emerytura

  Polski rząd w 2022 roku dwukrotnie przekształcał system podatkowy. Doprowadziło to do nadpłat, które powinny zostać zwrócone emerytom i rencistom spełniającym określone warunki. Jakich kwot mogą się spodziewać? Kiedy mogą je otrzymać?

  Sprawdź, jakie będzie najniższe świadczenie.

  Zdaniem ekspertów w dłuższej perspektywie może się ono opłacać.

  Matczyna emerytura przysługuje kobietom, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Nie oznacza to jednak, że każda wnioskodawczyni ma szansę zasilić domowy budżet dodatkowymi środkami. Przekonała się o tym mama ośmiorga pociech, która spotkała się z odmową przyznania rodzicielskiego świadczenia. Okazało się, że nie spełnia kryteriów podyktowanych przepisami prawa.

  Załatwianie spraw urzędowych bywa kłopotliwe. Przekonała się o tym pani Anna, która w wieku 85 lat wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Formularze przesyłane jej przez polskie biuro emerytalne mają stanowić podstawę do wypłaty świadczeń za granicą. Dopełnienie formalności wymaga jednak nie lada wysiłku.

  Niestety często bywa tak, że dziadkowie są przytłoczeni obowiązkami związanymi z opieką nad wnuczkiem.

  Kobieta nie zamierza spoczywać na laurach i już planuje swój udział w kolejnych przedsięwzięciach.

  Waloryzacja kont 24 milionów osób ubezpieczonych w ZUS będzie miała miejsce w czerwcu tego roku. Jak podaje ZUS, w 2022 roku wskaźnik waloryzacji składek wyniesie 9,33 proc. i waloryzacji ulegną również środki na subkontach. Zmiany wpłyną na wysokość emerytury milionów Polaków.

  Emerytury wielu emerytów ulegną zmianie od lipca 2022 r. Sejm uchwalił obniżkę pierwszej stawki podatku PIT z 17 do 12 proc. Czy ta zmiana zrekompensuje seniorom skutki inflacji? Czy w 2022 roku będzie jeszcze jedna waloryzacja?

  W czerwcu zmienione zostaną limity dla seniorów, którzy dorabiają do swojej emerytury. Przez nieuwagę można nawet stracić świadczenie ZUS - emeryturę lub rentę. Kogo dotyczą zmiany i na co należy uważać? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

  Czternasta emerytura wypłacona zostanie już w tym tygodniu. Ile wyniesie i kiedy dokładnie będzie wypłacana? Kto dostanie pełną czternastkę, a kto tylko jej część? Czy będzie zwolniona z podatku? Sprawdź najważniejsze informacje związane z czternastą emeryturą.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłacanie trzynastych emerytur. Na potwierdzenie wysyłane będą specjalne listy.

  Wykaz prac w szczególnych warunkach zawiera 40 pozycji. Praca określana tym mianem to zajęcie wykonywane w warunkach, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie fizyczne lub psychiczne pracownika. To także taka praca, która nakłada na niego specjalne wymagania zachowania sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej na odpowiednio wysokim poziomie.

  Dziennikarz opowiedział o przemijaniu i emeryturze. Pochwalił się też zabawnym zdjęciem z tortem.

  Ma dopiero 10 lat, a już może się pochwalić milionami na koncie i życiem w luksusie. Australijka Pixie Curtis dzięki wsparciu swojej mamy założyła w zeszłym roku firmę z zabawkami. Biznes przynosi tak duże dochody, że Pixie mogłaby iść na emeryturę jako 15-latka.

  Wysokość emerytury w różnych krajach bardzo się różni. Wiele zależy od sytuacji ekonomicznej, PKB, podatków, składek itd. Jak wypada polska emerytura w zestawieniu z innymi krajami? Jak wygląda koszyk podstawowych produktów polskiego emeryta?

  W kwietniu rozpoczęła się wypłata 13. emerytur. Wiele osób spodziewa się wyższych wpływów na konta bankowe. Część osób może jednak dostać mniej pieniędzy, powodem jest rozliczenie roczne. Komu zostanie obniżona emerytura i dlaczego?

  Sprawdź, kto może ubiegać się o świadczenie.

  Ile oszczędzają kobiety?

  Rencistów i emerytów czekają istotne zmiany. Coraz więcej Polskich seniorów korzysta z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Kolejnym będzie mLegitymacja dla osób pobierających świadczenia ZUS. Co ułatwi i od kiedy będzie można z niej korzystać?

  O ile wzrosło świadczenie?

  Ashleigh Barty kończy karierę - ta informacja zaskoczyła świat sportu. Dlaczego zdecydowała się na ten krok?

  Czternaste emerytury to dodatek od rządu, który ma wspomóc seniorów w związku z rosnącą inflacją. Trzynaste emerytury są już standardem, a czternaste do tej pory były jedynie okazjonalne. Pojawiły się informacje, że miałyby wejść na stałe. Co ma się zmienić?

  "Myje twarz przynajmniej raz w miesiącu".

  Sejm uchwalił ustawę o wypłacie 14 emerytury na 2022 rok. Pierwszy raz wypłacana była rok temu. Kiedy można się spodziewać wypłaty w 2022? Czy trzeba składać wniosek? Ile wyniesie kwota 14 emerytury?

  Pracujący emeryci mogą ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS. Można to zrobić poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. W związku z pandemią COVID-19 skrócił się oczekiwany czas życia Polaków. Oznacza to, że część emerytów może dostać wyższe świadczenie po ponownym przeliczeniu. Kiedy i kto może się ubiegać o ponowne przeliczanie? Jak to zrobić?

  Polacy pracujący za granicą lub otrzymujący stamtąd emerytury czy renty powinni przygotować się na zapłatę dodatkowych podatków. Informację o tych dochodach w wielu przypadkach należy umieścić w zeznaniu podatkowym PIT. Na jakich zasadach?

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma wypłacać tzw. emerytury honorowe. Seniorzy będą otrzymywać miesięcznie niemal 5 tysięcy złotych. Jednak, nie każdy emeryt będzie mógł liczyć na taki zastrzyk gotówki. Pieniądze mają trafić tylko do określonej grupy osób. Kto ma szansę je otrzymać?

  Waloryzacja emerytur w 2022 roku to ciągle wyszukiwany, istotny temat. Dotychczasowe wyliczenia stanowiły jedynie prognozy, ponieważ ostateczny wskaźnik zostanie podany pod koniec lutego. Ile będą wynosiły minimalne kwoty emerytur po waloryzacji?

  14-tej emerytury nie będzie.