terapia

  Na czym ona polega? Czy jest bezpieczna i w jakich sytuacjach się z niej korzysta?

  Trzyletni Antoni większość swojego życia spędził w szpitalu, zmagając się z licznymi wadami wrodzonymi i nowotworem wątroby. Chłopiec ma za sobą dwadzieścia cykli chemioterapii i trzy operacje, jednak jego stan jak dotąd nie uległ poprawie. Kosztowna terapia w jednym z amerykańskich szpitali to dla niego jedyna szansa na przeżycie.

  Dominik Abus niedawno otworzył się przed swoimi fanami i wyjawił, że cierpiał na depresję. W rozmowie z Darią Pacańską dla dziendobry.tvn.pl opowiedział o tym, jak walczył z chorobą, oraz jak jego życie wygląda teraz.

  Coraz więcej osób decyduje się na to, aby skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Co ciekawe, formą terapii może być także pisanie pamiętnika. Na pomysł podróżującego pamiętnika wpadła Ilona Willner. Jak to działa? Jaką moc ma przelewanie swoich myśli na papier? O tym w Dzień dobry TVN rozmawialiśmy z autorką tego niecodziennego projektu i Marzeną Mawricz, psychologiem, terapeutą par.

  Sprawdź, które rasy sprawdzają się najlepiej.

  Do napisania tego tekstu skłoniło mnie pewne wydarzenie, które otworzyło mi oczy na problem braku edukacji i teraz uwaga: wcale nie tylko wśród dzieci, a osób, które te dzieci na co dzień mają za zadanie leczyć.

  Joanna Opozda nie ukrywa, że poprzednie miesiące były dla niej bardzo trudne. Teraz aktorka chce wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o zdrowie psychiczne. Gwiazda zdecydowała się na terapię, podczas której przepracowuje m.in. swoje dzieciństwo.

  Studenci opracowali grę mobilną, która jest wsparciem w opiece psychiatrycznej dla dzieci w wieku od 8 do 12 roku życia. Lekarze będą mogli przepisywać ją na receptę. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Waryszak, współtwórca startupu "Calmsie".

  "Nie było żadnego narzędzia do prowadzenia takiej rzetelnej diagnozy"

  Sława niesie za sobą liczne korzyści, ale i problemy. Przekonała się o tym Hailey Bieber, która od lat boryka się z hejtem. Słowa krytyki kierowane pod adresem gwiazdy odbiły swoje piętno na jej zdrowiu psychicznym. Ostatecznie modelka zdecydowała się skorzystać z pomocy terapeuty.

  Odwyk narkotykowy może odbyć się w ośrodku leczenia stacjonarnego. W zależności od stadium choroby trwa od 6 tygodni do 2 lat. Koszt terapii zależy od tego, czy jest ona refundowana przez NFZ.

  - Dowiedziałam się o sobie wiele rzeczy - przyznaje aktorka.

  Ewa Zawada to polska tiktokerka znana jako Dobra Faza. W mediach społecznościowych obserwują ją tysiące osób. Dziewczyna nie boi się poruszać trudnych tematów takich jak seksualizacja czy nerwica lękowa. W cyklu Karoliny Kalatzi "Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl" opowiedziała szczerze o atakach paniki, z jakimi się mierzyła.

  Kiedy traumy rodziców stają się udziałem dzieci, rodzi się prawdziwy dramat.

  Dorosłe dzieci alkoholików stanowią dużą część społeczeństwa – dzieci alkoholików to nawet 3 mln osób w Polsce. Alkoholizm w rodzinie wywołuje u nich poważne zaburzenia emocjonalne i trudności w relacjach – jest to tak zwany syndrom DDA. Jak wygląda terapia DDA i kiedy należy się na nią zgłosić?

  Cyklotymia jest chorobą związaną z zaburzeniami emocji i aktywności. W jej przebiegu występują naprzemiennie okresowe stany depresji i podwyższonego nastroju. Najczęściej diagnozuje się ją u osób młodych. Objawy cyklotymii mogą być na tyle łagodne, że większość chorych nie podejmuje terapii.

  Zooterapia zwraca uwagę na wieloaspektowe korzyści, jakie zwierzęta wywierają na ludzi. Już samo posiadanie zwierzaka domowego i opieka nad nim dobroczynnie wpływa na rozwój i kondycję psychoruchową i emocjonalną właściciela i odwiedzających gości. Dlatego zooterapia może stanowić uzupełnienie kompleksowej rehabilitacji pacjenta.

