8 maja wypada ważne święto kościelne. Czy trzeba iść na mszę? Co z dyspensą?

Ksiądz przy ołtarzu
8 maja, uroczystość św. Stanisława - czy można jeść mięso?
Źródło zdj. gł.: ViktorCap/GettyImages
8 maja katolicy w Polsce obchodzą uroczystość św. Stanisława, jednego z głównych patronów kraju. W 2026 roku święto wypada w piątek, dlatego wielu wiernych zastanawia się zapewne, czy tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa. Odpowiadamy.
Artykuł w skrócie:
  • Uroczystość św. Stanisława - co to za święto?
  • W 2026 roku święto to wypada w piątek. Czy można w związku z tym spożywać mięso?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Klatka kluczowa-146020
Za kulisami kościoła - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Uroczystość św. Stanisława - co to za święto? Czy trzeba iść na mszę?

8 maja katolicy w Polsce obchodzą uroczystość św. Stanisława - biskupa i męczennika, jednego z głównych patronów kraju. To ważne święto w kalendarzu liturgicznym upamiętnia duchownego uznawanego za symbol odwagi, wierności zasadom i obrony wartości chrześcijańskich.

Św. Stanisław został kanonizowany przez papieża Innocentego IV 8 września 1253 roku w Asyżu, natomiast uroczystości związane z ogłoszeniem jego świętości w Polsce odbyły się 8 maja 1254 roku. Właśnie dlatego liturgiczne wspomnienie świętego przypada w naszym kraju tego dnia. Co ważne, mimo rangi uroczystości, wierni nie mają obowiązku uczestniczenia we mszy świętej.

Święto św. Stanisława - piątek, 8 maja. Czy można jeść mięso?

W 2026 roku 8 maja wypada w piątek. W związku z tym wielu wiernych zastanawia się zapewne, czy nadal obowiązuje ich tradycyjny piątkowy post, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Otóż zgodnie z przepisami Kościoła katolickiego, w dniu uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych. Oznacza to, że katolicy w Polsce mogą tego dnia bez przeszkód jeść mięso.

Nie jest to specjalna dyspensa wydawana jednorazowo przez biskupów, lecz wyjątek wynikający bezpośrednio z prawa kanonicznego. Wskazuje ono bowiem, że wstrzemięźliwość od spożywania mięsa obowiązuje we wszystkie piątki roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość liturgiczna. Wyjątkiem od tej reguły pozostają jedynie Środa Popielcowa oraz Wielki Piątek, kiedy post i wstrzemięźliwość są obowiązkowe niezależnie od okoliczności.

Zobacz także:

Źródło: misyjne.pl
Autorka/Autor: Regina Łukasiewicz