Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZUS uchylił RKO - pieniądze trzeba zwrócić
ZUS wypłacił dotąd ponad 300 mln złotych w ramach programu Aktywny Rodzic. Wsparcie trafiło do ponad 270 tys. dzieci. Program zawiera między innymi świadczenia Aktywnie w domu i Aktywnie w żłobku, które zastąpiły - odpowiednio - rodzinny kapitał opiekuńczy oraz dofinansowanie żłobkowe. ZUS zdecydował jednak, że w celu zapewnienia ciągłości wypłat rodzicom, którzy pobierali rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) i złożyli wniosek o jedno ze świadczeń z programu, w dalszym ciągu będzie wypłacał RKO. Natomiast po przyznaniu nowego świadczenia, które jest wypłacane z wyrównaniem, środki z RKO podlegać będą rozliczeniu.
Do tej pory ZUS uchylił prawo do RKO na 44 tys. dzieci w związku z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic. - Sukcesywnie rozpatrujemy pozostałe wnioski - przekazała instytucja. Nadpłaconą kwotę trzeba zwrócić do ZUS poprzez jednorazową wpłatę albo w ratach, na rachunek, z którego przekazano przelew ze świadczeniem. Nadpłacone środki można również potrącać co miesiąc z bieżących świadczeń dla rodzin, np. ze świadczenia wychowawczego 800 plus albo ze świadczenia z programu Aktywny Rodzic.
W tytule przelewu ze zwracaną kwotą należy podać: imię i nazwisko dziecka, numer sprawy widoczny w przelewie przychodzącym (np. dla przelewu z 20.11.2024 r. "TO010000C241120TRK/numer sprawy" jest to ciąg cyfr znajdujący się po znaku "/"); informację, za jaki okres i jakie świadczenie jest zwracane, np. "zwrot RKO za okres 10 2024".
O preferowanym sposobie rozliczenia można poinformować ZUS na formularzu POG przez PUE/eZUS.
Rodzice mogą zrezygnować z rodzinnego kapitału opiekuńczego. Jak to zrobić?
Jeśli rodzic złożył wniosek o świadczenie z programu Aktywny Rodzic, który jeszcze nie został rozpatrzony, może zrezygnować z dalszego pobierania RKO. Informację o rezygnacji należy przekazać ZUS, korzystając z formularza POG przez PUE/eZUS, co najmniej 7 dni przed terminem, w którym zwykle otrzymywano RKO na konto.
Zakład wskazuje jednak, że może wystąpić sytuacja, w której rodzic rezygnuje z RKO, ale otrzymuje decyzję odmowną w sprawie świadczenia z programu Aktywny Rodzic. Dotyczy to np. braku wymaganej aktywności zawodowej jednego z rodziców. W takim przypadku nie będzie już możliwości ponownego ubiegania się o RKO, jeśli już raz z niego zrezygnował. Może jednak wnioskować o świadczenie Aktywnie w domu.
- W takim przypadku najlepiej poczekać na informację o przyznaniu nowego świadczenia, a potem rozliczyć się z ZUS z nadpłaconego RKO - wyjaśnił ZUS.
Więcej na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ta informacja ucieszy rodziców. Ważne świadczenie w górę. O ile wzrośnie?
- Rodzice wcześniaków mogą spodziewać się dłuższego urlopu. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy
- Podatek od świątecznych prezentów? "Wypłata będzie niższa"
Autor: Regina Łukasiewicz, Pkarp/ToL
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Marc Elias/GettyImages