Koniec z psami na łańcuchu? Zakaz może wkrótce wejść w życie

pies na łańcuchu
Koniec z psami na łańcuchu? Nowy zakaz może wkrótce wejść w życie
Źródło: Solomiia Kratsylo/Getty Images

Zakaz trzymania psów na uwięzi - taki jest cel projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Dokument, który ma poprawi jakość życia czworonogów, trafił już do Sejmu. Od tej zasady mają być dwa wyjątki, które będą obowiązywać w konkretnych sytuacjach. Kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać?

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, który ma poprawić jakość życia psów trzymanych do tej pory na łańcuchu.

Dalsza część artykułu pod nagraniem wideo:

DD_20240713_Pies_REP_napisy
Jak schłodzić psa i pomóc mu w upalne dni? - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Psy na uwięzi

Jak przypomina tvn24.pl, od 2012 roku prawo przewiduje możliwość trzymania psa na uwięzi nie krótszej niż 3 metry i nie dłużej niż przez 12 godzin na dobę. Jednak, jak wskazują wnioskodawcy w uzasadnieniu, taka praktyka wiąże się z cierpieniem zwierząt i jest niehumanitarna. Czworonogi przypięte do łańcucha nie mają możliwości swobodnego ruchu, są bardziej zestresowane, przez co mogą się zachowywać agresywnie. Ponadto są narażone na uszczerbek na zdrowiu - zbyt ciasna obroża może wrastać w szyję.

Twórcy projektu nowelizacji uważają, że jedyną dopuszczalną formą ograniczenia ruchu psa na posesji może być kojec, który powinien chronić zwierzaka przed zmienną pogodą, niskimi i wysokimi temperaturami, opadami i zapewniać mu dostęp do światła dziennego. Oprócz tego pies musi mieć tam wodę, pożywienie i pełną swobodę ruchu i co najmniej dwa razy dziennie wychodzić z kojca.

Autorzy nowych przepisów ustanowili minimalne rozmiary kojców, dostosowane do wielkości pupila.

  • pies mający w kłębie poniżej 50 cm - kojec o powierzchni nie mniejszej niż 10 m2,
  • pies mający w kłębie pomiędzy 51 cm a 65 cm – kojec o powierzchni nie mniejszej niż 15 m2,
  • pies mający w kłębie powyżej 66 cm - kojec o powierzchni nie mniejszej niż 20 m2.

Zakaz trzymania psów na uwięzi

Projekt nowelizacji ustawy został wniesiony do Sejmu 17 lipca 2024 roku i skierowano go do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne oraz Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji. Jak informuje serwis tvn24.pl, nowe zasady o ochronie zwierząt mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Trzymanie psa na uwięzi ma być dozwolone tylko tymczasowo i to w dwóch przypadkach: w trakcie spaceru z psem lub podczas jego transportu np. w komunikacji miejskiej.

Więcej newsów znajdziesz na stronie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości