wychowanie

  Wychowanie dziecka to jedna z najtrudniejszych i najważniejszych misji rodziców. Co robić, by maluch w przyszłości wyrósł na wartościowego człowieka? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele mam. Jedna z nich wybrała swój sposób - jest nim rozpieszczanie. Choć córka Christi ma zaledwie 3-latka, jej garderoba pęka w szwach.

  Kindersztuba – czasem np. słyszymy, że komuś jej brakuje, że nie wyniósł jej z domu, że ktoś o kindersztubie nie ma zielonego pojęcia. Co to znaczy "kindersztuba"? W wielkim skrócie, kindersztuba to dobre maniery, które powinniśmy wynieść z domu rodzinnego. Zasady kindersztuby odchodzą niestety w zapomnienie.

  "Największe oszustwo kultury indywidualizmu, w jakie uwierzyliśmy".

  - Czy jestem złą matką - zapytała.

  Nietypowy sposób na zabezpieczenie dziecka przedstawiono na fotografii z 1969 roku.

  O tym opowiedziała w jednym z nagrań na TikToku.

  Obserwatorzy są pod wrażeniem zaradności rodziców.

  "Biedne dziecko".

  Kiedy wpadał w szał, niszczył, demolował, uciekał z domu, wtedy kiedy policja i pogotowie interweniowały kilka razy w miesiącu, kiedy prosiłam o pomoc nie nadchodziła znikąd. Musiałam pokonać szereg formalnych przeszkód, żeby dziś patrzeć z pękającym sercem na chłopaka, który mimo, że się stara przegrywa walkę z nałogiem, a ja muszę być tą osobą, która tej walki przegrać nie może i musi podjąć finalną decyzję o leczeniu zamkniętym.

  Agata i Tomasz Wrona każdego dnia muszą zapanować nad sporą gromadką. Małżeństwo jest rodziną zastępczą. Dlaczego się na to zdecydowali?

  Śnił mi się koszmar z wczoraj na dziś, a może z dziś na jutro. Są takie sny, których nie chcemy śnić, są takie sny, które dzieją się dziś.

  Internet - nam i naszym dzieciom - bardzo ułatwia życia. Niestety, jak pokazują badania, przeciętny nastolatek spędza w sieci w ciągu dnia aż pięć godzin. Jak ograniczyć ten czas i jak ustalić z dzieckiem zasady korzystania z internetu? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Beatą Sobczyk, edukatorką rodziców.

  "Córka potrafiła się uprzeć i zimą iść do przedszkola w adidaskach"

  Bunt dwulatka, trzylatka, czy nastolatka to nic innego jak naturalne zmiany rozwojowe dziecka. Jednak w rodzicach niezmiennie budzą one lęk. O tym, jak radzić sobie z emocjami dziecka rozmawiali z mamą trzylatki prowadzący Dzień Dobry TVN.

  Dzieci mają to do siebie, że są bardzo bezpośrednie i zawsze mówią, to co myślą. Niestety ich szczerość i łatwość wyrażania swojego zdania niekiedy przysparza rodzicom sporych kłopotów. Jakimi tekstami dzieci potrafią wprowadzić dorosłych w zakłopotanie? Oto kilka z nich. 

  Między troską o bezpieczeństwo dziecka, a kontrolą prowadzącą do ubezwłasnowolnienia jest cienka granica. O tym jak rozmawiać z dzieckiem, kiedy i jak ingerować, aby nie blokować jego rozwoju, powiedziała w Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcy i terapeuta Paulina Mierzejewska.

  Monika Chwajoł zyskała popularność w programie "Królowe życia". Dziś stale się rozwija, nie stroni od mediów i chętnie dzieli się swoją prywatnością z Internautami. "Gdyby nie namowa mojego męża, pewnie nie zdecydowałabym się na dzieci." - wyznała w rozmowie.

  Użytkowniczka aplikacji TikTok udostępniła w niej nagranie, na którym pokazuje swój niezawodny sposób na zachęcenie dziecka do pozostania w swoim łóżku. Niektórym rodzicom pomysł się spodobał, ale wielu twierdzi, że jest szkodliwy.

