie może pojechać na kolonię "tak jak rówieśnicy".

- W dniu zakończenia roku szkolnego mój syn rozmawiał z kolegami na temat wakacyjnych planów. Niektórzy z nich opowiadali o zagranicznych wyjazdach czy obozach piłkarskich. Niestety nie mamy pieniędzy na to, by Franek pojechał na kolonię, sami od kilku lat nie jeździmy na wakacje ze względu na kredyt i kosztowną budowę domu - opowiada 35-latka.

- Gdy wrócił do domu ze szkoły zauważyłam, że było mu przykro. Zapytał, czemu on też nie może gdzieś wyjechać tak jak koledzy z klasy. Trudno było mu powiedzieć, że po prostu nas nie stać, ale nie chciałam wymyślać bajek, szczególnie że ma już 8 lat i dużo rozumie - podsumowuje.

Jak rozmawiać z dzieckiem?

Jak powiedzieć dziecku, że nie uda mu się w tym roku wyjechać na wakacje? Zdaniem psychologa i wykładowcy Akademii WSB dr Mateusza Grzesika musimy kierować się szczerością, ponieważ jest to kwestia fundamentalnych wartości międzyludzkich. W przypadku dzieci możemy być selektywni i elastyczni w kontekście ilości i formy przekazu. Innej argumentacji użyjemy w przypadku małych dzieci, a innej przy rozmowie z większymi pociechami.

- Zastanawia mnie, dlaczego mielibyśmy dziecku się tłumaczyć, że nie stać nas na drogie wakacje? Dzieci nie potrzebują splendoru, ale bliskości, obecności i miłości. To brzmi raczej jak problem dorosłych, którzy oceniają jakość wakacji po ich cenie. Granie w piłkę z dzieckiem, bawienie się na plaży, gotowanie czy przebywanie nad jeziorem nie są kwestią ceny, ale wyboru konwencji spędzania wakacji - czy chodzi nam o rodzinność, czy jakość materialną. Można być nieszczęśliwym i szczęśliwym na zarówno drogich, jak i tanich wakacjach - zaznacza psycholog.

Trudna sytuacja nie powinna być tematem tabu. - Po pierwsze, wcześniej czy później każdy lub prawie każdy będzie miał trudniejszą sytuację finansową, więc inteligentne jest przygotowanie się na adresowanie tego zjawiska - podkreśla dr Mateusz Grzesiak.

- Po drugie, należy zwalczać tę polską niesprawność społeczną - według badań, w naszej kulturze 50% ludzi się wstydzi mówić o pieniądzach, 30% się czuje niekomfortowo, a 20% się po prostu boi; jako obywatele tego kraju mamy powinność dbać o jego rozwój. Po trzecie, tematyka pieniędzy jest problemem, który ma negatywne implikacje - jest numerem jeden kłótni związkowych, tuż przed seksem i dziećmi. Mamy więc gwarancję, że jeśli nie nauczymy się właściwie komunikować w aspekcie finansowym, to będziemy mieli kłopoty - radzi ekspert.

Jak przekazać tę informację nie sprawiając dziecku przykrości? - Należy pozbyć się poczucia winy, jeśli je mamy, bo inaczej będziemy uczyć podświadomie dziecko, że drogie wakacje są lepsze od tanich - zauważa ekspert. - Ono nie będzie czuło wtedy naszej przykrości, ale skupi się na tym, co jest najważniejsze - bliskości całej rodziny. Przestańmy obarczać dzieci naszymi problemami. Finanse nie są w zakresie odpowiedzialności dzieci - dodaje.

Wakacje "bez ceny"

Co możemy doradzić dziecku, gdy usłyszy, że jego koledzy z klasy wybierają się na kolonie, obozy czy wyjeżdżają za granicę, a ono zostaje w domu? Dr Mateusz Grzesiak radzi, by zapytać je, co chce robić i skupić się na realizacji tych rzeczy w sposób adekwatny do portfela.

- Rówieśnicy sami nie wymyślają drogich wakacji, chyba że wynieśli z domu, że ma być drogo - ale to problem rodziców, który one powielają. Nauczyć dziecko wartości i wskazać mu kierunek - wakacje służą zabawie, bliskości, przeżywaniu, doświadczaniu, a nie wydawaniu pieniędzy. Wakacje to nie zakupy - mówi. - Poznajmy potrzeby dziecka i pomóżmy mu je zrealizować. Znajdźmy towarzystwo, w którym pieniądze nie są celem, a środkiem - podsumowuje dr Mateusz Grzesiak.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Jose Luis Pelaez Inc/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana