Od tego roku obowiązują znowelizowane przepisy w sprawie emerytur pomostowych. Nowe przepisy dotyczą osób wykonujących pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia. W życie wchodzi kluczowa zmiana, zgodnie z którą świadczenie przestanie mieć charakter wygasający. Komu przysługuje emerytura pomostowa i co jeszcze się zmienia?
Praca i finanse
Praca i finanse
Emerytura pomostowa - zmiany
Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych została przyjęta przez sejm 28 lipca. Prawie wszystkie poprawki zgłoszone przez senat zostały wówczas odrzucone przez posłów. Następnie dokument trafił na biurko prezydenta. W środę, 16 sierpnia Andrzej Duda podpisał ustawę.
Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych na skutek nowelizacji jest bezterminowe pobieranie tego świadczenia - nie będzie już mogło być ograniczane. Dotychczas emerytury pomostowe wypłacane były wyłącznie osobom, które przed 1 stycznia 1999 roku wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, co oznaczało, że miały charakter wygasający.
Wśród pozostałych zmian znalazły się również:
- ochrona działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy,
- wyłączenie dodatku za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej,
- podwyższenie rocznego limitu odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych.
Emerytura pomostowa - co to jest? Kiedy przysługuje?
Emerytura pomostowa jest przyznawana osobom, które pracowały w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, na pełen etat. Do prac tego typu zalicza się m.in. prace:
- pod ziemią,
- na wodzie i pod nią,
- w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu,
- w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego,
- ciężkie prace fizyczne związane z bardzo dużym obciążeniem, np. prace rybaków morskich, garbarskie, w kanałach ściekowych.
Więcej na ten temat na tvn24.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czym jest praca w szczególnych warunkach? Jak wpływa na wysokość emerytury?
- Europejska emerytura - jak będzie można ją uzyskać?
- Ponowne przeliczanie emerytury. Kto i kiedy może się o to ubiegać?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: tvn24.pl/money.pl
Źródło zdjęcia głównego: Juana Mari Moya/Getty Images