rozmowa

  rozmowa

  Jak rozmawiać z ludźmi? To pytanie z pozoru może wydawać się nieco dziwne - w końcu każdy człowiek umie porozumiewać się z innymi. Ale czy na pewno? Tak naprawdę samo prowadzenie rozmowy nie świadczy jeszcze o poprawnej komunikacji. Ponadto wbrew pozorom wielu ludzi ma problem zarówno z rozpoczęciem, jak i z podtrzymaniem konwersacji. W jaki sposób można temu zaradzić i poprawić jakość kontaktów międzyludzkich?

  Natalia de Barbaro to felietonistka, poetka i psycholożka, a przede wszystkim wrażliwa i świadoma swojej wartości kobieta, która perfekcyjnie potrafi ubrać w słowa nawet najgłębiej skrywane ludzkie emocje. W szczerej rozmowie z Moniką Kucią autorka bestsellerowego poradnika "Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie" opowiedziała o cennej umiejętności wsłuchiwania się we własne potrzeby, budowaniu życiowej przestrzeni oraz empatii, która powinna wynikać ze specyficznej więzi łączącej nas z drugim człowiekiem.

  Inteligencja społeczna to pojęcie, które zostało wprowadzone przez Edwarda Thorndike’a w 1920 roku. Thorndike był psychologiem, który interesował się głównie ludzkimi zachowaniami oraz metodami wychowywania dzieci. Inteligencja społeczna to zdolność do rozumienia innych ludzi i ich zachowań.

  Trening interpersonalny to metoda pracy w grupie, przeważnie podczas kilkudniowych warsztatów, mająca na celu poprawę umiejętności interpersonalnych kursantów. Pozwala zidentyfikować uczestnikom treningu indywidualne obszary wymagające rozwoju i dalszej pracy, a także poznać lepiej mechanizmy komunikacji interpersonalnej, przydatne najczęściej w pracy zawodowej zarówno w grupie, jak i w relacjach indywidualnych.

  Każdy z nas czasem łapie się na tym, że rozmawia sam ze sobą. Czy takie zachowanie powinno budzić w nas niepokój? A może jest zupełnie na odwrót i mówienie do siebie, niesie za sobą pewne korzyści? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Marcinem Szczepaniakiem, autorem "Książki do rozmawiania ze sobą" i Joanną Chmurą, psychologiem.

  Niedawno przeszła poważną operację mózgu. Dziś powoli dochodzi do siebie. "Bombę poczułam w głowie. Pękł tętniak w głowie (...) Nie wiedziałam co się dzieje, leżałam na podłodze. Próbowali do mnie mówić, to przestało do mnie docierać..., a potem nie pamiętam już nic". O operacji, dzieciach, miłości i jej "porażającym optymizmie" z Alżbetą Lenską rozmawiała Dorota Wellman.

  W wieku 55 lat stał się aktorem kojarzonym z kinem akcji. Na ekrany kin wszedł właśnie kolejny film sensacyjny pt. "Pasażer", w którym główną rolę gra Liam Neeson: "Chcę grać facetów z krwi i kości, prawdziwych bohaterów, prawdziwe sytuacje, trudne sytuacje, z których trzeba się jakoś wydostać". O prawdziwej, męskiej przyjaźni i... wysokim wzroście, który miał olbrzymie znaczenie dla jego kariery, opowiedział Annie Wendzikowskiej.

  Według speca od szkoleń dr Łukasza Kacy - pierwsze wrażenie dzieli się na 2 fazy: pierwszą 7-10 sekundową, w której jeszcze nie rozmawiamy z delikwentem, a już dokonujemy jego oceny i drugą, trwającą do 1,5 minuty, kiedy już z nim rozmawiamy i zaczynamy wyrabiać sobie na jego temat opinię. To, co wypracujemy sobie w czasie tego pierwszego kontaktu bardzo trudno potem zmienić. Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Z Danem Brownem, autorem wielu bestsellerów, m.in. "Kodu Leonarda da Vinci" - najlepiej sprzedającej się książki wszech czasów rozmawiał Piotr Kraśko: "Byłem pod ogromnym wrażeniem. Człowiek, który sprzedaje setki milionów książek jest życzliwy, uprzejmy, skromny. Porozmawia z każdym. Cierpliwie czeka na pytanie... 300 - 500 osób czeka na autograf? On podpisze". Czy Watykan kontaktował się z autorem w sprawie jego twórczości? Ile czasu zajmuje mu napisanie powieści? Zobaczcie!

  Słownictwo związane z seksem jest w języku polskim niezwykle ubogie. Badania wykazują, że nie lubimy i nie potrafimy rozmawiać o seksie, nawet z własnym partnerem. Co może oznaczać sposób, w jaki komunikujemy się w sytuacjach intymnych? O tym w Dzień Dobry TVN seksuolog Monika Staruch.

  Biesiada jest jedzeniem i zarazem rozmawianiem. O kulturze biesiadowania w Polsce i na świecie rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: językoznawcą prof. Jerzym Bralczykiem, podróżnikiem Jarosławem Kretem i dziennikarką Odetą Moro.

  Zdaniem Jarosława Kreta, wszędzie na świecie można się porozumieć bez znajomości języka tylko: "Trzeba się uśmiechać, trzeba być otwartym i trzeba gadać". O swoich językowych przygodach opowiedzieli nam także Anna Oberc i Ludwik Borkowski. Czy istnieje jakiś uniwersalny język, dzięki któremu dogadamy w każdym zakątku świata?

  Według najnowszych badań mężczyźni przerywają o 23 proc. częściej kobietom niż innym mężczyznom. Czy to dlatego, że kobiety za długo mówią? A może nie jesteśmy ciekawi tego, co nasz rozmówca ma do powiedzenia? W Dzień Dobry TVN o przerywaniu bez przerywania sobie nawzajem mówili Miłosz Brzeziński, Kamila Ryciak i Grażyna Wolszczak.

  Na scenie Dzień Dobry TVN: LemON z utworem "Akapit". Od samego rana Igor Herbut odpowiadał na Wasze pytania na czacie, a Magdzie i Marcinowi opowiedział o muzycznych inspiracjach, które można odnaleźć na nowej płycie zespołu.

  "Ciesze się, że mogę być dla kogoś pozytywnym przykładem i źródłem jakiejś nadziei". Za swoją rolę w filmie "Służące" otrzymała Oscara. Ania Wendzikowska spotkała się z nią przy okazji premiery filmu "Chata". Czy Octavia Spencer spodziewała się, ze kiedykolwiek zagra ... Boga i jak odnalazła się w tej roli?

  W Dzień Dobry TVN - telewizyjna premiera nowego singla Juli - "Dobrego dnia"! Nas nastroił bardzo pozytywnie, a jak Wam się podoba?