religia

  religia

  Dawid Kwiatkowski to młody artysta, który dotychczas znany był młodszym słuchaczom. Niedawno rozpoczął swoją metamorfozę zarówno w repertuarze, jak i wyglądzie, by zaznaczyć dojrzałość twórczą i trafić także do starszych słuchaczy. O tym, że mu się to udało, świadczyć może nagroda Bursztynowego Słowika, która trafiła w jego ręce.

  Uroczysko Święte Miejsce na Suwalszczyźnie przyciąga turystów zarówno z Polski, jak i Niemiec, Belgii czy Francji. Oprócz drewnianej kapliczki i kamiennych krzyży, znajduje się tam także duży, drewniany świątek przedstawiający wizerunek Jezusa. Z tym miejscem związanych jest kilka legend, według jednej z nich na drzewie ukazywała się postać Matki Boskiej. Wierni przyjeżdżają tam podziękować za otrzymane łaski i prosić o zdrowie albo potomstwo.

  Klasztor Świętej Katarzyny budzi ogromne zainteresowanie podróżników i historyków. Ten najstarszy na świecie klasztor chrześcijański z powodzeniem funkcjonuje do dzisiaj, co wystarczy, aby uznawany był za naprawdę niezwykły.

  Czy religia stanie się przedmiotem maturalnym? Okazuje się, że są takie plany i jest to coraz bardziej prawdopodobne. Minister edukacji Przemysław Czarnek nie ukrywa, że wiara odgrywa ważną rolę w jego życiu i jest bardzo przychylny temu pomysłowi. Czy to znaczy, że uczniowie szkół średnich będę zdawać wiedzę ze swojej wiary na egzaminie dojrzałości? W Dzień Dobry TVN wyjaśniała to dziennikarka TVN 24, Justyna Suchecka.

  Czy maturzyści będą mogli wykazać się wiedzą z religii? Dziennikarka TVN 24 przewiduje, że obecny układ sił politycznych w polskim rządzie może sprzyjać takiej zmianie. Minister edukacji Przemysław Czarnek nie ukrywa, że wiara odgrywa ważną rolę w jego życiu.

  Szawuot, czyli Święto Tygodni, wymieniane jest jako jedno z najważniejszych świąt żydowskich. Świętowanie rozpoczyna się 6 siwan, czyli na przełomie maja i czerwca. Z uwagi na to, że wypada ono 50 dni po święcie Pesach, nazywane jest również Pięćdziesiątnicą.

  Justin Bieber już od najmłodszych lat jest obecny w światowym show-biznesie. Zaczynał jako zaledwie 13-letni chłopak, szybko zdobywając popularność i uwielbienie fanów. W pewnym momencie wielu osobom wydawało się, że się pogubił i pochłonęły go imprezy oraz uzależnienia. Dziś jednak jest szczęśliwym mężem pięknej modelki i właśnie zapowiada nowy kierunek w tworzonej przez siebie muzyce.

  Od kilku lat jednemu z podręczników do języka polskiego dla szóstej klasy zarzuca się, że jest daleki od idei świeckiej szkoły, ponieważ znajdują się w nim m.in. treści z Pisma Świętego, homilie Jana Pawła II, czy hymny religijne. O kontrowersjach związanych z tą książką rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Marcinem Celińskim z komitetu "Świecka Szkoła" i dyrektorem szkoły Jackiem Staniszewskim.

  Według dogmatów Kościoła piekło istnieje. Tymczasem w rozmowie z włoskim dziennikarzem Eugenio Scalfarim papież Franciszek miał podobno stwierdził, że nie ma krainy wiecznego cierpienia. Jak to rozumieć? Czy rzeczywiście papież mógł coś takiego powiedzieć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN ks. Przemysława Krawca. Jak nasz gość wyobraża sobie piekło?

  Witold Szabłowski wybrał się z kamerą Dzień Dobry TVN do starożytnej świątyni jezydów - Lalesz. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli - jeden z trzech jezydów mieszkających w Polsce - Dalzar Nashwan Salem oraz dr Artur Rodziewicz, filozof i antropolog. Jakie były początki tej religii i co łączy ją z chrześcijaństwem?

