Wigilia 6 stycznia - wyznawcy których religii świętują w ten dzień?

Boże Narodzenie w Cerkwi
Kto obchodzi Wigilię 6 stycznia?
Źródło: Oleksandr Yakoniuk/Getty Images
Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego wypada trzynaście dni później niż to obchodzone w Kościele katolickim. 6 stycznia katolicy obchodzą Święto Trzech Króli, jednak inne wyznania świętują w tym dniu Wigilię świąt Bożego Narodzenia. 
Prokop o świętach
Prokop o świętach

Wigilia i Boże Narodzenie w prawosławiu

Według danych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ponad 90% prawosławnych parafii w Polsce stosuje kalendarz juliański. Dotyczy to przede wszystkim wiernych z wschodniej części kraju, głównie z województwa podlaskiego, gdzie są największe skupiska wiernych tego wyznania. Tylko nieliczne parafie cerkiewne w Polsce obchodzą Boże Narodzenie w tym samym czasie co katolicy i są to najczęściej parafie z centralnej i zachodniej części kraju.

Prawosławni obchodzący święta według kalendarza juliańskiego Wigilię Bożego Narodzenia będą obchodzić wieczorem 6 stycznia. Z kolei pierwszy dzień świąt przypada 7 stycznia i odpowiednio drugi dzień świąt 8 stycznia. W 2023 roku święta te wypadają w sobotę, niedzielę i poniedziałek.

Wigilia i Boże Narodzenie w kościele grekokatolickim

Kościół grekokatolicki w Polsce również korzysta z kalendarza juliańskiego. Najwięcej osób z tego obrządku zamieszkuje Podkarpacie. Także staroobrzędowcy obchodzą święta według tego kalendarza.

- Oznacza to, że Boże Narodzenie przypada według kalendarza gregoriańskiego 7 stycznia, czyli 13 dni po Bożym Narodzeniu obchodzonym przez katolików obrządku łacińskiego, którzy narodzenie Mesjasza świętują 25 grudnia - powiedział PAP jezuita dr hab. Marek Blaza, profesor Akademii Katolickiej w Warszawie

Wigilia i Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego

Prawosławni duchowni zwracają uwagę na to, że juliański kalendarz jest starszy od obecnie używanego gregoriańskiego. Był on również używany w pierwszych wiekach chrześcijaństwa i termin świąt był wspólny aż do 1582 roku. Reforma papieża Grzegorza XIII doprowadziła do zmiany na styl gregoriański, czyli taki, jaki obecnie obowiązuje w katolicyzmie. W efekcie minutowych różnic w kalendarzach daty świąt przesunęły się obecnie o trzynaście dni. Stąd też różnica w dniu obchodów nie tylko Wigilii, ale również innych stałych świąt cerkiewnych. 

Warto przypomnieć, że prawosławie jest dominującą religią w Ukrainie, w której obecnie toczy się wojna. W związku z tym wielu uchodźców, którzy przybyli do Polski, może obchodzić w tym czasie święta Bożego Narodzenia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości