Wszystkich Świętych

  Spodziewane są też wyższe ceny.

  "Niektórzy odchodzą zbyt szybko"

  Wiemy, jakie korzenie ma ta tradycja

  Wszystkich Świętych - choć ideologicznie połączone z pamięcią o zmarłych - jak każda uroczystość stało się festiwalem komercji. Upamiętniając bliskich sztucznymi kwiatami i plastikowymi zniczami fundujemy następnym pokoleniom życie na ekologicznym cmentarzu. Za olbrzymie pieniądze.

  Dzień Wszystkich Świętych jest obchodzony 1 listopada przez katolików i kojarzy się z odwiedzaniem grobów najbliższych. 2 listopada przypada Dzień Zaduszny. Często pojawia się pytanie o różnicę pomiędzy dwoma uroczystościami. Niejednokrotnie zastanawiamy się również, czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy.

  W związku ze wzmożonym ruchem z okazji Wszystkich Świętych policja apeluje o ostrożność w okolicach cmentarzy i na drogach dojazdowych. Funkcjonariusze biorą udział w corocznej akcji "Znicz". Do kiedy potrwa i na czym polega?

  Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych. To czas, w którym odwiedzamy groby naszych bliskich i wspominamy tych, którzy odeszli. Zapalamy znicze, które niestety często gasną po kilku godzinach. Dlatego podpowiadamy, co zrobić, by paliły się, jak najdłużej.

  Zaduszki to święto obchodzone przez katolików 2 listopada, w dniu następującym po Wszystkich Świętych. W Dzień Zaduszny wiele osób odwiedza jeszcze groby swoich bliskich. Kiedy wypada w 2021 roku? Czy w tym dniu czynne są sklepy i czy trzeba iść do pracy?

  Wielu Polaków ruszyło w podróż w związku z obchodami Wszystkich Świętych. Drogi, zwłaszcza te wyjazdowe z miast, coraz bardziej się korkują. Panuje duży ruch w okolicach cmentarzy i czasami brakuje miejsc parkingowych. Sprawdź, jak zmieniła się organizacja ruchu w największych polskich miastach.

  Sprawdź, jaka aura czeka nas 1 listopada i w długi weekend.

  "Zalewa mnie fala tęsknoty za tym, co nie wróci"

  Dawniej obrządki związane ze śmiercią były liczne, a w różnych regionach panowały też inne zasady. Dzisiaj większość z tych czynności została zapomniana - wiele z nich, jak ubieranie zmarłego i jego przygotowanie do pochówku, przejęły domy pogrzebowe. Jak dawniej wyglądały obrządki pogrzebowe? Zebraliśmy część nietypowych i zapomnianych.

  Wiele osób przyznaje, że od czasu do czasu miewa sny z udziałem zmarłych ze swojej rodziny. To rodzi pytanie, czy takie zjawiska świadczyć mogą o aktywności zmarłych, którzy próbują się z nami skontaktować? Psychologia niesie jasną odpowiedź w tej kwestii.

  Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. To dobry czas, by oddać się zadumie i wspominać tych, którzy odeszli. Na cmentarze chodzimy zazwyczaj wtedy, gdy pochowany jest ktoś nam bliski. Są jednak takie nekropolie, które wyróżniają się swoją historią czy architekturą i które warto odwiedzić.

  Czasami zdarza nam się zapomnieć zatelefonować do rodziny z prośbą o wskazanie grobu zmarłego, którego miejsca pochówku już nie pamiętamy. Wirtualna wyszukiwarka grobów jest idealnym rozwiązaniem, pozwala zaoszczędzić czas i szybko odnaleźć pomnik bliskiej osoby.

  Minister zdrowia mówi o maseczkach.

  Chryzantemy to kwiaty, które najczęściej kupujemy na Wszystkich Świętych, by zdobiły groby naszych bliskich. Zazwyczaj wybieramy te w doniczkach, rzadziej - cięte. Dowiedz się, jak przedłużyć ich trwałość.

  Masowe przystrajanie nagrobków zniczami i różnego typu kompozycjami kwiatowymi z okazji Wszystkich Świętych stało się polską tradycją. Związana z tym jest olbrzymia ilość odpadów, które są często trudne do poddania recyklingowi. Jak do tradycji wprowadzić ekologiczne rozwiązania? Przedstawiamy różne propozycje w duchu idei zero i less waste.

  Jesień i zima to nie lada gratka dla zmarzluchów. Czasem ciepły płaszcz lub kurtka, szalik i rękawiczki nie wystarczą, aby się dogrzać. Największy problem jest wtedy, gdy wieje - podmuchy wiatru mogą wywiać ciepłą warstwę nawet u najcieplej ubranych. Przed nami 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. To czas, kiedy często spędzamy wiele godzin na świeżym powietrzu przy niskich temperaturach. Przedstawiamy sposoby, jak poradzić sobie z przenikającym zimnem!

  Poznaj porady florystki.

  W zeszłym roku wydatki na znicze i kwiaty na groby mogły być znacznie niższe ze względu na zamknięte cmentarze. W tym roku inflacja uderza w portfele Polaków - ile w tym roku zapłacimy za cmentarne ozdoby?

  Stroik na cmentarz to dekoracja, która musi być wyjątkowa i niepowtarzalna. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak łatwo można ją wykonać. Jak zrobić ozdobę na pomnik ze sztucznych kwiatów?

  Dawniej znicze i lampiony zapalano w celu odstraszenia złych duchów, płomień świec miał też ogrzać dusze w święta zmarłych. W podobnym celu robiono lampiony z dyni w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj zwyczajowo na Wszystkich Świętych na grobach stawia się znicze i lampiony. Jakie będą modne w tym roku?

  1 listopada we Wszystkich Świętych wiele osób wybiera się na cmentarze, by odwiedzić groby bliskich osób: rodziny lub znajomych. Z tej okazji kupujemy nie tylko znicze i świecie, ale również kwiaty. Sztuczne czy żywe – jakie rośliny pojawiają się na grobach w 2021 roku?

  "To ważny temat po stracie bliskiej osoby".

  Kradzieże na cmentarzach wciąż są popularną praktyką. W tym celu na części z nich pojawił się monitoring. Jednak co zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć się przed kradzieżą akcesoriów nagrobnych? Kiedy ustawiać kwiaty i znicze na Wszystkich Świętych, aby groby nie zostały okradzione? Sprawdź nasze sposoby.

  Pierwszy dzień listopada to w Polsce Wszystkich Świętych. Czy w 2021 roku będzie dniem wolnym od pracy? Czy uczniowie muszą przychodzić wtedy do szkół? Odpowiadamy.

  Nie każdy grób można czyścić w taki sam sposób. Kamienne płyty czyści się inaczej, niż z lastryko, także marmur wymaga odpowiedniego traktowania. Przedstawiamy porady, na co trzeba uważać czyszcząc nagrobki, aby ich nie uszkodzić.

  Czyszczenie pomników i nagrobków może być wyzwaniem. Nie zawsze wiadomo, jakich preparatów użyć. Można skorzystać z gotowych produktów lub zdecydować się na domowe sposoby czyszczenia. Przedstawiamy nasze pomysły na to, jak niskim kosztem wyczyścić groby.

  W pierwszym roku pandemii COVID-19 polski rząd podjął decyzję, aby na Wszystkich Świętych zamknąć cmentarze. W ten sposób chciano uniknąć dużych zgromadzeń, a co za tym idzie, szybszego rozprzestrzeniania koronawirusa. Czy w tym roku ponownie możemy spodziewać się obostrzeń i zamknięcia cmentarzy?