Jak obchodzi się Zaduszki 2 listopada? Czy trzeba iść na mszę lub cmentarz?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zakopiański cmentarz na Pęksowym Brzysku
Zakopiański cmentarz na Pęksowym Brzysku
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Akcja "Znicz". Codziennie ok 5 tys. policjantów na ulicach
Akcja "Znicz". Codziennie ok 5 tys. policjantów na ulicach
Bukiety na groby naszych bliskich
Bukiety na groby naszych bliskich
Zaduszki, nazywane również Dniem Zadusznym lub Świętem Zmarłych, to w Kościołach łacińskich obchód liturgiczny poświęcony osobom, których już nie ma wśród nas. Co roku przypada 2 listopada i łączy się z poprzedzającym je dniem Wszystkich Świętych. Jak katolicy obchodzą Zaduszki?

Zaduszki - historia święta

Zaduszki wywodzą się z tzw. praktyk pobożnościowych odprawianych przez mnichów we wczesnym średniowieczu. Były to coroczne nabożeństwa w klasztorach za zmarłych braci. Od IX wieku podczas nich w niektórych klasztorach zaczęto obejmować intencjami nie tylko zakonników, ale również innych zmarłych chrześcijan. W 998 roku Odylon, francuski benedyktyn i przełożony opactwa w Cluny, wyznaczył 2 listopada dniem obowiązkowych modlitw za wszystkich zmarłych wiernych. Dotyczyło to jego klasztorów, a także innych, które należały do kongregacji (zgromadzenia zakonnego) kluniackiej.

Dzień Zaduszny został wprowadzony do kalendarza oraz liturgii rzymskiej w 1311 roku decyzją Stolicy Apostolskiej. Od tego czasu święto stopniowo upowszechniało się w Kościele Katolickim. Najstarsze znane Zaduszki obchodzone w Polsce miały miejsce w diecezji wrocławskiej na początku XIV wieku pod rządami biskupa Henryka z Wierzbna.

Jak katolicy powinni obchodzić Zaduszki?

W Polsce w Dniu Zadusznym odwiedza się cmentarze, ozdabia się groby, a także zapala na nich znicze. Jest to praktyka związana z pogańskim zwyczajem palenia ognisk na mogiłach. W Kościele Katolickim obchody liturgiczne obejmują oficjum, czyli liturgię godzin, trzy msze oraz procesję. W jej skład wchodzi pięć stacji i może odbywać się w kościele, wokół kościoła lub na cmentarzu. Podczas niej modli się za zmarłych biskupów, kapłanów, krewnych, dobrodziejów i wszystkich innych.

Dodatkowo w Polsce obchodzone są wypominki. Jest to forma modlitwy błagalnej za zmarłych, która pochodzi z XV wieku, a jej świadectwo zachowało się w Kazaniach gnieźnieńskich. Wypominki jednorazowe odczytywane są na cmentarzu, a oktawalne przez osiem dni od Uroczystości Wszystkich Świętych. 

W 1911 roku wprowadzono pełen zestaw modlitw, które przeznaczone są na Zaduszki. W 1972 roku włączono dodatkowo nowe hymny. Dzień Zaduszny jest szczególnym momentem, w którym powinno się odmawiać modlitwy za dusze czyśćcowe, np. Koronkę za zmarłych, Litanię za zmarłych w czyśćcu cierpiących. 

Ponadto odwiedzając cmentarz w dniach 1-8 listopada i modląc się za dusze zmarłych zachowując stałe warunki odpustu, wierni mogą uzyskać odpusty dla zmarłych. 

Czy w Zaduszki trzeba iść do kościoła?

W przeciwieństwie do 1 listopada, czyli uroczystości Wszystkich Świętych, nie ma obowiązku uczestnictwa w mszy świętej. 

Czy w Zaduszki trzeba iść na cmentarz?

W Zaduszki w Kościele wspomina się zmarłych i modli się za zbawienie dusz przebywających w czyśćcu. W świetle prawa kanonicznego nie ma obowiązku w tym dniu odwiedzania cmentarzy, jest to jednak warunek, który trzeba spełnić, aby w tym czasie uzyskać odpust zupełny.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: misyjne.pl/msze.info/brewiarz.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dora Hernandez Rangel / EyeEm/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości