Wielki Piątek to istotne święto dla wszystkich chrześcijan. Sejm przyjrzał się jednej z petycji, której autor apelował o ustanowienie tego dnia wolnym od pracy. Wniosek został rozpatrzony. Czy Wielki Piątek powtórzy los Wigilii i stanie się dodatkowym dniem wolnym?
Czy Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy?
Choć Wielki Piątek to dla wielu wierzących Polaków szczególne święto, w naszym kraju nie jest dniem wolnym od pracy. Chciał to zmienić autor petycji wysłanej do sejmu.
Przekonywał, iż Wielki Piątek jest dniem, w którym nie odbywają się zajęcia dydaktyczne dla dzieci, co sprawia kłopot wielu rodzicom. Ponadto święto obchodzone jest nie tylko przez dominujących w Polsce katolików, ale i również przez osoby prawosławne, ewangelików oraz protestantów.
Autor petycji dodał, iż Polska powinna pójść śladem innych europejskich państw, takich jak Dania, Portugalia, Niemcy czy Austria, które Wielki Piątek traktują wyjątkowo. Mimo solidnej argumentacji, pomysł ten nie przekonał posłów i został odrzucony.
Wigilia dniem wolnym od pracy
Przypomnijmy, że niedawno Sejm podjął decyzję, iż od 1 lutego 2025 roku Wigilia stanie się w Polsce dniem wolnym od pracy. Wiązało się to z potrzebą ustanowienia dodatkowej, trzeciej niedzieli handlowej obowiązującej w grudniu. W tym roku przypada ona na 7, 14 i 21 grudnia.
W 2025 roku Wigilia odbędzie się w środę. Oznacza to, że przerwa świąteczna z weekendem potrwa nieprzerwanie aż pięć dni (włącznie z 25 i 26 grudnia).
Zobacz także:
- Co zrobić na obiad w Wielki Piątek? Sprawdź nasze postne przepisy
- Ścisły post w Wielki Piątek. Czy kobieta w ciąży musi go przestrzegać? Duchowni nie są zgodni
- Wielki Piątek- kogo obowiązuje post i co można w tym dniu jeść? Czy trzeba iść do kościoła?
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: next.gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: D-Keine/Getty Images