Ciąża

Ścisły post w Wielki Piątek. Czy kobieta w ciąży musi go przestrzegać? Duchowni nie są zgodni

Ciąża

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
gazeta.pl
Kobieta w ciąży z jedzeniem
IAN HOOTON/SPL/Getty ImagesŚcisły post w Wielki Piątek. Czy kobieta w ciąży musi go przestrzegać?

Wielkanoc to najważniejsze święto dla katolików. W Wielki Piątek przeżywają upamiętnienie śmierci Chrystusa i właśnie tego dnia osoby pomiędzy 18. a 60. rokiem życia powinny przestrzegać postu ścisłego - zarówno jakościowego, jak i ilościowego. Czy zasada dotyczy kobiet w ciąży?

Post ścisły - przepisy Kodeksu prawa kanonicznego

Przestrzegany przez katolików w Środę Popielcową i Wielki Piątek post ścisły jest w praktyce połączniem dwóch odrębnych postów - jakościowego i ilościowego. Jakościowy nakazuje powstrzymywanie się od spożywania produktów mięsnych. Ilościowy natomiast ogranicza liczbę zjedzonych tego dnia posiłków do trzech - dwóch lekkich i jednego sytego.

Według Kodeksu prawa kanonicznego z postu ścisłego zwolnione są jedynie dzieci poniżej 18. roku życia oraz seniorzy powyżej 60. roku życia. W przepisach nie ma żadnej wzmianki o kobietach w ciąży. Czy to oznacza, że nie są objęte dyspensą? Odpowiedzi duchownych na to pytanie okazują się niejednoznaczne.

Wielkanoc

Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Niektórzy księża twierdzą, że ciężarna może zrezygnować z przestrzegania postu wyłącznie po uprzedniej konsultacji z lekarzem i po wskazaniu ewentualnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych takiej jednodniowej bezmięsnej głodówki. Inni duchowni natomiast biorą pod uwagę fakt, że według Kodeksu prawa kanonicznego z przestrzegania postu jakościowego (w każdy piątek roku, w Wielki Piątek i w Środę Popielcową) zwolnione są osoby poniżej 14. roku życia. Do tego grona zalicza się więc nienarodzone dziecko, któremu przyszła mama przekazuje pokarm.

Post ścisły w Wielki Piątek. Czy obejmuje kobietę w ciąży?

Katolicka Agencja Informacyjna skontaktowała się w tej sprawie z biskupem Adamem Bałabuchą, który w latach 2011-2021 był przewodniczącym Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Kapłan uważa, że kobieta powinna postępować zgodnie z własnym sumieniem i sama decydować, co będzie dobre dla niej i dla jej nienarodzonego dziecka. Według duchownego ciężarna nie potrzebuje konsultacji z lekarzem. Może zrezygnować z postu również wtedy, kiedy czuje się po prostu źle.

- Na zdrowy rozsądek matka musi sama podjąć decyzję o przestrzeganiu postu ścisłego. Zdrowie matki i dziecka jest najważniejsze - ocenił.

Podobne zdanie na ten temat ma arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Duchowny zaproponował, by kobiety w ciąży podkreśliły wagę Wielkiego Piątku rezygnacją z innych przyjemności, jeżeli nie są w stanie przestrzegać postu ścisłego.

- Prawo kanoniczne nie reguluje szczegółowo tej kwestii, więc trzeba kierować się rozumem oświeconym wiarą. W tej sytuacji trzeba jeść tyle, ile potrzeba, a zrezygnować - w ramach wielkopostnego umartwienia - z czegoś, co np. zabiera nam wolność. Oczywiście w tej sytuacji nie ma też żadnej winy moralnej - zapewnił.

Według duchownego czymś, co zabiera nam wolność, może być chociażby Internet bądź telewizja.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: IAN HOOTON/SPL/Getty Images

Pozostałe wiadomości