święto

  święto

  Dzień Polskiej Muzyki to kampania społeczna promująca rodzimy rynek i zwiększająca świadomości naszych rodaków na temat znaczenia muzyki dla rozwoju polskiej kultury i gospodarki. Skąd wziął się pomysł na akcję i na czym ona polega? O tym opowiedzieli nam: Anna Ceynowa, Tomek Lipiński i Małgorzata Uściłowska, znana także jako "Lanberry".

  15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest jednym z najstarszych świąt maryjnych. Przypadające w ten dzień obchody wiążą się nierozłącznie ze święceniem ziół. - Tajemnica tej uroczystości wskazuje na prawdę, że Maryja uprzedza w swej osobie to, co czeka Kościół – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

  Pocałunki są niezwykle zdrowe dla naszego organizmu – pozytywnie wpływają na psychikę, zdrowie fizyczne, a także wzmacniają relacje łączące nas z partnerem. Co ciekawe, dzień pocałunku wypada kilka razy w ciągu roku, ale dlaczego nie świętować go wiele razy, a najlepiej codziennie?

  Anna Kalczyńska wybrała się w okolice dawnych budynków sanitarnych w Warszawie, gdzie czasie wojny zatrudniła się Irena Sendlerowa. Kobieta, oficjalnie pracująca jako urzędniczka zapobiegająca rozprzestrzeniającym się chorobom, tak naprawdę szmuglowała lekarstwa i żywność, ratując od śmierci głodowej setki żydowskich dzieci. Teraz w tym wyjątkowym miejscu odbył się Upszerin, czyli żydowska ceremonia postrzyżyn pewnego 3-latka. Czym jest i jak przebiega to wydarzenie?

  Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czyli Boże Ciało to święto obchodzone w kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jego data jest ruchoma i zależy od Wielkanocy. W 2021 r. wypada 3 czerwca i rozpoczyna długi weekend czerwcowy. Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy? Jak wyglądają obchody? Czy sklepy będą otwarte?

  Wróżby andrzejkowe to jedna z ciekawszych polskich tradycji. Święto obchodzone w nocy z 29 na 30 listopada to świetna okazja do zabawy w przewidywanie swojej przyszłości. Które z wróżb są najpopularniejsze, a które zaskoczą gości podczas imprezy andrzejkowej?

  Sukkot, inaczej Święto Szałasów czy Święto Namiotów, jest tradycyjnym świętem żydowskim. Obchodzi się je od 15. do 21. dnia miesiąca Tiszrei, które najczęściej wypadają w październiku. Sukkot przypada jednocześnie na 2 tygodnie po rozpoczęciu roku i 5 dni po innym święcie, Jom Kippur.

  Nie jesteś pewien, którego stycznia jest dzień babci i dziadka? Data ta jest stała – Dzień Dziadka wypada 22 stycznia i obchodzi się go dzień po święcie babci. Na Dzień Dziadka wnuki przygotowują drobne upominki i wręczają je swoim dziadkom. Co daje się na Dzień Dziadka?

  Pesach to święto żydowskie powiązane z wydarzeniami, które opisane są w świętych pismach jako wyjście Izraelitów z Egiptu. Chodzi tutaj o dziesiątą plagę, podczas której Bóg miał oszczędzić dzieci Izraelitów, którzy wejścia do swoich domów oznaczyli krwią baranka.

  Szawuot, czyli Święto Tygodni, wymieniane jest jako jedno z najważniejszych świąt żydowskich. Świętowanie rozpoczyna się 6 siwan, czyli na przełomie maja i czerwca. Z uwagi na to, że wypada ono 50 dni po święcie Pesach, nazywane jest również Pięćdziesiątnicą.

  Purim uważane jest za jedno z najbardziej radosnych świąt obchodzonych przez Żydów. Nie można się temu dziwić, gdyż upamiętnia dzielny czyn królowej Estery. Udało jej się ocalić perskich Żydów od niechybnej śmierci, która czekała ich w wyniku uknutej przez królewskiego urzędnika spisku.