Uwaga na fałszywe e-maile o 800 plus. ZUS ostrzega

Uwaga na fałszywe informacje o 800 plus. ZUS ostrzega
Uwaga na fałszywe informacje o 800 plus. ZUS ostrzega
Źródło: Kseniya Ovchinnikova/Getty Images
Oszuści po raz kolejny podszywają się pod państwowe organizacje. Tym razem na cel obrali sobie Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i beneficjentów programu 800 plus. Rozsyłają fałszywe e-maile. Jak nie dać się oszukać? Na co uważać?

Alerty i cyberbezpieczeństwo

ZALEWSKA_ALERTY_RCB
ALERTY RCB
ALERTY RCB
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce

Oszuści podszywają się pod ZUS

ZUS ostrzega przed mailami, które rozsyłają oszuści. Dotyczą one programu 800 plus i rzekomo trzeba uzupełnić i/lub poprawić dane dotyczące świadczenia. Co jeśli tego nie zrobimy? Cyberprzestępcy grożą, że kwota świadczenia nie zostanie podniesiona z 500 zł na 800 zł.

- Tych wiadomości nie wysyła ZUS i są one fałszywe - podkreślono w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W mailu nie zabrakło również linka przekierowującego do fałszywego formularza, w którym oszuści proszą o "poprawienie danych". Oczywiście może to służyć wyłudzaniu wrażliwych informacji, takich jak PESEL czy nawet dane do bankowości elektronicznej.

ZUS wyjaśnia: waloryzacja 500 plus jest automatyczna

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że waloryzacja świadczenia z 500 na 800 złotych jest automatyczna. Nie ma potrzeby składania w tym celu dodatkowego wniosku, a świadczeniobiorcy nie są w tym zakresie proszeni o podjęcie jakichkolwiek działań.

W przypadku, jeśli nastąpi konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, ZUS wysyła maile i SMS-y z informacją o zamieszczeniu wezwania na PUE ZUS. Nie rozsyła wiadomości z linkami, w które należałoby kliknąć.

Jak zmienić dane odnośnie 800 plus?

Dane odnośnie świadczenia 800 plus faktycznie można zmienić. Jeśli jest taka konieczność, można to zrobić na cztery sposoby:

 • na portalu PUE ZUS,
  • w aplikacji mobilnej mZUS,
   • w bankowości elektronicznej,
    • na portali Emp@tia.

     Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

     Więcej przeczytasz na TVN24

     Zobacz także:

     Autor: Teofila Siewko

     Źródło: TVN24

     Źródło zdjęcia głównego: Kseniya Ovchinnikova/Getty Images

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości