Czipowanie psów i kotów
Piotr Adamczyk gościł na planie spotu kampanii społecznej "Wilczy bilet". Treść jego scenariusza przybliżył aktorowi reżyser Wawrzyniec Kostrzewski. - Opowiada historię człowieka, który odnalazł psa w lesie i postanawia namierzyć właściciela. Robimy spot, żeby przekonać polityków, żeby wprowadzić ustawę o obowiązkowym czipowaniu psów i kotów, i zwierząt, żeby zapobiec sytuacjom, o których opowiadamy w spocie - wyjaśnił.
Na planie pojawiła się m.in. Paulina Gałązka. - Czasami bywa tak, że pupile uciekają właścicielom, bo się czegoś przestraszą. Tak bywa przy adopcjach właśnie, że mamy na początku lękowego pieska i wtedy ten czip jest naprawdę przydatny - mówiła aktorka.
Sytuacji zwierząt schroniskowych Piotr Adamczyk miał szansę przyjrzeć się w Skierniewicach. Na miejscu rozmawiał z Magdaleną Rychlewską. Kierowniczka tamtejszego schroniska wyjaśniła, że większość trafiających do niego z ulicy psów nie ma czipa.
- Najważniejsze, żeby był czip, ale także, jeżeli jest ten czip, to żeby był w bazie danych. Żeby można było jego historię prześledzić. Bo sama implantacja mikroczipu nic nie da - mówiła.
A do jakich informacji dostęp daje czip? - Chociażby zdjęcie, numer czipu, imię, kiedy się urodził, no i dane właściciela, żeby był numer telefonu i jest też adres - wyjaśniła kierowniczka placówki.
Skierniewickie schronisko organizuje akcję "Bieg z PSYjacielem" oraz jest objęte inicjatywą "Wielcy małym", w której polscy artyści propagują adopcję zwierząt, pozując do kalendarza z bezdomnymi zwierzakami. Więcej na ten temat dowiecie się z materiału wideo na górze strony.
Gdzie zaczipować psa lub kota?
Piotr Adamczyk i Agata Zjawińska gościli również w warszawskim parku Kępa Potocka, gdzie stacjonował mobilny punkt czipowania zwierząt. Na miejscu rozmawiali z jednym z inicjatorów akcji, Arturem Lencznarowiczem, kierownikiem Safe Animal, największej bazy zaczipowanych zwierząt.
- Jest to baza o zasięgu międzynarodowym, jesteśmy w strukturach Europy, więc wszystkie zwierzęta zarejestrowane w Safe Animal są możliwe do identyfikacji na terenie całej Europy - mówił.
Artur Lencznarowicz zapewnił, że czipowanie nie boli, a sam czip jest mniejszy od ziarenka ryżu. Więcej informacji o trwającej akcji i samej bazie danych znajdziecie w materiale wideo poniżej.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Koniec z psami na łańcuchu? Zakaz może wkrótce wejść w życie
- Psie lody, maty chłodzące i namioty. Jak pomóc czworonogom przetrwać upały?
- Gdzie wyjechać na wakacje z psem? Te miejsca koniecznie odwiedź ze swoim pupilem
Autor: Michalina Kobla
Reporter: Piotr Adamczyk, Monika Nasternak, Agata Zjawińska
Źródło zdjęcia głównego: Paula Taraszkiewicz / Dzień Dobry TVN