  "Niezwykle ważne jest wsparcie rodziców".

  "Wielu naszych uczestników podjęło pracę".

  Behawioryzm jest jednym z kierunków psychologii. Zakłada, że w naszym życiu niezwykle ważne są dostrzegalne zachowania, które wynikają z bodźców warunkujących reakcję. Obecnie jest to jeden z najbardziej znanych kierunków psychologii.

  Koty to niezwykłe zwierzęta. Przyzwyczajone do wolności i niezależności niechętnie podporządkowują się człowiekowi. Mogą z nim jednak nawiązywać silną więź emocjonalną, co doskonale potwierdza felinoterapia. W przeciwieństwie do dogoterapii – jej reguły i zakres ustalane są przede wszystkim przez kota. To on decyduje, ile, co i komu przekaże od siebie.

  Monika Doroszkiewicz jest wyjątkową kobietą, która udowadnia, że mimo przeciwności losu można wyjść z największych kryzysów. Od 10 lat pracuje jako dźwiękoterapeutka, ale by spełniać się w tej profesji, musiała pokonać wiele przeszkód. Straciła oszczędności, była bezdomna, prosiła o pomoc innych. Jak uporała się z trudną sytuacją?

  "Problem wynika z deficytu specjalistycznych kadr medycznych".

  To zaburzenie nie dotyka wyłącznie dorosłych, znacznie częściej diagnozuje się je wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Odnotowywane są również przypadki kleptomanii u dzieci. Sprawdź, co to jest kleptomania, jakie są jej objawy i ją leczyć.

  Nieodłącznymi elementami współczesnej codzienności jest pośpiech, stres i niepokój związany z pandemią. Wobec tak intensywnych i wszechobecnych bodźców trudno zachować opanowanie i pogodę ducha. Dr Izabela Dominko, psychoterapeutka tańcem i ruchem DMT wyjaśnia, w jaki sposób ta metoda może sprawić, że będziemy bardziej zrównoważeni, świadomi siebie i twórczy.

  Badania przeprowadzone w Pittsburgh Liver Research Centre w Stanach Zjednoczonych udowodniły, że istnieje związek między niską temperaturą zewnętrzną, a mniejszym natężeniem światła słonecznego. Wpływa to na częstotliwość spożywania alkoholu przez człowieka oraz odnotowuje się wyższy wskaźnik depresji w dni, kiedy temperatura zewnętrzna jest niższa. Aleksandra Gut, psychoterapeuta uzależnień wyjaśnia, dlaczego mamy większą ochotę na napoje alkoholowe w okresie zimowym. 

  Codziennie jesteśmy bombardowani wiadomościami o chorobach, śmierciach i zbiórkach na leczenie. Czasami jednak, na naszej drodze pojawi się historia, która na długo zostaje w pamięci. Taka, jak ta. Śmierć młodego mężczyzny przyczyniła się do ratowania serduszka niespełna rocznego dziecka.

  Kołdry obciążeniowe są nierzadko wykorzystywane przez młode mamy do okrywania swoich dzieci. Coraz częściej jednak używają ich także dorośli. Czy rzeczywiście pomagają w eliminacji różnego rodzaju zaburzeń? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała terapeutka i diagnosta integracji sensorycznej, Monika Pyszyńska.

  Szczęśliwy związek oparty na wzajemnym szacunku i zaufaniu to marzenie wielu osób. Z trudnościami w budowaniu relacji może zmagać się każdy, jednak osoby cierpiące na zaburzenia osobowości spotykają na tej niełatwej drodze o wiele więcej przeszkód. Borderline to poważna dysfunkcja, która wnosi w życie chaos i uzależnia od skrajnych emocji. Nie można traktować jej jako choroby, a jednak często odbiera ona ludziom szansę na odnalezienie miłości i cennego poczucia bezpieczeństwa.

  Małgorzata Foremniak w najnowszym odcinku "Miasta Kobiet" opowiedziała, co w jej życiu zmieniła terapia. Aktorka zasięgnęła pomocy specjalisty, by przepracować temat śmierci najbliższych. Pogodzenie się z odejściem mamy i taty, było dla niej bardzo trudne.