Styl życia

Wielki Piątek 2022 - kogo obowiązuje post ścisły w kościele katolickim?

Styl życia

Aktualizacja:
Wnętrze kościoła

W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post, czyli post ilościowy i jakościowy. Oznacza to, że ograniczamy się do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta, oraz powstrzymujemy się od spożywania pokarmów mięsnych. Post ilościowy obowiązuje wiernych od 18. do 60. roku życia.

Wielki piątek - post

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że w Wielki Piątek post ilościowy obowiązuje wiernych od 18. do 60. roku życia. Oprócz tego, tak jak w każdy piątek w ciągu roku, wierni w wieku od 14. roku życia zobowiązani są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ podkreślił, że tak wynika z przepisów Prawa Kanonicznego, gdzie kanon 1251 stanowi: - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Wielki Piątek - msza

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje mszy św. W świątyniach celebrowana jest jedynie liturgia męki Pańskiej. Odczytuje się opis męki Pańskiej według św. Jana, trwa adoracja krzyża. Zgodnie z tradycją ołtarz w świątyniach jest obnażony: bez krzyża, świeczników i obrusów.

Zobacz wideo: Koszyczek wielkanocny, czyli co włożyć do święconki?

Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/dbvirago

Pozostałe wiadomości