kościół katolicki

  kościół katolicki

  Święta Bożego Narodzenia to jeden z najradośniejszych okresów w roku. Tego zdania są nie tylko katolicy, ale i wierni innych wyznań, ponieważ te trzy dni: 24, 25 i 26 grudnia to czas, który zwykle wiąże się z rodzinnymi spotkaniami. Niektórzy jednak przywiązują szczególną wagę również do czasu oczekiwania na wspólnie spędzane święta – adwentu. Jeśli chcemy wiedzieć, ile trwa adwent w danym roku, powinniśmy po prostu spojrzeć na rozkład niedziel w aktualnym kalendarzu.

  Halloween, mimo stopniowego wzrostu popularności, nie zdążyło jeszcze na dobre wpisać się w kalendarz polskich świąt i wydarzeń kulturalnych. Powodu tego stanu rzeczy można upatrywać w jego pogańskich korzeniach, nie mogących się rozwinąć w katolickim kraju. O pułapkach dla osób wierzących odpowiedział serwisowi dziendobry.tvn.pl ks. dr hab. Robert Skrzypczak.

  Kościół katolicki już dawno przestał być nieskazitelną instytucją. Od wielu lat na światło dzienne wychodzą kolejne nadużycia, których dopuszczają się księżą. Do mediów coraz częściej zgłaszają się osoby, które były przez nich molestowane lub wykorzystywane seksualnie. O takich właśnie nadużyciach opowiada reportaż "KRÓLestwo" przygotowany przez Marcina Gutowskiego, reportera programu "Czarno na białym".

  Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czyli Boże Ciało to święto obchodzone w kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jego data jest ruchoma i zależy od Wielkanocy. W 2021 r. wypada 3 czerwca i rozpoczyna długi weekend czerwcowy. Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy? Jak wyglądają obchody? Czy sklepy będą otwarte?

  Kościół powinien łagodzić spory i jednoczyć ze sobą ludzi. Tymczasem od dłuższego czasu dzieli, wskazuje tych, którzy mogą się czuć w nim bezpiecznie i tych, którzy nie mogą liczyć na jego wsparcie. Jak to naprawić? Co zrobić, aby kościół znowu stał się miejscem, do którego chce się przychodzić? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim, autorem książki "O bliskości. Jak żyć razem w podzielonym świecie".

  Święta Wielkiej Nocy, czyli Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa uznawane są za najważniejszy okres w kalendarzu liturgicznym chrześcijan. Trwający od Środy Popielcowej Wielki Post ma przygotować wiernych do tego szczególnego okresu. Jak wygląda post w Triduum Paschalnym?

  Z uwagi na skandale dotyczące duchownych, które co i raz wypływają na wierzch oraz angażowanie się ich w sprawy świeckie, coraz więcej osób zastanawia się nad wystąpieniem z Kościoła katolickiego. Świadczy o tym chociażby fakt, że najczęściej wyszukiwanym hasłem w Google jest słowo "apostazja". Jak jej dokonać krok po kroku? Jakie są konsekwencje apostazji? Czy powrót do Kościoła katolickiego jest możliwy?

  Kontynuację głośnego reportażu na temat kardynała Stanisława Dziwisza pokaże w poniedziałkowy wieczór TVN24. Tematem dokumentu były zaniedbania krakowskiego hierarchy przy wyjaśnianiu zgłaszanych mu przestępstw seksualnych duchownych. „Don Stanislao. Post Scriptum” ma pokazać m.in. rozmowę na temat szans utworzenia niezależnych komisji kościelnych do spraw wyjaśnienia skandali.

  Nie milkną komentarze dotyczące dokumentu "Don Stanislao" na temat kardynała Stanisława Dziwisza. W reportażu przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy wskazujące, że sekretarz Jana Pawła II uczestniczył m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie. Według kardynała Dziwisza, w filmie postawiono "zniesławiające zarzuty". Czy to dobra linia obrony? O tym rozmawiali w naszym programie dziennikarz Piotr Kraśko oraz katolicki publicysta Tomasz Terlikowski.

