Newsy

Wielki Piątek dniem wolnym od pracy. W których krajach jest wolne?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Business Insider
Osoba modląca się

Wielki Piątek w wierze katolickiej jest jednym z najważniejszych dni w roku. Mimo, że zdecydowana większość Polaków deklaruje to wyznanie, to w Polsce dzień Męki Pańskiej jest dniem roboczym. Jak to wygląda w innych krajach?

Wielki Piątek - gdzie jest dniem wolnym od pracy?

W Wielki Piątek w Polsce pracuje się tak samo, jak w każdy inny dzień. W dni, takie jak Sylwester czy Wigilia większość miejsc pracy ma skrócone godziny działania, zwłaszcza sklepy. Jednak w dzień Męki Pańskiej, jedno z najważniejszych świąt katolickich, wciąż wykonuje się obowiązki zawodowe. Politycy wielokrotnie zgłaszali pomysły, aby dzień ten ustalić jako ustawowo wolny od pracy, jak w niektórych, innych krajach w Europie.

Wielkanoc

Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Polska pod względem pracy w piątek w Wielkim Tygodniu należy do mniejszości. Do pracy idzie się w 15 z 36 wziętych pod uwagę krajów europejskich. Tak wynika z zestawienia firmy UTA Edenred. Firma co roku przygotowuje zestawienie dni świątecznych, tak, aby łatwiej było zaplanować logistykę podróży po całej Europie.

Oprócz Polaków, w tym dniu pracują również Chorwaci, Austriacy, Belgowie, Francuzi i Włosi. Jak zwraca uwagę Business Insider, wolne od pracy w Wielki Piątek jest w krajach niekoniecznie katolickich. Przykładem są Czechy i Holandia, gdzie wiarę deklaruje tylko około 25% obywateli. Także w Norwegii i Szwecji dzień ten jest wolny od pracy. 

Dni wolne od pracy w Wielkanoc w Europie

W dużej części Europy z okazji świąt Wielkanocnych długi weekend jest nieco dłuższy. Wolny jest nie tylko Wielki Piątek, ale również Poniedziałek Wielkanocny. W tym dniu do pracy nie idą między innymi Austriacy, Finowie, Francuzi, Hiszpanie, Niemcy, Holendrzy, Brytyjczycy i Włosi. Dodatkowo w Hiszpanii wolny od pracy jest również Wielki Czwartek.

W 2018 roku posłowie PSL złożyli projekt ustawy, który miałby ustanowić dniem wolnym od pracy nie tylko Wielki Piątek, ale również Wigilię. W uzasadnieniu podano, że "Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan".

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Jerome Maurice/Getty Images

Pozostałe wiadomości