Coraz więcej młodych osób przyjaźni się z ChatemGPT. To nowe zagrożenie? "Mogą mówić bez oceny, wstydu"

Przyjaźń z czatem GPT
Przyjaźń z czatem GPT
Źródło: GettyImages/Justin Paget

ChatGPT pozwala nam na uzyskiwanie szybkich i często bardzo trafnych odpowiedzi. Coraz więcej osób radzi się go w sprawach takich jak gotowanie, planowanie podróży czy urządzanie domu lub ogrodu. Niektórzy jednak szukają wsparcia w problemach, gdzie w grę wchodzą już trudne doświadczenia, emocje, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Czy przyjaźń z ChatemGPT jest zagrożeniem, a może pozytywnym aspektem rozwoju technologii? O tym w serwisie dziendobry.tvn.pl opowiedziała psychoterapeutka Monika Machnicka.

Dalsza część tekstu pod wideo:

Yuval Noah Harari i Marcin Sawicki
Sztuczna inteligencja jest niezwykle kreatywna
Źródło: Dzień Dobry TVN

Przyjaźń z ChatemGPT

Coraz więcej osób zwraca się do sztucznej inteligencji po rady dotyczące emocji. Czy traktowanie ChataGPT jako "przyjaciela", w szczególności przez dzieci i młodzież, może być niebezpieczna? Psychoterapeutka Monika Machnicka w rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Aleksandrą Matczuk wytłumaczyła, dlaczego nastolatkowie zwracają się z problemami do sztucznej inteligencji, i czemu jest to dla nich bardziej komfortowe niż rozmowa z dorosłą osobą.

- Młodzi szukają przestrzeni, w której mogą mówić bez oceny, bez wstydu i bez ryzyka, że zostaną zlekceważeni. Sztuczna inteligencja nie zawstydza, nie krytykuje, odpowiada natychmiast, nie ucieka, gdy temat robi się trudny. To działa szczególnie w sytuacjach, gdy dziecko nie czuje się słuchane lub rozumiane przez dorosłych. Dodatkowo technologia to naturalne środowisko młodych. Jeśli spędzają cza czas w sieci, to i wsparcia emocjonalnego zaczynają szukać online - powiedziała ekspertka.

Czy zwierzanie się sztucznej inteligencji jest bezpieczne?

Czy szukanie emocjonalnego wsparcia w sieci może być zagrożeniem? Zdaniem psychoterapeutki problem zaczyna się, gdy występuje złudzenie, że sztuczna inteligencja jest w stanie zastąpić prawdziwego człowieka - terapeutę, rodzica czy przyjaciela. ChatGPT nie ma empatii, nie widzi kontekstu, powagi sytuacji i nie udzieli wsparcia w kryzysie emocjonalnym.

- Są też jasne strony sztucznej inteligencji - może być pierwszym krokiem do nazywania swoich uczuć, zadawania ważnych pytań, a nawet przygotowania się do rozmowy z rodzicem czy psychologiem. W bezpiecznych ramach może służyć jako narzędzie samorozwoju samoświadomości - tłumaczyła Monika Machnicka.

Jakie więc problemy rozmowa z chatemGPT może pomóc rozwiązać? - Może być pomocna w wyjaśnieniu czym jest stres, lęk, atak paniki, podpowiedzieć techniki relaksacyjne lub w sposób neutralny i bezpieczny rozmawiać o emocjach czy przygotować do trudnej rozmowy z rodzicem, lub nauczycielem - powiedziała psychoterapeutka.

- Są sytuacje, w których sztuczna inteligencja nie wystarczy, jak przy depresji, przemocy czy myślach samobójczych. Wtedy niezbędna jest pomoc dorosłych lub psychologa. Rodzice powinni rozmawiać z dzieckiem bez oceniania, pytając z ciekawością, czego szuka w takiej relacji i wspierając w szukaniu realnej pomocy, gdy jest taka potrzeba - dodała.

Jak rozmawiać z dzieckiem o sztucznej inteligencji?

Co powinien zrobić rodzic, gdy dowie się, że jego dziecko zwierza się sztucznej inteligencji? - Przede wszystkim nie oceniać, nie wyśmiewać, nie bagatelizować. Dla dziecka taka 'rozmowa' może być naprawdę ważna. Zamiast zakazywać, warto zapytać, o czym dziecko rozmawiało z ChatemGPT, co mu to dało i czy są rzeczy, o których nie umie rozmawiać z dorosłym lub przyjacielem. To może być punkt wyjścia do rozmowy o emocjach, granicach prywatności i bezpieczeństwie w sieci. Rodzic może powiedzieć: "Fajnie, że szukasz wsparcia. Pamiętaj tylko, że jeśli coś bardzo cię boli albo się boisz, najlepiej porozmawiać z kimś, kto naprawdę może ci pomóc - jestem tu dla Ciebie. A jeśli nie chcesz rozmawiać ze mną, znajdziemy razem kogoś, kto będzie umiał ci pomóc" - podsumowała Monika Machnicka.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości