Kościół przesunął termin ważnego święta. Co się zmieni? Wydano komunikat

wnętrze kościoła
Kościół zmienił datę ważnego święta
Źródło: Monashee Frantz/Getty Images
Episkopat Polski poinformował o zmianie daty ważnej uroczystości maryjnej. Decyzja wynika z wyjątkowego układu kalendarza liturgicznego w 2026 roku. Jakie konsekwencje przyniesie to dla wiernych? Co jeszcze ulegnie zmianie?
Kluczowe fakty:
  • Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w 2026 roku zostanie przeniesiona z 3 na 2 maja.
  • Powodem zmiany jest przypadająca na 3 maja piąta Niedziela Wielkanocna.
  • Zmiana dotknie także wspomnienia św. Atanazego, które zostanie przeniesione na 4 maja.

Dalsza część tekstu poniżej.

DD_20241122_Joga_REP
Joga i kościół - czy się wykluczają?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zmiana daty uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – oficjalny komunikat Episkopatu

Konferencja Episkopatu Polski poinformowała, że w 2026 roku uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski będzie obchodzona 2 maja, a nie – jak tradycyjnie – 3 maja. Decyzja ta wynika z faktu, że w 2026 roku 3 maja przypadnie na piątą Niedzielę Wielkanocną.

Decyzja o zmianie daty została zatwierdzona przez Dykasterię ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która udzieliła zgody na przeniesienie uroczystości po otrzymaniu wniosku od abp. Tadeusza Wojdy SAC, Przewodniczącego KEP.

- W odpowiedzi na pismo abp. Tadeusza Wojdy SAC z 11 lutego 2025 roku, Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła, aby w roku 2026 uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zbiegająca się z celebracją V Niedzieli Wielkanocnej była przeniesiona z dnia 3 maja na dzień 2 maja – poinformowano w oficjalnym komunikacie.

Zmiany w kalendarzu liturgicznym w 2026 roku

Przesunięcie święta maryjnego na 2 maja wymusiło także inne modyfikacje w kalendarzu liturgicznym. W związku z tym wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła, które zazwyczaj obchodzone jest 2 maja, zostało przeniesione na 4 maja.

Historia i znaczenie uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Święto zostało ustanowione w 1920 roku na prośbę polskich biskupów, którzy chcieli w ten sposób podkreślić rolę Matki Bożej w historii narodu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Upamiętnia ono także śluby lwowskie z 1656 roku, kiedy to król Jan II Kazimierz Waza w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie oddał Polskę pod opiekę Matki Bożej podczas potopu szwedzkiego.

Zobacz także:

Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
podziel się:

Pozostałe wiadomości