Dobroczynna moc głaskania psa. "Nie ma nic bardziej uspokajającego"

Dobroczynna moc głaskania psa. "Nie ma nic bardziej uspokajającego"
Głaskanie psa, obopólne korzyści
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pies to nie tylko najlepszy przyjaciel człowieka, ale również doskonały terapeuta. Jakie są korzyści płynące z dogoterapii? Czy wiesz, że głaskanie psa obniża poziom stresu, reguluje ciśnienie krwi i poprawia pracę serca? Obejrzyj rozmowę z gościem Dzień Dobry TVN Radosławem Ekwińskim, zwierzęcym behawiorystą.

Korzyści dogoterapii

Dogoterapia, czyli terapia za pomocą psów, ma wiele korzyści dla ludzkiego zdrowia. Jak mówił Radosław Ekwiński, naukowe badania potwierdzają, że głaskanie psa obniża poziom stresu, reguluje ciśnienie krwi, poprawia pracę serca i reguluje stężenie kortyzolu. Co więcej, gdy pies usiądzie koło nas na kanapie i położy głowę na naszych udach, nasze tętno zsynchronizuje się z jego tętnem w ciągu kilku minut. Tego typu zjawisko nie występuje w świecie przyrody nigdzie indziej.

- Dajmy sobie szansę bez żadnej chemii na dłuższe i szczęśliwsze życie, a więc głaskajmy. Nie ma nic bardziej uspokajającego dla ludzi jako dla rasy niż zanurzenie dłoni w psim futrze - powiedział nasz gość.

Jak prawidłowo głaskać psa?

Nie każdy pies lubi być głaskany, a niektóre czworonogi mogą odbierać tę czynność jako zagrożenie. Właściciele powinni przestrzegać pewnych zasad podczas głaskania swojego pupila. Behawiorysta radzi, aby nie robić tego, kiedy zwierzę je i nie nachylać się nad nim podczas posiłku. Poza tym nie powinniśmy zakłócać mu spokoju, kiedy bawi się swoją ulubioną zabawką w ogrodzie. 

- To jest bardzo indywidualne. My również nie wszyscy lubimy być głaskani. Niektórzy z nas wolą być podszczypywani, a relacja nasza i psa, kiedy już przekroczyliśmy granicę dotyku, a więc bliżej się nie da, to jest relacja, która jest bardzo indywidualna i można ją tak naprawdę porównać do pieszczot między partnerami. Dajemy sobie bardzo dużo zażyłości, ciepła, dotyku. Ważne, żebyśmy przestrzegali pewnych zasad savoir vivre'u po obydwu stronach - podkreślił Radosław Ekwiński.

- Nie głaskajmy psa od góry po głowie, po szyi, bo psy tego nie lubią. To jest strefa, gdzie mogą potraktować to jako próbę dominacji. Jeżeli będziemy mieli psa z mocnym charakterem, mocnym temperamentem, to albo nas owarczy, albo kłapnie w powietrzu zębami. Łopatki, brzuch, to są takie miejsca jak nasada ogona, że pies będzie to traktował jako zaproszenie do przyjacielskiego poznania się - wskazywał ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości