kościół katolicki

  Posiadanie dzieci przed zawarciem ślubu kościelnego wciąż bulwersuje konserwatywne środowiska. Mimo to wiele par decyduje się na połączenie ceremonii zaślubin i chrztu. Głos w sprawie postanowił zabrać ksiądz Sebastian Picur.

  "Skala zjawiska przerosła nasze przewidywania".

  Trwa długi weekend czerwcowy, któremu towarzyszą spotkania w gronie najbliższych i grill. Dlatego niektórzy katolicy zastanawiają się, czy w piątek po Bożym Ciele mogą spożywać produkty mięsne.

  Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wypada zawsze w czwartek. W 2022 roku roku jest to 16 czerwca. Tego dnia katolicy ochoczo uczestniczą w procesji. Czy mają obowiązek wziąć udział we mszy świętej?

  Dziennikarz zdradził, jaki ma stosunek do wiary.

  Boże Ciało to święto obchodzone w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jego data jest ruchoma i zależy od Wielkanocy, ale zawsze wypada w czwartek. Kiedy wypada Boże Ciało w 2022 roku? Czy jest dniem wolnym od pracy?

  - Jestem dobrą katoliczką. Przysięgam! - deklaruje gwiazda.

  Zgodnie z przykazaniami kościelnymi praktykujący katolicy w okresie wielkanocnym powinni przystąpić do komunii świętej. Aby móc to uczynić, wcześniej trzeba udać się do konfesjonału i wyspowiadać. Czy może się jednak zdarzyć, że na koniec sakramentu nie padną słowa "Pan odpuścił tobie grzechy, idź w pokoju"? Sprawdź, jakie są warunki spowiedzi.

  "Jezus przychodzi w ciemnościach wojny, którą wywołał Putin" - mówiła w studiu Dzień Dobry TVN dominikanka Benedykta Karolina Baumann.

  Wielki Post trwa w tym roku od 2 marca do 14 kwietnia. W tym czasie chrześcijanie stosują zasady poszczenia w oczekiwaniu na Wielkanoc, kiedy Jezus zmartwychwstanie. Kiedy można jeść mięso w Wielkim Poście? Jak sytuacja wygląda w Wielkim Tygodniu?

  Marcin Adamiec to były ksiądz, który po kilku latach zrezygnował z posługi. Dziś twierdzi, że "Kościół rani, zamiast leczyć. Dzieli, zamiast łączyć". W Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej drodze i książce "Zniknięty ksiądz".

  Jak w kościele wyglądają obchody 2 lutego?

  Jak zareagowała na to jej matka?

  Przez 150 lat, aż do 1996 roku, działały w Kanadzie szkoły rezydencjalne, czyli placówki z internatem. Trafiały do nich dzieci rdzennych mieszkańców. Były odbierane rodzicom, a następnie maltretowano je tam psychicznie i fizycznie. Po wielu latach negocjacji państwo wypłaci rekompensaty za krzywdy dokonane w przeszłości.

  Święta Bożego Narodzenia to jeden z najradośniejszych okresów w roku. Tego zdania są nie tylko katolicy, ale i wierni innych wyznań, ponieważ te trzy dni: 24, 25 i 26 grudnia to czas, który zwykle wiąże się z rodzinnymi spotkaniami. Niektórzy jednak przywiązują szczególną wagę również do czasu oczekiwania na wspólnie spędzane święta – adwentu. Jeśli chcemy wiedzieć, ile trwa adwent w danym roku, powinniśmy po prostu spojrzeć na rozkład niedziel w aktualnym kalendarzu.

  Halloween, mimo stopniowego wzrostu popularności, nie zdążyło jeszcze na dobre wpisać się w kalendarz polskich świąt i wydarzeń kulturalnych. Powodu tego stanu rzeczy można upatrywać w jego pogańskich korzeniach, nie mogących się rozwinąć w katolickim kraju. O pułapkach dla osób wierzących odpowiedział serwisowi dziendobry.tvn.pl ks. dr hab. Robert Skrzypczak.

  Decyzja o tym, aby poświęcić życie Bogu i Kościołowi nie przychodzi łatwo. Kim są mężczyźni, którzy postanowili wstąpić do seminarium? Jak wygląda przygotowywanie się do pełnienia posługi kapłańskiej? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Mariuszem Sepioło, autorem książki "Klerycy. O życiu w polskich seminariach".

  Kościół katolicki już dawno przestał być nieskazitelną instytucją. Od wielu lat na światło dzienne wychodzą kolejne nadużycia, których dopuszczają się księżą. Do mediów coraz częściej zgłaszają się osoby, które były przez nich molestowane lub wykorzystywane seksualnie. O takich właśnie nadużyciach opowiada reportaż "KRÓLestwo" przygotowany przez Marcina Gutowskiego, reportera programu "Czarno na białym".

  Procesje z okazji święta Bożego Ciała to nieodłączny element katolickiej tradycji w Polsce. Choć pandemia koronawirusa zdaje się ustępować, niewykluczone, że stanie na przeszkodzie w celebrowaniu uroczystości. Czy odbędą się tegoroczne obchody?

  Kościół powinien łagodzić spory i jednoczyć ze sobą ludzi. Tymczasem od dłuższego czasu dzieli, wskazuje tych, którzy mogą się czuć w nim bezpiecznie i tych, którzy nie mogą liczyć na jego wsparcie. Jak to naprawić? Co zrobić, aby kościół znowu stał się miejscem, do którego chce się przychodzić? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim, autorem książki "O bliskości. Jak żyć razem w podzielonym świecie".

  Najbardziej znane dominikanki w Polsce nie w każdej kwestii zgadzają się z Kościołem. Wkrótce odbędzie się premiera książki "Siostry z Broniszewic. Czuły Kościół odważnych kobiet", w której s. Eliza Myk i s. Tymoteusza Gil napisały o instynktach macierzyńskich, intymnych relacjach z Bogiem, miłości, buncie i w końcu o kobiecie w Kościele.

  Wielkanoc 2021 niestety niewiele różni się od tej zeszłorocznej. Trwająca pandemia ogranicza uczestnictwo w tradycyjnych obchodach. Powstały jednak rozwiązania technologiczne, które to umożliwiają bez wychodzenia z domu. Sprawdź, gdzie można obejrzeć msze online.

  Triduum Paschalne (z łac. triduum – trzy dni) jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym katolików. Rozpoczyna się wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończy w sobotę wieczorem, rozpoczęciem liturgii Niedzieli Wielkanocnej.

  Święta Wielkiej Nocy, czyli Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa uznawane są za najważniejszy okres w kalendarzu liturgicznym chrześcijan. Trwający od Środy Popielcowej Wielki Post ma przygotować wiernych do tego szczególnego okresu. Jak wygląda post w Triduum Paschalnym?

  Święcenie pokarmów to tradycja Wielkiej Soboty. Jak będzie wyglądać w tym roku? W związku z pandemią koronawirusa prymas Polski namawia, aby święcenie pokarmów odbywało się w domu. Jak argumentuje, to podkreślenie roli rodziny jako kościoła domowego.

  Artystka kabaretowa Agnieszka Matan oświadczyła w mediach społecznościowych, że złożyła wniosek o apostazję, czyli formalne i całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej. Przez lata stand-uperka była bardzo związana z kościołem katolickim. Dlaczego zdecydowała się na taki krok?

  Z uwagi na skandale dotyczące duchownych, które co i raz wypływają na wierzch oraz angażowanie się ich w sprawy świeckie, coraz więcej osób zastanawia się nad wystąpieniem z Kościoła katolickiego. Świadczy o tym chociażby fakt, że najczęściej wyszukiwanym hasłem w Google jest słowo "apostazja". Jak jej dokonać krok po kroku? Jakie są konsekwencje apostazji? Czy powrót do Kościoła katolickiego jest możliwy?

  Kontynuację głośnego reportażu na temat kardynała Stanisława Dziwisza pokaże w poniedziałkowy wieczór TVN24. Tematem dokumentu były zaniedbania krakowskiego hierarchy przy wyjaśnianiu zgłaszanych mu przestępstw seksualnych duchownych. „Don Stanislao. Post Scriptum” ma pokazać m.in. rozmowę na temat szans utworzenia niezależnych komisji kościelnych do spraw wyjaśnienia skandali.

  Angażował w kościele kobiety, zachęcał do samodzielnego czytania Biblii, postulował prowadzenie mszy w językach narodowych. Dolindo Ruotolo to XIX-wieczny włoski ksiądz oraz tercjarz franciszkański. Dziś toczy się jego proces beatyfikacyjny, ale jego życie było prawdziwym pasmem nieszczęść. Jego postać przybliżyła nam dziennikarka Joanna Bątkiewicz-Brożek.

  Nie milkną komentarze dotyczące dokumentu "Don Stanislao" na temat kardynała Stanisława Dziwisza. W reportażu przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy wskazujące, że sekretarz Jana Pawła II uczestniczył m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie. Według kardynała Dziwisza, w filmie postawiono "zniesławiające zarzuty". Czy to dobra linia obrony? O tym rozmawiali w naszym programie dziennikarz Piotr Kraśko oraz katolicki publicysta Tomasz Terlikowski.