Oszustwo "na księdza"
Wizyta duszpasterska - nazywana potocznie kolędą - to odwiedziny księdza w domach parafian. Jej głównymi celami są: wspólna modlitwa, lepsze poznanie wiernych i błogosławieństwo mieszkania. Podczas spotkania z duchownym wielu gospodarzy przygotowuje kopertę z pieniędzmi, które przeznaczone są na potrzeby kościoła. Ten zwyczaj w minionych latach wykorzystali oszuści. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w Środzie Wielkopolskiej w 2020 roku podczas pandemii.
- Otrzymaliśmy informację, że po osiedlu chodzi osoba podająca się za księdza z naszej parafii. Próbuje przekonać osoby starsze i samotne, że jest księdzem i ze względu na koronawirusa wcześniej chodzi po kolędzie. Przypominamy, że w tym roku nie odbędzie się tradycyjna kolęda i prosimy o zgłaszanie wszystkich tego typu prób wyłudzenia na policję - przekazała w mediach społecznościowych parafia Świętego Józefa w Środzie Wielkopolskiej.
WAŻNY KOMUNIKAT!!! Otrzymaliśmy informację, że po osiedlu chodzi osoba podająca się za księdza z naszej parafii....
Posted by Parafia św. Józefa w Środzie Wlkp. on Monday, December 7, 2020
Do podobnego zdarzenia doszło również w Skierniewicach. Portal lodzkie.naszemiasto.pl przytoczył wypowiedź jednej z parafianek. - Otworzyłam drzwi i zobaczyłam nieznanego mi księdza. Trochę się zdziwiłam. Mężczyzna wszedł i powiedział, że pomaga w kolędzie księżom z parafii św. Stanisława. Uśpiło to nieco moją czujność. Ksiądz zaczął święcić kropidłem mieszkanie, ale coś mi nie pasowało. Miał dziwną sutannę, bez guzików, a poza tym nie poświęcił tylko jednego pokoju, jak to zwykle bywa, tylko biegał z kropidłem po całym mieszkaniu. Potem wziął kopertę z datkiem i wyszedł - opowiadała. Jak podaje gazeta.pl, wierni poinformowali o sprawie proboszcza, a ten zawiadomił policję.
Jak uchronić się przed oszustwem podczas kolędy?
Wizyty duszpasterskie zazwyczaj odbywają się po świętach Bożego Narodzenia. Jednak jest to niepisana zasada, bo prawo kanoniczne nie określa czasu w ciągu roku, który byłby najbardziej odpowiedni. Jeśli zamierzamy przyjąć księdza po kolędzie, warto upewnić się w swojej parafii, w jakich dniach są planowane spotkania.
Jak pokazują powyższe incydenty, sutanna nie jest gwarancją, że do naszych drzwi faktycznie zapukał ksiądz. Dlatego, zanim wpuścimy duchownego, warto poprosić go o okazanie legitymacji kapłańskiej, aby potwierdzić jego tożsamość.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Savoir–vivre przyjmowania księdza po kolędzie
- "Ksiądz zobaczył scenę niczym z reportażu o patologicznej rodzinie". Wpadki podczas kolędy
- Koperta dla księdza. Dawać czy nie dawać? Oto jest pytanie
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: wiadomosci.gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: Christopher Furlong/Getty Images