  Podczas konferencji prasowej po Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy abp Stanisław Gądecki wezwał do przyjmowania uchodźców. Jak zaznaczył, bezpieczeństwo potrzebującego pomocy uchodźcy, jest ważniejsze niż bezpieczeństwo narodowe. Czy tym samym polski kościół katolicki stanął w opozycji do polityki polskiego rządu w sprawie uchodźców? Gościem Dzień Dobry TVN ks. Paweł Rytel-Andrianik.

  W jednej z dolnośląskich miejscowości doszło do kuriozalnej sytuacji. Ksiądz, ze względu na chorobę, postanowił, że w tym roku podczas wizyt duszpasterskich zastąpi go kucharka i kościelna. To zachowanie zdecydowanie nie na miejscu, ale o sprawie postanowiliśmy porozmawiać z pallotynem, ks. Przemysławem Krawcem. Jak duchowieństwo zareagowało na pomysł proboszcza? Czy istnieją sytuacje, w których osoba świecka może zastąpić księdza w posłudze?

  W Polsce ksiądz może rozgrzeszyć z zabójstwa, ale z bycia w niesakramentalnym związku - już nie. Inaczej do sprawy podchodzą biskupi z Malty, którzy uznali, że w pewnych przypadkach, po odpowiednim przygotowaniu duchowym, rozwodnicy mogą przystępować do sakramentów i funkcjonować jako pełnoprawni członkowie Kościoła. Kogo dotyczy zmiana wprowadzona przez Maltańczyków? O tym w Dzień Dobry TVN jezuita o. Wacław Oszajca.

  100 lat temu, w 1917 roku w Fatimie, Matka Boska ukazała się trojgu dzieci. Watykan długo utrzymywał w tajemnicy treść objawień, w których symbolicznie zawiera się cala historia XX wieku, w tym zapowiedź zamachu na Jana Pawła II. Dlaczego? Jak Kościół weryfikuje doniesienia o objawieniach? O tajemnicach Kościoła rozmawiali rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Adrianik i dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska, która prowadzi bloga "Bóg w wielkim mieście".

  Siostra Jeannine Gramick od lat walczy o miejsce osób o odmiennej orientacji seksualnej w Kościele katolickim. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o jej działalność i problemy, jakie ma przez swoje zapatrywania. Ma nadzieję, że pontyfikat papieża Franciszka może zmienić podejście Kościoła katolickiego do środowiska LGBT? Co sądzi o hipokryzji księży homoseksualistów, którzy z ambony mówią, że odmienność seksualna to grzech? Jak ocenia sytuację homoseksualistów w polskim kościele?

  Przez długi czas kremacja ciała zmarłego była postrzegana przez Kościół jako manifest niewiary w zmartwychwstanie. Watykan zmienił jednak swoje stanowisko. Jak zatem wygląda pochówek po ciałopaleniu w Kościele katolickim? O rozrzucaniu prochów po świecie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ks. Zenonem Hanasem.

  Na polskich ulicach pojawiły się plakaty promujące kampanię przeciwko homofobii, na których widać dłonie splecione w uścisku i hasło: "Przekażmy sobie znak pokoju". Plakat wywołał spore kontrowersje w niektórych środowiskach katolickich, a biskupi stwierdzili, że zafałszowuje naukę kościoła. O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN psycholożkę Natalię de Barbaro, która jest zaangażowana kampanię przeciwko homofobii. Wspólnie zastanawialiśmy się, czy w kościele katolickim jest miejsce dla osób homoseksualnych.

  Ponad 90% Polaków deklaruje swoją przynależność do Kościoła. Przez natłok codziennych obowiązków, brakuje nam jednak czasu na pielęgnowanie wiary. Kościół wykorzystując współczesną technikę, chce ułatwić wiernym modlitwę. Jak działa mobilny różaniec? Kto wymyślił popularną na Zachodzie aplikację? Czy tego typy gadżety przyjmą się i na polskim rynku?