ksiądz

  ksiądz

  Halloween, mimo stopniowego wzrostu popularności, nie zdążyło jeszcze na dobre wpisać się w kalendarz polskich świąt i wydarzeń kulturalnych. Powodu tego stanu rzeczy można upatrywać w jego pogańskich korzeniach, nie mogących się rozwinąć w katolickim kraju. O pułapkach dla osób wierzących odpowiedział portalowi dziendobry.tvn.pl ks. dr hab. Robert Skrzypczak.

  Ogólna interpretacja snu o spowiedzi jest bardzo oczywista. W prawdziwej spowiedzi wyznajemy swoje grzechy i pragniemy uzyskać rozgrzeszenie. Sen o spowiedzi jest dokładnym odzwierciedleniem tego stanu – popełniliśmy zły czyn i mamy nadzieję, że zostanie on wybaczony.

  Sen o księdzu może zadziwiać, ale zawsze ma głębsze znaczenie. Jeśli przyśnił ci się ksiądz, sennik pokaże, w jaki sposób to zinterpretować. Czy chodzi o sferę duchową, czy o bardziej przyziemne sprawy?

  Kościół powinien łagodzić spory i jednoczyć ze sobą ludzi. Tymczasem od dłuższego czasu dzieli, wskazuje tych, którzy mogą się czuć w nim bezpiecznie i tych, którzy nie mogą liczyć na jego wsparcie. Jak to naprawić? Co zrobić, aby kościół znowu stał się miejscem, do którego chce się przychodzić? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim, autorem książki "O bliskości. Jak żyć razem w podzielonym świecie".

  Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele dziedzin naszego życia. By ograniczyć wzrost zakażeń od kilku miesięcy musimy zmieniać nasze zwyczaje. Jednym z nich jest tradycyjna w okresie bożonarodzeniowym wizyta duszpasterska. Jak w tym roku będzie przebiegać kolęda? Episkopat zdecydował o zmianie formy i nowych terminach.

  Kiedy jesteśmy dziećmi, to rodzice mówią nam, co mamy robić i jak się zachowywać. W szkole rolę tę przejmują nauczyciele, pilnując, by młodzież nie wychodziła poza pewne ramy. W dorosłym życiu często szefowie dyktują nam, jak wykonując zawodowe obowiązki. A co, jeśli "jak żyć" i ile mieć dzieci mówi nam ksiądz? Jak reagujemy, gdy ktoś chce nam coś narzucić? O tym rozmawialiśmy z psycholog dr Joanną Heidtman.