świadczenie

  świadczenie

  Zainteresowanie bonem turystycznym wzrasta, jednak wciąż nie cieszy się on wielką popularnością. Po świadczenie wprowadzone przed rokiem sięgnęła niespełna połowa upoważnionych rodzin. Jak się okazuje, do tej pory Polacy wydali w sumie ok. 400 mln złotych z przewidzianych ustawą niemal 3,5 mld złotych. Jak pobrać bon turystyczny oraz do kiedy i gdzie go zrealizować? Na to pytanie odpowiedział nam Marek Kamieński, ekspert, biegły sądowy ds. turystyki.

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa w marcu 2020 roku. Prawo do jego pobierania było przedłużane kilka razy, ostatnio do 6 czerwca 2021 roku. Teraz rząd zdecydował, że rodzice nadal mogą je otrzymywać. Sprawdź, do kiedy i na jakich zasadach przysługuje świadczenie.

  500 plus dla niesamodzielnych to świadczenie uzupełniające, z którego mogą korzystać osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. Do tej pory próg uprawniający do jego uzyskania wynosił 1700 zł. ZUS informuje o nowej kwocie, która obowiązuje od marca 2021 r. Czy w związku z tym trzeba złożyć nowy wniosek?

  Program "Rodzina 500 plus" zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od 1 lutego zmieniają się jednak procedury rejestracji i wypłacania świadczenia 500 plus. O nowych zasadach porozmawialiśmy z Dominiką Nawrocką, ekspertką finansów osobistych.

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 24 grudnia - zdecydował rząd. Ze świadczenia można skorzystać m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Sprawdź, co trzeba zrobić, żeby uzyskać zasiłek.

  Dobra wiadomość dla osób, które pozostają bez pracy. Od 1 września wzrasta zasiłek dla bezrobotnych. To druga podwyżka w tym roku. Wyższe świadczenie otrzymają wszyscy bezrobotni – nie tylko ci nowo rejestrujący się, ale też osoby, które już pobierają zasiłek.

  Już nie tylko przez Internet, ale także w sposób tradycyjny - bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty - można od 1 sierpnia składać wnioski o "Dobry start". Świadczenie w wysokości 300 zł przyznawane jest uczniom do ukończenia 20 lat lub - w przypadku osób z niepełnosprawnością - do ukończenia 24 lat. Skorzysta z niego 4,5 mln uczniów rozpoczynających rok szkolny.

  Osoby, które pracują na umowę-zlecenie, mogą wystąpić o postojowe. Wniosek o świadczenie został uruchomiony na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Dokument można przekazać do ZUS wyłącznie elektronicznie. Sprawdź, jak to zrobić i kto może z niego skorzystać.

  Priorytetem nowego rządu jest projekt "500 zł na dziecko". Kto będzie mógł ubiegać się o takie świadczenie? Co zrobić, by dostać dofinansowanie? Kiedy dopłata przestaje obowiązywać? Gościem Dzień Dobry TVN była Katarzyna Karpa-Świderek, dziennikarka TVN24 Biznes i Świat.