dziadkowie

  Nie zawsze babcia i dziadek są odpowiedzią na problemy rodziców.

  - Sama słodycz - komentują internauci.

  Niestety często bywa tak, że dziadkowie są przytłoczeni obowiązkami związanymi z opieką nad wnuczkiem.

  Rozczarowani rodzice żądają astronomicznego zadośćuczynienia za to, że nie zostali dziadkami.

  Halina i Stanisław Łojewscy przez 12 lat wychowywali swoją wnuczkę Zuzannę. Ich syn, ojciec dziecka, ma do dziewczynki ograniczone prawa rodzicielskie, z kolei matka porzuciła ją niedługo po porodzie. Dziadkowie są w kryzysowej sytuacji, ponieważ sąd odebrał im dziewczynkę. Jak wymiar sprawiedliwości uzasadnia swoją decyzję?

  Policja w Kamieniu Krajeńskim zatrzymała 23-latka, który dokonał zabójstwa swoich dziadków. Mężczyzna sam zgłosił się na posterunek i poinformował o zbrodni - powiedziała PAP asp. szt. Aleksandra Bratz z Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim.

  W świecie show-biznesu funkcjonuje wiele rodzin, które znane są z pokolenia na pokolenie. Najpierw karierę robią słynni dziadkowie, później głośno jest o rodzicach, a następnie kupony od sławy mogą odcinać wnukowie. Ci najmłodsi, choć mają już wydeptaną ścieżkę kariery, nie zawsze chcą budować swoją popularność w oparciu o znane nazwisko i więzy krwi.

  Rząd wpadł na nowy pomysł, jak zachęcić młodych Polaków do zakładania rodzin. Chcą wprowadzić dopłaty do miejsca w żłobkach, a także specjalny program skierowany do babć i dziadków, którzy mieliby za pieniądze opiekować się swoimi wnukami. Czy jest to dobry pomysł? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała specjalistka z zakresu etykiety oraz savoir-vivre'u i babcia dwójki wnuków, Irena Radomska–Kamińska oraz fotografka, podróżniczka i babcia czwórki wnuków, Barbara Toczyska.

  Pandemia zmieniła wiele aspektów naszego życia, które jeszcze do niedawna wydawały nam się zupełnie oczywiste. Przez COVID-19 nie możemy na przykład odwiedzać w szpitalach naszych bliskich, którzy w osamotnieniu muszą walczyć z chorobą.

  40 lat minęło jak jeden dzień. Edyta Herbuś świętuje okrągłe urodziny, a my podczas programu przygotowaliśmy dla niej wyjątkową niespodziankę. Jakie życzenia złożyli jej ukochani dziadkowie? Wzruszeń nie było końca.

  Gdy na świecie pojawia się dziecko, wielu rodziców liczy na pomoc babci, która ugotuje rosół czy odbiorze pociechę z przedszkola. Sęk w tym, że wiele współczesnych seniorek niechętnie zajmuje się wnukami. O tym, dlaczego tak się dzieje oraz jak zbudować relację wnuk-babcia porozmawialiśmy z Aleksandrą Piotrowską, psycholożką oraz Agnieszką Brzeskot, mamą drugoklasisty.

  Pandemia koronawirusa nie ustępuje, liczba chorych wzrasta każdego dnia. Często zastanawiamy się, co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zakażenia. W naszym programie wątpliwości starają się rozwiewać eksperci. Jedno z pytań widza dotyczy kwarantanny przed spotkaniem dzieci z dziadkami. Ile powinna trwać?

  Są rodzice, którzy chętnie podrzucają dzieci swoim rodzicom. Czy to samo robią goście Dzień Dobry Wakacje: dziennikarka Odeta Moro, aktor i trener personalny Tomasz Oświeciński oraz trzykrotny rajdowy Mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz? Czy dziadkowie rozpieszczają ich dzieci?

  Z okazji Dnia Dziadka zaprosiliśmy do studia najmilszych, najprzystojniejszych i najfajniejszych - jak mówi Dorota Wellman - dziadków. Na naszej kanapie zasiedli: Tomasz Stockinger, Tomasz Zubilewicz i Krzysztof Hołowczyc. Czy pamiętają ten moment, kiedy dowiedzieli się, że zostaną dziadkami? W jakich okolicznościach dowiedział się o tym Krzysztof Hołowczyc? Jaki prezent od wnucząt dostał Tomasz Zubilewicz? Czy dziadkowie są od kochania i rozpieszczania, a rodzice od wychowywania i stawiania wymagań? Jakim dziadkiem dla swojej wnuczki chce być Tomasz Stockinger?

  Ok. 72 proc. dorosłych Polaków uważa, że wiele zawdzięcza swoim dziadkom - tak wynika z sondażu CBOS. Pytani najczęściej wymieniali opiekę i wychowanie, poczucie bycia kochanym oraz znajomość dziejów rodziny. A jakie wartości wpajają swoim wnukom goście Dzień Dobry TVN: prawnik i dziennikarka Małgorzata Niezabitowska, aktor i prezenter telewizyjny Ryszard Rembiszewski, lider zespołu Bayer Full Sławomir Świerzyński oraz lektorka i dziennikarka Krystyna Czubówna? Jak spędzają czas ze swoimi wnukami? Czego Piotra Kraśkę nauczyła jego babcia?

  Bywa tak, że po rozstaniu niechęć do byłego partnera przenosi się także na jego rodziców. Przejawia się to m.in. w utrudnianiu kontaktów dziecka z dziadkami. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: adwokatką Magdaleną Wilk oraz aktorem i coachem biznesu Jackiem Rozenkiem rozmawialiśmy o tym, jak polskie prawo reguluje kontakty wnuków z dziadkami po rozwodzie rodziców dziecka. Czy sąd może odmówić takich kontaktów? Jak sytuacja wygląda w przypadku dzieci aktora?

  Czy obowiązkiem dziadków jest zajmowanie się wnukami? Jacy są współcześni dziadkowie? Czy bycie dziadkiem to obowiązek, czy przyjemność? Czy wyobrażenia o babci robiącej sweterki na drutach i dziadku czytającym bajki przy kominku odeszły już do lamusa? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Katarzyna Dowbor, Anna Korcz, Zygmunt Chajzer i psycholog Maria Rotkiel.