Wielki Piątek- kogo obowiązuje post i co można w tym dniu jeść? Czy trzeba iść do kościoła?

Wnętrze kościoła
Wielki Piątek - kogo obowiązuje post ścisły w kościele katolickim?
Źródło: GettyImages/dbvirago
W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post, czyli post ilościowy i jakościowy. Oznacza to, że ograniczamy się do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta, oraz powstrzymujemy się od spożywania pokarmów mięsnych. Post ilościowy obowiązuje wiernych od 18. do 60. roku życia.

Wielki Piątek - kogo obowiązuje post?

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że w Wielki Piątek post ilościowy obowiązuje wiernych od 18. do 60. roku życia. Oprócz tego, tak jak w każdy piątek w ciągu roku, wierni w wieku od 14. roku życia zobowiązani są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ podkreślił, że tak wynika z przepisów Prawa Kanonicznego, gdzie kanon 1251 stanowi: - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Co można jeść w Wielki Piątek?

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, a to oznacza, że wielu produktów jeść nie można. Co zatem można w tym dniu jeść? Na naszym talerzy mogą pojawić się takie produkty, jak nabiał, jaja, ryby czy nawet owoce morza. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie potraw wegańskich i wegetariańskich.

Ponadto, w tym dniu powinno się ograniczyć ilość posiłków do trzech - dwóch skromnych i jednego do syta.

Msza w Wielki Piątek - czy trzeba iść do kościoła?

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje mszy św. W świątyniach celebrowana jest jedynie liturgia męki Pańskiej. Odczytuje się opis męki Pańskiej według św. Jana, trwa adoracja krzyża. Zgodnie z tradycją ołtarz w świątyniach jest obnażony: bez krzyża, świeczników i obrusów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Iza Dorf/Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/dbvirago

podziel się:

Pozostałe wiadomości