  Dominique Wolton to znany socjolog, intelektualista i dyrektor we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych. Regularnie spotykał się z papieżem Franciszkiem, aby rozmawiać o świecie i kościele. Prasa francuska okrzyknęła go spowiednikiem papieża, bo jeszcze nikomu ojciec święty nie zdradził tyle o sobie, co właśnie jemu. Jak się czuje z takim określeniem? Jak udało mu się zdobyć zaufanie papieża? Jakie wrażenie zrobił na nim ojciec święty? Jak papież reaguje na krytykę? Z Woltonem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Po zajęciu Sindżaru w 2014 roku bojownicy z Państwa Islamskiego dokonali eksterminacji jezydów. Mężczyźni byli mordowani na różne sposoby, a kobiety oraz dzieci palone i zakopywane żywcem. Ci, którzy przeżyli byli zmuszani - pod groźbą śmierci - do przejścia na islam, a kobiety zostawały niewolnicami seksualnymi. Dlaczego ta społeczność jest zmuszana do porzucenia swojej wiary? O dramatycznym losie jezydów i mężczyźnie, który ratuje ich z niewoli mówił w Dzień Dobry TVN dziennikarz Witold Szabłowski.

  Andrzej Cichocki z wykształcenia jest prawnikiem, a zawodowo zajmował się głównie sprzedażą i zarządzaniem. W korporacjach pełnił wysokie stanowiska i zarabiał duże pieniądze. Postanowił to jednak rzucić, by zostać coachem i więziennym kapelanem. Dlaczego zmienił swoje życie? Jak odkrył Boga? Andrzeja wraz z rodziną gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  To właśnie ten moment, kiedy księża zaczynają chodzić po kolędzie. Jak zachowywać się podczas wizyty duchownego? Czy dawanie "koperty" jest obowiązkowe? Duża jest różnica między kolędowaniem na wsi i w mieście? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z księdzem Marcinem Szatankiem.

  Trzech Króli to święto chrześcijańskie obchodzone na pamiątkę mędrców, którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. Niby wszystko jest takie oczywiste, a jednak nie do końca. Bo czy rzeczywiście było ich tylko trzech? Może królowie wcale nie byli królami? A jeśli byli, to czego? Skąd wiedzieli, że Chrystus się urodził? Przecież nie było wtedy internetu. Odpowiedzi na te pytania szukał reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Znalazł je? Przy okazji miał okazję przekonać się, jak wyglądają buty z kosmosu na paliwo rakietowe.

  Kiedy miał 7 lat był świadkiem samobójstwa swojego ojca. Jako nastolatek sam chciał się targnąć na własne życie. Śmierć mamy pogłębiła jego stan. Wpadł również w złe towarzystwo. Dzisiaj życie Damiana Sobolewskiego wygląda zupełnie inaczej. Jest szczęśliwy i realizuje się w życiu. Jak doszło do tej przemiany? Czym Damian się zajmuje? Oto jego historia.

  Jak rozmawiać z młodymi ludźmi o Bogu, by słuchali? Jak zrozumieć to, w co wierzymy? Czy warto chodzić do kościoła, jeśli nie czujemy, że warto? Skoro Pan Bóg może wszystko, dlaczego nie czyni wszystkiego, o co go prosimy? O Bogu na Święta i na co dzień rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ks. Przemysławem "Kawą" Kaweckim i Radosławem Pazurą, o którym ks. Kawecki mówi, że "jest w nim prawda". Co było punktem zwrotnym w życiu Radosława Pazury, że sprawiło, iż nawrócił się i odnalazł drogę do Boga? Jaka jest frekwencja na spotkaniach z ks. Przemysławem "Kawą" Kaweckim?

  Paweł Bukała był uzależniony od narkotyków i alkoholu. Udało mu się uwolnić od nałogów po tym, kiedy w wieku 22 lat doświadczył radykalnego nawrócenia. Kiedy podniósł się z dna, postanowił wraz z żoną głosić na ulicy Słowo Boże i pomagać bezdomnym. O swojej posłudze Marta i Paweł powiedzieli w Dzień Dobry TVN. Czy mówienie do obcych ludzi na ulicy jest łatwe? Czy osoby, do których przemawiają zostają z nimi na dłużej? Jak małżeństwo spędzi Święta? Czy w natłoku pracy, mają czas tylko dla siebie?