Tylko w poprzednim roku zgłoszono 322 tys. tzw. niebezpiecznych zdarzeń, a to oznacza, że działalność cyberprzestępców rośnie, bo w porównaniu do 2021 r. zwiększyła się aż o 178 proc. Jednym z oszustw, które stosują jest tzw. przekręt na sedes. Na czym polega? Jaka jest skala zjawiska? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarką Natalią Szewczak i ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa, Danielem Suchockim.
Co jakiś czas słyszymy o nowych metodach mających doprowadzić inne osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem. Ostatnio oszuści znaleźli na to kolejny sposób. W celu wyłudzenia pieniędzy rozsyłają wiadomości z groźbą śmierci. Na czym polega metoda na "Anioła Śmierci"?
Media społecznościowe to miejsce, w którym dzielimy się ważnymi dla nas wydarzeniami. Publikujemy zdjęcia z podróży, partnerami, czy dziećmi. Część z nas chce się także pochwalić tym, gdzie leci na wakacji i np. pokazuje zdjęcie karty pokładowej. W ocenie eksperta od cyberbezpieczeństwa takie praktyki mogą mieć bardzo przykry konsekwencje. Dlaczego?
- Jest u pani przetrwaniec. Wpisuję panią na listę sytuacji zagrożenia życia. Ale my, za 1000 zł, to załatwimy – mówił telemarketer do 80-letniej pani Anny. Po naszym reportażu ofiarę rozpoznała rodzina. Okazało się, że starsza kobieta na przedmioty, które miały jej pomóc, wydała majątek.