wielkanoc

  Dla Polaków mieszkających w Buffalo śmigus-dyngus stał się zachętą do integracji podczas wyjątkowej parady.

  Znani i lubiani pochwalili się zabawnymi zdjęciami.

  Sprawdź, czy Poniedziałek Wielkanocny jest świętem nakazanym.

  Jak go uprawiać i pielęgnować?

  W tym roku małżonka księcia Williama również nie zawiodła swoim modowym wyborem.

  Wiosenną aurę przeplatać będzie umiarkowane i duże zachmurzenie oraz miejscowe opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie 15 st. C na zachodzie.

  W związku ze świętami wielkanocnymi Polskie Linie Lotnicze LOT obserwują wzmożony ruch pasażerów, szczególnie w odniesieniu do połączeń z Europą Zachodnią.

  Zalipie to niezwykła wieś znajdująca się w województwie małopolskim. Niewielka miejscowość słynie z pięknie dekorowanych domów. Na wyjątkowy spacer po jej uliczkach wybrała się Dorota Gardias.

  Wielkanoc to najważniejsze święto w religiach chrześcijańskich. W Polsce wiąże się ono z wieloma tradycjami i jak wynika z badań, do jednej z nich jesteśmy szczególnie przywiązani. Bez czego nie wyobrażamy sobie świąt?

  Z okazji Wielkanocy w domach pojawiają się ozdoby - kolorowe figurki, zawieszki i dekoracyjne kompozycje z jajkami, królikami czy kurczakami. Dużą popularnością cieszą się również stroiki. Taki w wazonie przygotujesz na dosłownie na ostatnią chwilę przed świętami.

  Pobierz i wyślij świąteczną kartkę

  Najczęściej w koszyczkach umieszczane są podstawowe, tradycyjne produkty, ale zdarza się, że niektórych ponosi fantazja. Co nie powinno się znaleźć w koszyczku wielkanocnym i dlaczego?

  Artystka ludowa Magda Rutkowska pojawiła się w studiu Dzień Dobry TVN, aby wspólnie z prowadzącymi, Ewą Drzyzgą i Agnieszką Woźniak-Starak, pokazać naszym widzom, jak malować pisanki.

  Dekorowanie wielkanocnego stołu jest bardzo przyjemne. Warto użyć ozdób, które już mamy, żeby nie kupować kolejnych. Ekspertka radzi, jak się do tego zabrać.

  Zasady nie są jednoznaczne. Co na to duchowni?

  Majonez to król Wielkanocy. Dla Polaków jest również ważny na co dzień. Świadczą o tym chociażby spory o to, który jest najlepszy. Wielu może to zaskoczyć, ale majonez z powodzeniem można wykorzystać do słodkiego ciasta. Świetnie komponuje się także z czekoladą. Chcesz się przekonać? Wypróbuj nasz przepis na czekoladowe ciasto z majonezem.

  Wielki Piątek w wierze katolickiej jest jednym z najważniejszych dni w roku. Mimo, że zdecydowana większość Polaków deklaruje to wyznanie, to w Polsce dzień Męki Pańskiej jest dniem roboczym. Jak to wygląda w innych krajach?

  W związku z nadchodzącymi świętami wielkanocnymi zapowiedziano wzmożone kontrole na drogach. Ruch nadzorować będą policjanci z laserowymi miernikami prędkości z rejestracją obraz oraz pojazdy wyposażone w wideorejestratory. Zapowiedziano, że w niektórych miejscach policja będzie kierować ruchem. 

  W czasie świąt wielkanocnych na naszych stołach królują przede wszystkim jajka, dlatego dobrze wiedzieć, jakie mają wartości odżywcze. Które jaja najlepiej kupować? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Kornelia Westergaard, technolog żywienia.

  W okresie Wielkanocy na stołach pojawiają się nie tylko tradycyjne potrawy. Warto przygotować również nieco inne, wykwintne dania. Zwłaszcza, że w sklepach sieci Biedronka nie brakuje rozmaitych, sezonowych produktów, po które można sięgnąć. Jak zrobić wytrawne naleśniki z pysznymi dodatkami, pieczoną kaczkę i wiosenny mazurek z orzechami? Sprawdź przepisy Sebastiana Olmy.

  Świąteczne potrawy przywołują wspomnienia z dzieciństwa, bo w wielu domach pojawiają się tradycyjnie tylko raz w roku. Nic więc dziwnego, że wiele osób właśnie na ten moment wielkanocnej celebracji czeka najbardziej. Ucztowanie w gronie bliskich i delektowanie się wyjątkowymi specjałami to zdecydowanie najprzyjemniejszy czas świąt, który zostaje w pamięci na całe życie.

  W Wielki Czwartek i Wielki Piątek niektóre sklepy spożywcze wydłużą godziny otwarcia.

  Wielkanocne przygotowania ruszyły pełną parą. Sprzątanie, malowanie jajek i gotowanie, a wraz z nim mnóstwo odpadków, których wcale nie trzeba wyrzucać. Obierki i resztki warzyw możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Najlepsze z nich przedstawiła dziennikarka i propagatorka zero waste, Sylwia Majcher.

  Jeśli ktoś myśli, że mazurki można przygotować tylko na słodko, to grubo się myli. Udowodnił to Andrzej Polan, który w kuchni Dzień Dobry TVN przygotował mazurki na słono. Na stole pojawiły się: mazurek na słono z konfiturą z cebuli i białą kiełbasą, mazurek na słono z ziemniakami, suchą krakowską, chrzanem i żurawiną oraz mazurek z boczniakami, kremowym selerem i chrzanem. Sprawdź, jak je przygotować

  Zobacz, jak zachować spokój, kiedy emocje zaczynają brać górę.

  Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Zgodnie z tradycją, w tym szczególnym czasie w większości polskich domów nie zabraknie wyszukanych potraw i słodkich przysmaków, dzięki którym chwile spędzone w gronie najbliższych nabiorą szczególnego znaczenia. Niestety goście zasiadający przy suto zastawionych stołach nie zawsze są w stanie skosztować wszystkich specjałów. W trakcie przygotowań do rodzinnych spotkań nie należy zapominać o problemie, jakim jest marnowanie żywności. Jak zaplanować świąteczne zakupy, by uniknąć strat?

  Sprawdź, jakie składniki można zamienić na te z mniejszą liczbą kalorii.

  Zgodnie z przykazaniami kościelnymi praktykujący katolicy w okresie wielkanocnym powinni przystąpić do komunii świętej. Aby móc to uczynić, wcześniej trzeba udać się do konfesjonału i wyspowiadać. Czy może się jednak zdarzyć, że na koniec sakramentu nie padną słowa "Pan odpuścił tobie grzechy, idź w pokoju"? Sprawdź, jakie są warunki spowiedzi.

  Wielkanoc nie może się obyć bez sałatek. W kuchni Dzień Dobry TVN swoimi propozycjami podzielił się Grzegorz Zawierucha. Jak zrobić zieloną sałatkę z serem kozim? Sprawdź pyszny przepis.

  Jak co roku stajemy przed trudnym wyborem - jaka sałatka na Wielkanoc będzie odpowiednia? W kuchni Dzień Dobry TVN swoimi propozycjami podzielił się Grzegorz Zawierucha. Jak zrobić wiosenną sałatkę z pieczarkami, ziemniakami i papryką?