Dalsza część tekstu pod wideo:
Meghan Martin uzyskała tytuł doktora medycyny na Florida State University w Tallahassee, a następnie ukończyła szkolenie z pediatrii ogólnej w Arnold Palmer Hospital w Orlando i staż z pediatrii ratunkowej w Women and Children's Hospital of Buffalo. Na co dzień pracuje w szpitalu dziecięcym, a po godzinach udziela wywiadów i dzieli się swoją wiedzą w mediach społecznościowych. Prywatnie jest mamą czworga pociech.
"Syndrom babcinej torebki" - na czym polega?
Ostatnio dr Meghan Martin opublikowała nagranie na temat zagrożenia, które nazwała "syndromem babcinej torebki".
- Chodzi o sytuację, w której małe dzieci dostają się do leków dziadków, które nie są odpowiednio zabezpieczone z różnych powodów. Jednym z nich jest to, że dziadkowie nie są przyzwyczajeni do obecności pociech w domu. Często ich leki leżą na niskich półkach, w torebkach lub w pojemnikach, które nie są odporne na otwarcie przez najmłodszych - tłumaczyła pediatra.
Jak zaznaczyła, aż 20 proc. przypadków zatruć u dzieci [w USA - red.] jest spowodowanych lekami należącymi do ich dziadków. - Niektóre z tych środków mogą być naprawdę niebezpieczne np. tabletki przeciwbólowe, antydepresanty, leki na serce, nadciśnienie lub cukrzycę - ostrzegła autorka nagrania.
Leki dziadków zagrażają wnukom
Z ankietowych badań naukowców z University of Michigan, w których udział wzięło ponad 2000 osób w wieku od 50 do 80 lat, wynika, że 84 proc. dziadków i babć przyznało, że leki przechowują zawsze w stałym miejscu (najczęściej są to szafki, blaty i stoły), także gdy odwiedzają ich wnuki. 72 proc. ma lekarstwa w portmonetce lub torbie, gdy wybiera się z wizytą do wnuków. Tylko 5 proc. trzyma preparaty w szafce zamkniętej na klucz.
Ponadto niemal 1/3 respondentów wyjmuje leki na receptę z oryginalnych opakowań, które zostały tak zaprojektowane, by uniemożliwić dzieciom dostęp do nich, i przechowuje w innych.
Jak zwrócili uwagę eksperci, osoby starsze potrzebują edukacji dotyczącej bezpiecznego przechowywania leków. Dr Meghan Martin wystosowała apel, by nie trzymać ich w torebkach czy walizkach, a także nie połykać na oczach dzieci, ponieważ istnieje ryzyko, że maluchy będą chciały nas naśladować.
@beachgem10 “Granny syndrome” happens when young kids get into their grandparents (often unsecured) medication. Parents remind YOUR parents to secure all medications to keep kids safe! #Thanksgiving #Parents #grandparents #kids #emergency #toxic Disclaimer: For educational and entertainment purposes only and should not be regarded as medical advice or replace the advice of your physician
♬ original sound - Beachgem10
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Lekarka wymienia 5 niebezpiecznych prezentów świątecznych dla dzieci. "Mogą zabić i robią to co roku"
- Znana sieć wycofuje ze sprzedaży zabawkę dla dzieci. "Może grozić zadławieniem"
- Nieustannie kasłał i nie mógł oddychać. Lekarze po 5 latach odkryli, że ma w gardle zabawkę
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: parenting.pl/naukawpolsce.pl
Źródło zdjęcia głównego: Peter Muller/Getty Images