Wigilia

  Wigilia

  Koniec listopada i grudzień to czas świątecznych przygotowań, porządków i kupowania prezentów. Już w tym tygodniu Mikołajki. Jak sprawić, aby ten dzień był wyjątkowy dla całej rodziny? Zobaczcie, najlepsze pomysły, jakie dla was przygotowaliśmy!

  To wyjątkowe święta dla Joanny Przetakiewicz. Projektantka obchodzi je po raz pierwszy jako żona Rinke Rooyensa. Wspólnie zdecydowali się kontynuować rodzinne tradycje i nie wyjechali za granicę, lecz spędzają Boże Narodzenie w domu w Konstancinie-Jeziornej. Przy ich wigilijnym stole nie zabrakło najbliższej rodziny. Jak wyglądał ten szczególny wieczór?

  Pasterka to uroczysta msza, bez której wielu wiernych nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, w kościołach obowiązuje limit wiernych, którzy mogą uczestniczyć w nabożeństwach. Jak w związku z tym będą wyglądać msze w czasie Bożego Narodzenia? Specjalny komunikat w tej sprawie wystosowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.

  Święta zbliżają się wielki krokami, a co za tym idzie - pojawiają się wątpliwości. W tym roku nie zastanawiamy się jednak, jak usadzić wszystkich gości i ile potraw przygotować, ale jak nie złamać reżimu sanitarnego. I właśnie z takim problem boryka się jeden z naszych widzów.

  Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem, na który większość z nas czeka z utęsknieniem. Uroczysta wigilijna kolacja to wyjątkowy moment, kiedy gromadzimy się przy rodzinnym stole, dzielimy opłatkiem i składamy życzenia. Czy w czwartek 24 grudnia trzeba iść do pracy?

  Przed nami Boże Narodzenie, przyjrzyjmy się więc potrawom, które goszczą w tym czasie na polskim stole. Okazuje się, że nasza Wigilia należy do najzdrowszych na świecie - problemem nie jest jakość potraw, tylko ilość, jaką zjadamy. Jakich błędów nie powinniśmy popełniać, aby czuć się dobrze i zdrowo? Kilku rad udzieliła nam Katarzyna Bosacka, prowadząca program "MądrzeJEMY"

  Im bliżej jesteśmy świąt, tym więcej pojawia się wątpliwości. W tym roku nie zastanawiamy się jednak, jak usadzić wszystkich gości i ile potraw przygotować, ale jak nie złamać reżimu sanitarnego. Nasi eksperci krok po kroku wyjaśniają, jak wspólnie obchodzić święta nie łamiąc przy tym rozporządzenia.

  Tegoroczne święta będą szczególne trudne dla seniorów, którzy ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, będą musieli spędzić je samotnie. Jak jednak zorganizować im czas, by się nie nudzili, a równocześnie czuli potrzebni? O tym w programie opowiedziała Beata Borucka, blogerka "Mądra Babcia" oraz dr Tomasz Sobierajski, socjolog.

  Jakie mają pochodzenie tradycje wigilijne i zwyczaje bożonarodzeniowe? Wszyscy wiemy, że w Boże Narodzenie: nie może zabraknąć choinki, sianka pod obrusem i talerza dla nieznajomego wędrowca, kolację wigilijną rozpoczynamy od podzielenia się opłatkiem, a skończymy pasterką. Nie wszyscy jednak wiemy, skąd wzięły się te wszystkie zwyczaje i symbole. O ich pochodzenie zapytaliśmy ks. Sławomira Szczepaniaka. Gościa Dzień Dobry TVN uraczyliśmy niezłym bigosem ;)

  Karp, pierniki, mak, pierogi... czy wiesz, dlaczego nie może ich zabraknąć na Wigilii? Skąd wzięła się tradycja pozostawiania wolnego miejsca przy stole dla wędrowca? Dlaczego dzielimy się opłatkiem? I jak wyglądała Wigilia naszych przodków? O polskich tradycjach świątecznych w Dzień Dobry TVN swoim aksamitnym głosem opowiedziała dziennikarka i kuratorka kulinarna Monika Kucia.

  Wigilia tuż, tuż. Przed Sprytnymi już tylko trzy zadania: przygotowanie kompotu z suszu, nakrycie do stołu i złożenie serwetek. Jakie sobie z tym poradzili?