Post ścisły - przepisy Kodeksu prawa kanonicznego
Przestrzegany przez katolików w Środę Popielcową i Wielki Piątek post ścisły jest w praktyce połączniem dwóch odrębnych postów - jakościowego i ilościowego. Jakościowy nakazuje powstrzymywanie się od spożywania produktów mięsnych. Ilościowy natomiast ogranicza liczbę zjedzonych tego dnia posiłków do trzech - dwóch lekkich i jednego sytego.
Według Kodeksu prawa kanonicznego z postu ścisłego zwolnione są jedynie dzieci poniżej 18. roku życia oraz seniorzy powyżej 60. roku życia. W przepisach nie ma żadnej wzmianki o kobietach w ciąży. Czy to oznacza, że nie są objęte dyspensą? Odpowiedzi duchownych na to pytanie okazują się niejednoznaczne.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Wielkanoc
Niektórzy księża twierdzą, że ciężarna może zrezygnować z przestrzegania postu wyłącznie po uprzedniej konsultacji z lekarzem i po wskazaniu ewentualnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych takiej jednodniowej bezmięsnej głodówki. Inni duchowni natomiast biorą pod uwagę fakt, że według Kodeksu prawa kanonicznego z przestrzegania postu jakościowego (w każdy piątek roku, w Wielki Piątek i w Środę Popielcową) zwolnione są osoby poniżej 14. roku życia. Do tego grona zalicza się więc nienarodzone dziecko, któremu przyszła mama przekazuje pokarm.
Post ścisły w Wielki Piątek. Czy obejmuje kobietę w ciąży?
Katolicka Agencja Informacyjna skontaktowała się w tej sprawie z biskupem Adamem Bałabuchą, który w latach 2011-2021 był przewodniczącym Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Kapłan uważa, że kobieta powinna postępować zgodnie z własnym sumieniem i sama decydować, co będzie dobre dla niej i dla jej nienarodzonego dziecka. Według duchownego ciężarna nie potrzebuje konsultacji z lekarzem. Może zrezygnować z postu również wtedy, kiedy czuje się po prostu źle.
- Na zdrowy rozsądek matka musi sama podjąć decyzję o przestrzeganiu postu ścisłego. Zdrowie matki i dziecka jest najważniejsze - ocenił.
Podobne zdanie na ten temat ma arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Duchowny zaproponował, by kobiety w ciąży podkreśliły wagę Wielkiego Piątku rezygnacją z innych przyjemności, jeżeli nie są w stanie przestrzegać postu ścisłego.
- Prawo kanoniczne nie reguluje szczegółowo tej kwestii, więc trzeba kierować się rozumem oświeconym wiarą. W tej sytuacji trzeba jeść tyle, ile potrzeba, a zrezygnować - w ramach wielkopostnego umartwienia - z czegoś, co np. zabiera nam wolność. Oczywiście w tej sytuacji nie ma też żadnej winy moralnej - zapewnił.
Według duchownego czymś, co zabiera nam wolność, może być chociażby Internet bądź telewizja.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wielki Piątek - kogo obowiązuje post ścisły w kościele katolickim?
- Do której godziny będzie można zrobić zakupy w Wielką Sobotę?
- Jak duchowo przygotować się do Wielkanocy? "Jezus przychodzi w ciemnościach wojny, którą wywołał Putin"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: IAN HOOTON/SPL/Getty Images