Gorące tematy

Spektrum zaburzeń autystycznych u osoby dorosłej. Diagnoza przynosi ulgę: "pacjent wreszcie wie, co się z nim dzieje"

Gorące tematy

Aktualizacja:
wizyta u psychoterapeuty

Autyzm zwykle diagnozowany jest u dzieci, jednak są i dorośli, którzy o zaburzeniu dowiadują się po kilkudziesięciu latach życia. Początkowo taka informacja może wzbudzić niepokój i strach. - Myślą, że teraz dostaną jakąś łatkę, że jest z nimi coś nie tak, że są wadliwi - mówi nam psycholog Zuzanna Butryn.

Autyzm u osoby dorosłej

Wentworth Miller zdobył ogromną popularność dzięki serialowi "Skazany na śmierć". 49-letni aktor wyznał w mediach społecznościowych, że rok temu dowiedział się, że ma autyzm. Rozpoznanie zaburzenia było dla niego szokiem, ale go nie zaskoczyło.

- To nie jest coś, co chciałbym zmienić. Nie. Zrozumiałem natychmiast, że bycie autystą ma kluczowe znaczenie dla tego, kim jestem. Dla wszystkiego, co osiągnąłem, powiedziałem... - podkreślił Miller w swoim wpisie na Instagramie.

Autyzm może charakteryzować się m.in. trudnościami w inicjowaniu oraz utrzymywaniu relacji społecznych. Do jego spektrum należą między innymi te zaburzenia, które jeszcze do niedawna były diagnozowane jako zespół Aspergera czy autyzm atypowy. Choć pierwsze oznaki zwykle występują we wczesnym dzieciństwie, to jednak wiele osób dopiero będąc dorosłymi, dowiaduje się, że są autystami.

Psycholog i psychoterapeutka Zuzanna Butryn w rozmowie z dziendobry.tvn.pl mówi, że przy późnej diagnozie najważniejsza będzie praca terapeutyczna nad jej zaakceptowaniem.

- Wiele osób ma w sobie niezgodę na to. Takie uczucia towarzyszą również w przypadku rozpoznania innych zaburzeń czy chorób. Bardzo często w moim gabinecie spotykam się z reakcjami pacjentów, którzy nie mogą uwierzyć, że mają chorobę afektywną dwubiegunową albo zespół Aspergera. Myślą, że teraz dostaną jakąś łatkę, że jest z nimi coś nie tak, że są wadliwi. Dlatego tak istotne jest, by to przepracować. Poza tym uważam, że diagnoza w pewnym momencie przynosi ulgę, ponieważ pacjent wreszcie wie, co się z nim dzieje, czym były uwarunkowane pewne jego zachowania, które mogły różnić go od innych - wskazuje psycholog.

Spektrum autyzmu. Czym się cechuje?

Co może wskazywać, że dorosły człowiek żyje w spektrum autyzmu? - Taka osoba zwykle ma trudności w kontaktach interpersonalnych, problemy na polu zawodowym np. w porozumiewaniu się ze współpracownikami. Może posiadać także różnego rodzaju natręctwa. Jeden z moich pacjentów z zespołem Aspergera, który zalicza się do spektrum autyzmu, zawsze kupował koszulki w rozmiarze L, w jednym sklepie. Pewnego dnia jego dziewczyna podarowała mu w prezencie t-shirt w rozmiarze M, który kupiła w innym sklepie. Choć nowa koszulka lepiej na nim leżała, to on przez trzy dni był obrażony na partnerkę. Nie mógł tego przeboleć, bo miał swój określony system i przyzwyczajenia, które zostały w jakiś sposób zaburzone. Działanie według schematów, określonych, powtarzających się wzorców, daje autystom poczucie bezpieczeństwa - zauważa Zuzanna Butryn.

Psycholog podkreśla, że osoby w spektrum autyzmu nie powinny czuć się wykluczone i być dyskryminowane. - Autyści mogą tak samo dobrze i wysoko funkcjonować, jak inni, ale potrzebna jest do tego jest odpowiednia diagnoza i być może terapia, praca nad sobą, by poprawić komfort życia - mówi nam specjalistka.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Wentworth Miller znany z serialu "Skazany na śmierć" wyznał, że ma autyzm

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Justyna Piąsta

Pozostałe wiadomości