sejm

  Pijanych kierowców czekają poważne konsekwencje. Sejm przyjął bowiem reformę prawa karnego wprowadzającą m.in. konfiskatę samochodów osób prowadzących pod wpływem alkoholu. Jakie jeszcze przepisy mają być zaostrzone?

  Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, które dotyczyły wysokości podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli. Te wzrosną, ale o mniej, niż się spodziewano.

  W piątek, 11 marca br. w Sejmie odbyło się uroczyste Zgromadzenie Posłów i Senatorów, zwołane z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Parlamentarzyści wysłuchali orędzia prezydenta Andrzeja Dudy, zdalne wystąpienie miał także pozostający w Kijowie Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy podziękował Polakom za wsparcie.

  Sejmowa Komisja Zdrowia zarekomendowała przyjęcie projektu ustawy o weryfikacji szczepień. Przepisy mają umożliwić pracodawcom żądanie od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 i o negatywnym wyniku testu lub informacji o przebytej chorobie.

  Andrzej Duda odmówił złożenia podpisu pod nowelizacją ustawy medialnej znaną jako "Lex TVN". Podczas konferencji prasowej Prezydent RP podkreślił, że TVN Grupa Discovery jest legalnie działającą spółką, która niedawno otrzymała koncesję. Zarząd firmy wystosował oficjalne oświadczenie.

  Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie nowelizacji ustawy LEX TVN. Prezydent zorganizował konferencję prasową, podczas której przekazał opinii publicznej, co postanowił.

  "Nie ma wolności bez wolnych mediów"

  W piątek 17 grudnia br. Sejm przegłosował nowelizację ustawy, określaną mianem lex TVN, odrzucając tym samym wrześniową uchwałę Senatu w tej sprawie. Bezwzględną większością głosów udało się przeforsować przepisy, przeciwko którym kilka miesięcy temu protestowało wielu dziennikarzy. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, gdzie będzie czekała na jego podpis.

  Komu ma przysługiwać świadczenie?

  "Jest niepotrzebny i szkodliwy".

  "Dostępne w większości krajów, dopuszczone przez WHO".

  Polityczka Stella Creasy otrzymała pouczenie za zabranie na debatę swojego 3-miesięcznego synka. Dziecko podczas wystąpienia spało i w żaden sposób nie przeszkadzało w przebiegu spotkania. Izba Gmin zapowiedziała, że konieczna jest weryfikacja zasad regulujących możliwość przyprowadzania niemowląt do budynków parlamentarnych.

  Zakłada on m.in. że za umyślne "pozbawienie życia" płodu miałoby grozić od 5 do 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywocie.

  Prezydent RP podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w wybranych miejscowościach przy granicy z Białorusią. Co to oznacza w praktyce? Jakie swobody obywatelskie zostaną ograniczone? Odpowiedzi na te pytania w Dzień Dobry TVN udzielił prof. dr hab. Marek Chmaj prawnik, politolog, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego.

  Do Sejmu trafił nowy projekt ustawy uszczelniającej zakaz handlu w niedziele. Przewiduje on, że w dni niehandlowe otwarte będą mogły być tylko te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca i wyniesie powyżej 50 proc. przychodów – powiedział PAP poseł PiS Janusz Śniadek.

  Do Sejmu właśnie trafił projekt posłów PiS dotyczący mandatów wystawianych przez policję oraz urzędy skarbowe. Zgodnie z założeniami uwzględnionymi na druku, osoba, która zostanie ukarana, zmuszona będzie opłacić grzywnę bez możliwości odmowy. Na co musimy się przygotować? O tym opowiedział nam radca prawny Przemysław Ligęzowski.

  Farmaceuci będą mogli odmówić sprzedaży środków antykoncepcyjnych? Czy jeżeli najnowsza nowelizacja ustawy o zawodzie farmaceuty wejdzie w życie, będzie to możliwe? W sprawie zabrał głos rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej i określił, że jest to "fake news".

  Zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego to jedne ze zmian w ustawie o ochronie zwierząt, które w nocy z czwartku na piątek przyjął sejm. Teraz nowela trafi do senatu.

  Karolina Hamer i Adrian Glinka poznali się podczas sejmowych protestów. Medalistka mistrzostw Świata i Europy stała się dla Adriana motywacją: "Pokazała mi, że warto walczyć o swoje. Jest dla mnie symbolem walki. Osiągnęła coś niemożliwego. (...) Kiedyś nie chodziła, kiedyś nie mówiła... stwierdziłem, ze może być dla mnie przykładem". W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o wspólnej walce i sytuacji osób z niepełnosprawnością w Polsce. Karolina Hamer: "Najpierw muszę załatać swoją niepełnosprawność, a dopiero potem mówimy o normalnym życiu".

