Pomoc dziadków przy wnukach i stawianie granic. "Chodzi o to, żeby nie było dysonansu"

525A2827
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rodzina to jest siła - bezcenna pomoc dziadków
Rodzina to jest siła - bezcenna pomoc dziadków
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?

Pomoc dziadków przy wnukach doceniają wszyscy rodzice, którzy mieli już okazję z niej skorzystać. Takie wsparcie to skarb, szczególnie dla osób, których praca jest dość dynamiczna i nieprzewidywalna. Opiekują się, angażują czas wolny dzieciom, a także dbają o zdrowe posiłki. Co jeszcze im zawdzięczamy? O tym opowiedzieli nam Łukasz Dominiak – influencer, prowadzi profil na Instagramie "Who’s Your Daddy" oraz Marta Lech-Maciejewska blogerka "Superstyler".

Pomoc dziadków w opiece nad wnukami

Pierwsze dziecko to wielka radość nie tylko dla rodziców, ale także i dziadków. W tym czasie większość z nich oferuje swoją pomoc. W końcu sami mają już to za sobą. Dobre rady, wsparcie, rozmowa, a przede wszystkim opieka, która odciąża przemęczone mamy, a także pozwala rodzicom spędzić trochę czasu we dwoje.

- Ja mam totalne szczęście, mam rodziców, którzy totalnie przepadli jako dziadkowie. To jest ogromne szczęście, że się angażują. Dla porównania mam teścia, który mieszka trzy ulice od nas i mojego młodszego syna widział cztery razy w życiu. Moi rodzice mieszkają 300 km od Warszawy, a w zeszłe wakacje zajmowali się 6 tygodni moimi dziećmi – powiedziała Marta.

- My na początku pomyśleliśmy, że fajnie będzie pobyć z córką samemu i tak na tydzień wstrzymaliśmy babcie i dziadka w odwiedzinach. Potem poszło super. Nie mogę narzekać, mamy wielkie wsparcie. Gdy jest awaryjna sytuacja, wtedy dzwonimy do dziadków, czasami zgłaszają się sami i pytają, czy nie chcielibyśmy iść do kina - powiedział Łukasz.

Dziadkowie i ich metody wychowawcze

Więź dziadków z wnukami najlepiej budować już od wczesnych lat. To oni kształtują sferę emocjonalną dzieci i budują ich wrażliwości. Przyjęło się nawet, że mama i tata często są od edukacji, zakazów, nakazów, pokazywania świata, a dziadkowie są od tego, by pokazać, jak kochać. Ich miłość jest piękna i najczystsza. Co więcej, często dopiero po narodzinach dzieci zaczynamy rozumieć swoich rodziców, ich zachowania i decyzje z przeszłości. - Rzeczywiście rozgrzeszyłem kwestie zachowania rodziców. Zobaczyłem, z czego to mogło wynikać. To była taka nauka i zrozumienie. To, co kiedyś wydawało mi się niesprawiedliwe, teraz wydaje się okej - dodał Łukasz.

- Ja z mamą sztamę złapałam dopiero kiedy zostałam mamą. Ja nigdy nie miałam z nią relacji przyjacielskiej. W momencie nastoletnim miałyśmy nawet kosę ze sobą. Kiedy zostałam mamą, to był ten moment, kiedy zrozumiałam ją w stu procentach. Dzisiaj jesteśmy przyjaciółkami – dodała Marta.

Jak jednak stawiać granicę i uczyć dziadków, by nie łamali reguł stosowanych przez rodziców? Co robić, gdy mimo próśb, babcia kupuje słodycze, a dziadek pozwala godzinami grać w gry? Nasi goście przyznali, że kluczem do sukcesu jest spokojna rozmowa, niekiedy jednak warto odpuścić i dać dziadkom rozpieszczać wnuki. - Staramy się robić to w miarę delikatnie. Autorytet rodzica powoduje, że trudniej te rzeczy komunikować, ale chodzi przede wszystkim o to, żeby nie było dysonansu między tym, co mówią rodzice a dziadkowie - podsumował influencer.

Całą rozmowę można zobaczyć w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości