kościół

  "Jest jakieś drugie dno niewygodne dla Kościoła".

  Do tragicznego zdarzenia doszło 25 sierpnia jednym z kościołów w Tychach.

  "Proces jest znacznie szybszy w najmłodszych rocznikach".

  Radosław Majdan w najnowszym wywiadzie skomentował kontrowersyjny fragment podręcznika "Historia i Teraźniejszość", w którym sugeruje się, że dzieci z in vitro są "hodowane". Były piłkarz zapowiedział również, że nie ochrzci syna. - Gdy będzie dorosły, znając stanowisko Kościoła, sam zdecyduje, czy chce być częścią tej społeczności - stwierdził.

  Na obozie Oaza Nowego Życia w Tylmanowej dzieci miały wiązane ręce, "by poczuły się jak Jezus w niewoli". O sprawie poinformowało Biuro Obrony Praw Dziecka, które otrzymało anonimowe nagrania.

  Pandemia COVID-19 bardzo mocno odmieniła nasze życie. Wielu Polaków zweryfikowało swoje podejście do życia, a także do wiary. Z najnowszych badań wynika, że nasza religijność mocno osłabła. Dlaczego Polacy odwracają się od kościoła?

  - Ciarki przeszły mnie po całym ciele - komentuje internautka.

  Dziewięć kobiet zostało wyświęconych na księży w polskim Kościele luterańskim. To wyjątkowa ordynacja, bowiem do tej pory posługę kapłańską w naszym kraju spełniali wyłącznie mężczyźni.

  "W zeszłym roku śpiewali piosenkę Anny Jantar"

  Dziewięć diakonek zostanie wyświęconych na księdza. To pierwsza taka uroczystość w kościele ewangelicko-augsburskim. Ceremonia odbędzie się już 7 maja w Warszawie. Poprowadzi ją bp Jerzy Samiec zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP .

  Sprawdź, czy Poniedziałek Wielkanocny jest świętem nakazanym.

  Najczęściej w koszyczkach umieszczane są podstawowe, tradycyjne produkty, ale zdarza się, że niektórych ponosi fantazja. Co nie powinno się znaleźć w koszyczku wielkanocnym i dlaczego?

  Zgodnie z przykazaniami kościelnymi praktykujący katolicy w okresie wielkanocnym powinni przystąpić do komunii świętej. Aby móc to uczynić, wcześniej trzeba udać się do konfesjonału i wyspowiadać. Czy może się jednak zdarzyć, że na koniec sakramentu nie padną słowa "Pan odpuścił tobie grzechy, idź w pokoju"? Sprawdź, jakie są warunki spowiedzi.

  "Jezus przychodzi w ciemnościach wojny, którą wywołał Putin" - mówiła w studiu Dzień Dobry TVN dominikanka Benedykta Karolina Baumann.

  Apostazja, czyli oficjalne, udokumentowane wystąpienie z Kościoła Katolickiego zyskuje w Polsce w ostatnich latach coraz większą popularność. Dostępna w Google Play aplikacja AppOstazja ma pomóc w przejściu tego procesu.

  Natalia Kukulska zdecydowała się wypowiedzieć w temacie swojego życia duchowego. Okazuje się, że choć piosenkarka przez lata była blisko kościoła, dziś nie uczęszcza już na msze. Skąd taka zmiana w jej życiu?

  Wizyta duszpasterska to społeczna hybryda zawieszona pomiędzy wydarzeniem towarzyskim a religijnym. Ci, którzy kolędę przyjmują, starają się wypaść jak najlepiej. A jak powszechnie wiadomo, nic nie bawi Boga bardziej niż opowieść o naszych planach.

  Dla wielu katolików wizyta w kościele podczas Bożego Narodzenia to nieodłączny element świąt. Często pojawiają się jednak wątpliwości, kiedy według kalendarza liturgicznego musimy być obecni, by spełnić chrześcijański obowiązek. Wyjaśniamy.

  Władze kościoła zdecydowały się znowelizować Kodeks Prawa Kanonicznego. W świetle nowych przepisów ksiądz, który w czasie pełnienia czynności urzędowych otrzyma ofiarę, ale domaga się od wiernego dodatkowych opłat, popełnia przestępstwo. Co jeszcze się zmieniło?

  Jak będą wyglądały wizyty duszpasterskie?

  Frederic Martel to autor niezwykle poczytnej książki "Sodoma", która wywołała szok nie tylko we francuskim Kościele. Jej treść odbiła się szerokim echem również w Polsce. Z pisarzem spotkała się Anna Kalczyńska.

  Jak panie radzą sobie w roli duchownych?

  Jakub Śmietana do seminarium duchownego poszedł już jako dorosły mężczyzna z wyższym wykształceniem. Po dwóch latach zdecydował się na urlop dziekański i ostatecznie porzucił plany zostania kapłanem. - Nauka Kościoła sobie, a funkcjonowanie duchowieństwa sobie – powiedział w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl, opowiadając o życiu za murami seminarium. 

  "Była potrzeba, żeby znaleźć miejsce odpowiednie dla nas"

  Powiązania towarzysko-biznesowe o jakich wielu osobom się nie śniło. Tym bardziej, że w ich centrum pojawia się osoba duchowna. Reportaż Bertolda Kittela "Tajemniczy przyjaciel arcybiskupa Głódzia" obnaża kulisy wielomilionowych afer i przekrętów.

  Wiesław P. ps. "Wicek" to zamieszany w głośne afery przedsiębiorca, który przewijał się w postępowaniach prokuratorskich i miał też związki z najbardziej znanymi polskimi przestępcami. Na liście jego bliskich znajomych zaskakuje nazwisko arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Tej relacji przyjrzał się Bertold Kittel, reporter "Superwizjera", tworząc dokument "Tajemniczy przyjaciel arcybiskupa Głódzia".

  Przełomowe zmiany w Kościele.

  "Kościół choruje na to, co diagnozuje u innych"

  Decyzja o tym, aby poświęcić życie Bogu i Kościołowi nie przychodzi łatwo. Kim są mężczyźni, którzy postanowili wstąpić do seminarium? Jak wygląda przygotowywanie się do pełnienia posługi kapłańskiej? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Mariuszem Sepioło, autorem książki "Klerycy. O życiu w polskich seminariach".

  15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest jednym z najstarszych świąt maryjnych. Przypadające w ten dzień obchody wiążą się nierozłącznie ze święceniem ziół. - Tajemnica tej uroczystości wskazuje na prawdę, że Maryja uprzedza w swej osobie to, co czeka Kościół – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.