  WOŚP zwiększy środki, które przeznacza na pomoc osobom niepełnosprawnym o 100%. O sytuacji i proteście rodzin osób niepełnosprawnych w Sejmie rozmawialiśmy dziś z Jerzym Owsiakiem: "Uczyniliście Państwo bardzo dużo. Staliście się bohaterami dla wielu, wielu polskich rodzin, które mają te same problemy. Trudno jest zwyciężyć kiedy jest się w takim getcie, które stworzyło państwo polskie. Jesteście dzielnymi ludźmi, kłaniamy się w pas (...) Nigdy Wam tego nie zapomnimy".

  Co pierwsze przychodzi Wam na myśl gdy słyszycie hasło "POLITYK"? Filip Chajzer postanowił się tego dowiedzieć. Co usłyszał? Zobaczcie!

  Od 18 kwietnia trwa protest rodziców osób niepełnosprawnych. W studiu Dzień Dobry TVN o codziennej rzeczywistości osób niepełnosprawnych opowiedział nam prof. Zbigniew Izdebski, który odwiedził nas z córką Magdą, cierpiącą na czterokończynowe porażenie mózgowe. "To co się dzieje, pokazuje ogromnie trudną sytuację. Wiele rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej".

  W poważnej instytucji, jaką jest Sejm przy ulicy Wiejskiej, działają bardzo poważne zespoły parlamentarne. Na liście znajdziemy między innymi: parlamentarny zespół do spraw brydża sportowego, parlamentarny zespół do spraw kontaktów z Bangladeszem oraz parlamentarny zespół do spraw propagowania w społeczeństwie prozdrowotnej aktywności fizycznej, jaką jest nordic walking. Ten ostatni zainteresował zwłaszcza Filipa Chajzera. Reporter Dzień Dobry TVN udał się na walking z posłanką PiS Anną Czech. Jacy posłowie należą do zespołu nordic walkingu i, kiedy mają czas na wędrowanie?

  W czasie dzisiejszych sejmowych głosowań - jak donosi Paweł Płuska - prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przeglądał... Atlas kotów. Czy zamierza sprawić sobie nowego kota?

  W Sejmie Rzeczpospolitej Polski pracuje 460 posłów w takim tłumie łatwo się ukryć i na sali obrad dyskretnie "przydusić komara". Co należy do obowiązków posła? Czy zwykły obywatel ma możliwość bezpośredniej rozmowy z jego przedstawicielem na sali sejmowej? Z czy możemy się do niego zwrócić? I czy posłowie są w jakikolwiek sposób rozliczani ze swojej pracy? O trudnym i nieraz stresującym zawodzie posła rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem Krzysztofem Skórzyńskim.

  Nawiązując do tych proroczych, jak się okazało, słów Andrzeja Leppera postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej stylowi parlamentarnej debaty w Polsce. O tym, jak zmienia się kultura słowa w polityce i dlaczego tak się dzieje rozmawialiśmy z językoznawcą, prof. Katarzyną Kłosińską.

  Ostatnio, podczas uchwalania nowych przepisów o Sądzie Najwyższym, doszło do awantury. Do Dzień Dobry Wakacje zaprosiliśmy dziennikarza Bartosz Węglarczyka, aby porozmawiać o poziomie i granicach debaty publicznej w Polsce. Czy to co się działo ostatnio w parlamencie zszokowało naszego gościa? Jak to wygląda w innych krajach? Jak Bartek definiuje "demokrację azjatycką"?

  Gdzie jest bardziej niespokojnie: w świecie polityki czy show biznesu? Najbardziej odpowiednią osobą, której można zadać to pytanie jest Piotr "Liroy" Marzec, raper i poseł. Z nim i jego żoną Joanna rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  "Trzeba pamiętać, po co się tam przyszło" - dodaje w Dzień Dobry TVN. Piotr "Liroy" Marzec w ławach sejmowych zasiada od 1,5 roku. Posłowie różnych stronnictw cenią go za pracowitość i merytorykę. Czy polityka kręci go bardziej niż muzyka? Nadal jest samotnym wilkiem? Jak wygląda jego współpraca z Pawłem Kukizem? W Dzień Dobry TVN przedstawił również swoje stanowisko na temat medycznej marihuany.

  John Godson był jednym z bardziej popularnych polskich polityków ostatnich lat. Gdy po ostatnich wyborach nie dostał się do parlamentu, postanowił zająć się spełnianiem swoich marzeń - został farmerem w Nigerii! O swoim nowym życiu i stosunku do polityki opowiedział Robertowi Stockingerowi:"Śledzę ale nie komentuję. Odpoczywam od polityki. To co robię tutaj daje chyba więcej adrenaliny, niż to, co tam się dzieje w polskiej polityce". O tym jak wygląda "życie po Sejmie" opowiedzieli nam w studiu Dzień Dobry TVN: Renata Beger i Paweł Poncyliusz. Natomiast o to, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości spytaliśmy Jacka Santorskiego.