Jak co roku księża w całej Polsce udają się z wizytami duszpasterskimi do swoich parafian, by poświęcić ich domy i udzielić im błogosławieństwa. Utarło się, że podczas spotkania wierni ofiarowują duchownym datki. Czy księża powinni sugerować, jaka kwota ma się znaleźć w kopercie?
Ile Polacy dają księżom pieniędzy?
Ksiądz Rafał Główczyński z parafii p.w. św. Michała Archanioła w Piastowie jest znanym duchownym w Internecie. Prowadzi profile w mediach społecznościowych, chętnie udziela wywiadów i nie stroni od wypowiedzi na kontrowersyjne tematy związane z Kościołem.
Kapłan w programie "Newsroom WP" powiedział, ile zwykle wierni wkładają pieniędzy do koperty podczas wizyty duszpasterskiej.
- W parafii, w której się obecnie znajduję, to najczęściej ta ofiara to jest 50 zł. Zdarzają się oczywiście mniejsze kwoty i większe. Jestem księdzem ósmy rok, więc na przestrzeni tego czasu jakoś nie widzę dużych zmian. Jestem już na drugiej parafii, wcześniej byłem w Elblągu. Teraz jestem w Piastowie obok Warszawy. W różnych miastach posługiwałem, ale jeśli chodzi o kwoty, to jakichś istotnych różnic nie widzę - powiedział ks. Główczyński.
Ksiądz z kolędą - jak powinien się zachować?
W niektórych kościołach obowiązują "cenniki" i duchowni sugerują wiernym, ile pieniędzy należy im dać w ofierze. Czy księża powinni instruować wiernych w tej kwestii? Ksiądz Rafał stanowczo przedstawił swoje stanowisko.
- Nie, to jest jakieś totalne nieporozumienie. Osobiście nigdy nie spotkałem się z tego typu przypadkami, ale jeżeli gdziekolwiek takie sytuacje mają miejsce, to na pewno jest to dla mnie całkowicie niezrozumiałe i uważam, że takich sytuacji z pewnością nie powinno być. Wizyta kolędowa jest dla mnie rodzajem odwiedzenia kogoś bliskiego, rodziny, więc tak, jak nigdy nie przychodziłem do babki z jakimiś wymaganiami, jakie ma mi dawać prezenty albo co ma mi ofiarować, tak samo tutaj, jeżeli idę do kogoś w gości, to cieszę się z tego, że mogę te osoby odwiedzić. Jakiekolwiek sugestie uważam za niedopuszczalne wręcz - skwitował kapłan w programie "Newsroom WP".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Emerytura pomostowa weszła w życie na stałe. Komu przysługuje to świadczenie?
- Wysokość stałego zasiłku wzrośnie od nowego roku. Ile wyniesie w 2024 i kto może z niego skorzystać?
- Niedziele handlowe w 2024 roku. Kiedy będzie można zrobić zakupy?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło: "Newsroom WP"
Źródło zdjęcia głównego: Pawel Kacperek/Getty Images, screen Instagram @ksiadz_z_osiedla