religia

  "Nie jest tak, że wraz z tym rokiem szkolnym nastąpiło tąpnięcie".

  Na obozie Oaza Nowego Życia w Tylmanowej dzieci miały wiązane ręce, "by poczuły się jak Jezus w niewoli". O sprawie poinformowało Biuro Obrony Praw Dziecka, które otrzymało anonimowe nagrania.

  Pandemia COVID-19 bardzo mocno odmieniła nasze życie. Wielu Polaków zweryfikowało swoje podejście do życia, a także do wiary. Z najnowszych badań wynika, że nasza religijność mocno osłabła. Dlaczego Polacy odwracają się od kościoła?

  W ciągu roku napłynęło ponad 2 tysiące zgłoszeń zachowań dyskryminujących dzieci i młodzież nieuczęszczających na religię.

  Imię Maria jest niezwykle popularne w Polsce, jednak kiedyś używanie go objęte było

  Każdy wyznawca islamu powinien co najmniej raz w życiu odbyć hadżdż, czyli pielgrzymkę do świętego miasta Mekka w Arabii Saudyjskiej. Na miejscu czeka na niego tawaf, czyli tradycyjny muzułmański rytuał.

  Jak nad nim pracować?

  Solidarna Polska, partia Zbigniewa Ziobry, chce zaostrzenia przepisów o obrazie uczuć religijnych. Projekt zmian w kodeksie karnym trafił już do sejmu. W nowelizacji znalazł się m.in. zapis wprowadzający karę do dwóch lat więzienia za zakłócanie nabożeństw i do trzech lat za przerwanie mszy świętej lub pogrzebu. Jest też mowa o publicznym wyszydzaniu z Kościoła.

  Oburzenie rodziców wywołała decyzja dyrektora jednej z placówek z Gdańska. Na terenie szkolnej sali gimnastycznej odbyły się rekolekcje wielkopostne. O interwencję została poproszona fundacja Wolność od religii.

  Istnieje grupa uczniów, dla których lekcje matematyki wiążą się ze wzmożoną wiarą. Jedni spoglądają w niebo podczas sprawdzianów, inni modlą się o promocję do następnej klasy. W pabianickim I Liceum Ogólnokształcącym postanowiono wykorzystać te dwie zależności, organizując nietypowy konkurs.

  Miriam (Maria) Synger jest ortodoksyjną żydówką. Na co dzień w prosty sposób przybliża kulturę, religię i zwyczaje żydowskie w Internecie, obalając przy tym masę stereotypów. Jak wygląda jej życie? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Rita Miernik interesuje się kulturą żydowską. Od pewnego czasu przemierza Polskę w poszukiwaniu dawnych synagog. Tak powstał projekt "Smutne Synagogi". Dlaczego zdecydowała się go rozpocząć?

  Jak w kościele wyglądają obchody 2 lutego?

  krzyż

  Dawid Kwiatkowski to młody artysta, który dotychczas znany był młodszym słuchaczom. Niedawno rozpoczął swoją metamorfozę zarówno w repertuarze, jak i wyglądzie, by zaznaczyć dojrzałość twórczą i trafić także do starszych słuchaczy. O tym, że mu się to udało, świadczyć może nagroda Bursztynowego Słowika, która trafiła w jego ręce.

  Uroczysko Święte Miejsce na Suwalszczyźnie przyciąga turystów zarówno z Polski, jak i Niemiec, Belgii czy Francji. Oprócz drewnianej kapliczki i kamiennych krzyży, znajduje się tam także duży, drewniany świątek przedstawiający wizerunek Jezusa. Z tym miejscem związanych jest kilka legend, według jednej z nich na drzewie ukazywała się postać Matki Boskiej. Wierni przyjeżdżają tam podziękować za otrzymane łaski i prosić o zdrowie albo potomstwo.

  Według statystyk w różnorakie przesądy wierzy ponad połowa dorosłych Polaków. Wynika to z pozostałości dawnego systemu wierzeń oraz stereotypów głęboko zakorzenionych w kulturze i tradycji. Jakie są najpopularniejsze wierzenia, co oznaczają i skąd się wzięły? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała etnolog, dr Olga Solarz.

  Religia jest w szkołach przedmiotem obowiązkowym od ok. 30 lat. Obecnie uczniowie masowo rezygnują z uczestnictwa w tych lekcjach. Wśród powodów wymieniają sprzeczne wartości oraz udzielanie im rad dotyczących życia prywatnego.

  Klasztor Świętej Katarzyny budzi ogromne zainteresowanie podróżników i historyków. Ten najstarszy na świecie klasztor chrześcijański z powodzeniem funkcjonuje do dzisiaj, co wystarczy, aby uznawany był za naprawdę niezwykły.

  Świadkowie Jehowy – po katolicyzmie i prawosławiu – są trzecią pod względem liczebności wspólnotą wyznaniową w Polsce. Jedną z głosicielek była Sara Andrychiewicz, która odważyła się opowiedzieć, jak wyglądało jej życie w tej wspólnocie. – Myślałam, że jestem w najszczęśliwszej organizacji na Ziemi – wspomina.

  Życie 13-letniego Nigeryjczyka Omara Farouka skazanego przez sąd islamski w stanie Kano w Nigerii na 10 lat więzienia, a następnie uniewinnionego przez sąd świecki, jest wciąż zagrożone - powiedział w rozmowie z agencją dpa jego prawnik Kola Alapinni.

  Artystka kabaretowa Agnieszka Matan oświadczyła w mediach społecznościowych, że złożyła wniosek o apostazję, czyli formalne i całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej. Przez lata stand-uperka była bardzo związana z kościołem katolickim. Dlaczego zdecydowała się na taki krok?

  Czy religia stanie się przedmiotem maturalnym? Okazuje się, że są takie plany i jest to coraz bardziej prawdopodobne. Minister edukacji Przemysław Czarnek nie ukrywa, że wiara odgrywa ważną rolę w jego życiu i jest bardzo przychylny temu pomysłowi. Czy to znaczy, że uczniowie szkół średnich będę zdawać wiedzę ze swojej wiary na egzaminie dojrzałości? W Dzień Dobry TVN wyjaśniała to dziennikarka TVN 24, Justyna Suchecka.

  Czy maturzyści będą mogli wykazać się wiedzą z religii? Dziennikarka TVN 24 przewiduje, że obecny układ sił politycznych w polskim rządzie może sprzyjać takiej zmianie. Minister edukacji Przemysław Czarnek nie ukrywa, że wiara odgrywa ważną rolę w jego życiu.

  Szawuot, czyli Święto Tygodni, wymieniane jest jako jedno z najważniejszych świąt żydowskich. Świętowanie rozpoczyna się 6 siwan, czyli na przełomie maja i czerwca. Z uwagi na to, że wypada ono 50 dni po święcie Pesach, nazywane jest również Pięćdziesiątnicą.

  Materiały o charakterze pornograficznym zobaczyli na zdalnej lekcji religii uczniowie z Gostynia. Szkoła i rodzice o zdarzeniu poinformowali policję. Sprawcy grozi do 3 lat więzienia.

  Od kilkunastu dni na ulicach oraz w oknach domów króluje czerwona błyskawica. Ten symbol Strajku Kobiet u niektórych jednak wywołuje oburzenie - m.in. marszałek Sejmu Ryszard Terlecki podczas posiedzenia porównał go do znaku SS. Czy miał rację?

  Ksiądz Piotr Pawlukiewicz w wielu sercach pozostanie już na zawsze. Jego kazania odbijały się szerokim echem. To właśnie ten kapłan udzielał ślubu Małgorzacie Kożuchowskiej i był przyjacielem Krzysztofa Antkowiaka. Jak go wspominają?

  Edyta Górniak w mediach społecznościowych często zamieszcza swoje przemyślenia. Zazwyczaj dotyczą one jej więzi z Bogiem oraz z naturą. Jak jest w przypadku jej najnowszego postu?