Symbolika Wielkiego Tygodnia
W studiu Dzień Dobry TVN gościł o. Gaweł Włodarczyk - dominikanin, który przybliżył widzom programu religijne znaczenie dni poprzedzających święta wielkanocne. Wielki Tydzień to czas pomiędzy Niedzielą Palmową i Niedzielą Zmartwychwstania, podczas którego w Kościele katolickim wspomina się ostatnie wydarzenia z ziemskiego życia Jezusa.
- Wielki Tydzień okazuje najciemniejsze zakątki naszych dusz. To jest taka konfrontacja z tym, że ludzie zabili tego sprawiedliwego i nie za to, że zrobił coś złego, tylko że był sprawiedliwy i to przeszkadza - tłumaczył duchowny.
Jak dodał, rozpoczynająca Wielki Tydzień Niedziela Palmowa jest symbolem człowieczej zmienności. - Jezus wjeżdża do Jerozolimy, wita go tłum z palmami, chce go obwołać królem - ten tłum, który za tydzień będzie chciał ukrzyżować - przypomniał kapłan.
Czym charakteryzują się pierwsze dni tego wyjątkowego tygodnia?
- W Wielki Poniedziałek czytamy Ewangelię o obmyciu i namaszczeniu stóp Jezusa przez Marię z Betanii. Bardzo intymny gest dużej czułości, szacunku. On jest dobrym symbolem tego, jak przeżywamy Wielki Tydzień, że miłość nie kalkuluje. W Wielki Wtorek Jezus mówi, że jego najbliżsi go zdradzą. Oni w to jeszcze nie wierzą. Judasz decyduje się, że go zdradzi i Wielka Środa to jest ten moment, kiedy za 30 srebrników wydaje starszyźnie Jezusa - wyjaśnił o. Gaweł Włodarczyk.
Znaczenie Triduum Paschalnego - obowiązujące tradycje
Po Wielkiej Środzie następują trzy najświętsze dni w roku nazywane Triduum Paschalnym.
- Wielki Czwartek zaczyna się Wieczerzą Liturgii Pańskiej. Wspominamy Ostatnią Wieczerzę, kiedy Jezus mówi, że chleb i wino to jest jego Ciało i Krew, i żebyśmy czynili to na jego pamiątkę. Zostawia nam sposób komunikacji z nim. Zaraz potem wychodzi do ogrójca, modli się i zaraz po niego przychodzą żołnierze i go aresztują, a Judasz zdradza go pocałunkiem - mówił gość Dzień Dobry TVN.
W Wielki Piątek natomiast wspominamy proces Jezusa, jego mękę oraz śmierć na krzyżu. To dzień, w którym wszystkich katolików obowiązuje szczególny post. Zalecana jest również refleksja.
- Wielka Sobota to jest czas wielkiej ciszy. Mówi się, że Jezus nie tylko umarł, ale jest umarły. Doświadcza takiego stanu jak każdy człowiek. No i z soboty na niedzielę następuje jego zmartwychwstanie. Okazuje się, że nie jest go w stanie zatrzymać nawet śmierć. Wtedy dokonuje się to, co się miało dokonać, czyli Jezus po to się narodził, żeby nas zbawić, a jego zbawienie dokonuje się właśnie w takiej wiernej miłości do nas do końca, nawet jak jesteśmy przeciwko niemu - zapewnił obecny w naszym studiu o. Gaweł.
Kapłan zauważył, że święta wielkanocne, ze względu na okoliczności dotyczące męki Pańskiej, są trudniejsze do skomercjalizowania i niezwykle podniosłe. Wspomniał również o religijnych zwyczajach i poszczeniu w Wielką Sobotę.
- Obecnie prawo nas nie obliguje, żeby w Wielką Sobotę pościć, aczkolwiek jest taka tradycja, że sobota też jest tym dniem postnym, że te pokarmy, które święcimy, spożyjemy dopiero w niedzielę z rana - zaznaczył.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zajączek Wielkanocny. Skąd się wziął i kiedy przychodzi? Poznaj historię tej tradycji
- Kwiaty na wielkanocny stół. Ekspert podpowiada, kiedy je kupić, by rozkwitły na święta
- Tradycyjna baba wielkanocna. Czym się wyróżnia i jak ją przygotować?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News