  Macierzyństwo nie musi oznaczać samotności i uczenia się na własnych błędach. Mamy nie są same – każda z nas może mieć swoją sieć wsparcia, która pozwoli się rozwijać, pracować, a przy tym mieć dziecko blisko siebie. O tym, czym są Wioski wychowawcze, opowiedziały założycielka The Village Aleksandra Kozera, założycielka Wioski w Zielonej Górze Aleksandra Stencel oraz mama Karolina Jurga.

  Czy każdy chce być wyjątkowy? Pokolenie Płatków Śniegu to określenie idealnie opisujące osoby, które na tej wartości opierają swoje życie prywatne i zawodowe. Jakie wychowanie kształtuje w ten sposób młodych ludzi? O konsekwencjach, problemach i rodzicielstwie w rozmowie z dziendobry.tvn.pl opowiedziała nam psycholog - Paulina Piekarczyk.

  "To przepiękna historia: o miłości, bliskości, jest pełna przygód, ale i trudności"

  Fragment wiersza „Wszyscy mnie lubią!” autorstwa Ewy Skarżyńskiej obiegł już internet za sprawą zdjęcia, które udostępniła w sieci jedna z mam. Dzieło oburzyło nie tylko internautów, sprawę skomentowała psycholog dziecięca Dorota Zawadzka.

  Post Doroty Zawadzkiej wywołał poruszenie wśród rodziców. Znana psycholożka zamieściła bowiem list nauczycielki, która opisała ze swoich obserwacji zachowanie współczesnych dzieci i ich opiekunów. - Drogie tornistry, drogie ubrania, a brak drugiego śniadania. Zaniedbane wady wymowy, nieznajomość podstawowych zasad społecznych - zauważa dydaktyk.

  Dobry opiekun zwraca uwagę na potrzeby swojego pupila, a także uczy się jego języka. Niestety psychika psów jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się nam wydawać. Czworonogi potrafią odczuwać złość, smutek czy radość. Jak więc umiejętnie odczytywać ich emocje? O tym opowiedzieli nam Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści oraz autorzy książki "Szczeka, merda, mówi. Jak być najlepszym człowiekiem swojego psa".

  Dwujęzyczność to umiejętność posługiwania się dwoma językami w takim stopniu, jakby każdy z nich był językiem rodzimym i pierwszym. Najczęściej jest to możliwe, kiedy dziecko wychowywane jest przez osoby posługujące się różnymi językami, ale nie tylko. Dotyczy to również mniejszości narodowych.

  Pierwsze dziecko, wielkie szczęście, długie oczekiwania i… złote rady mamy, która właśnie stała się babcią. Co ciekawe, zdecydowanie częściej chęć opieki nad wnukami wykazują mamy córek niż synów. Z czego to wynika i czy zawsze jest z tego korzyść dla młodych rodziców? O tym opowiedziała nam psychoterapeutka Zuzanna Butryn.

  Lęk to naturalny stan emocjonalny, który, choć chroni nas przed niebezpieczeństwem, wprowadza w poczucie dyskomfortu. Z tym niekoniecznie radzą sobie dzieci, które poznając świat powoli, odkrywają drzemiące w nich emocje. Jak pomóc najmłodszym pokonać obawy? O tym rozmawiałam z Natalią Supeł, psychologiem dziecięcym.

  Mateusz Ciawłowski nagrał kilka piosenek z kultowymi słowami rodziców. Utwory bardzo szybko podbiły sieć, a słuchacze jednogłośnie przyznali: "Jakie to prawdziwe, wszystko słyszałam od mojej mamy". Co na temat tych utartych zwrotów myśli psycholog dzieci i młodzieży?

  Smycze i szelki dla dzieci stały się ostatnio popularnym tematem dyskusji w mediach społecznościowych. Ich widok może budzić zdziwienie, a nawet oburzać. Z drugiej strony pomagają one rodzicom upilnować energiczne pociechy, dlatego coraz częściej zauważamy je na ulicach polskich miast. Czy używanie smyczy dla dziecka ma sens? I czy nie wpływa negatywnie na rozwój pociechy? Zapytaliśmy o to Aleksandrę Piotrowską, psychologa dziecięcego.

  Wychowywanie dziecka nie jest proste. Wymaga cierpliwości, zaangażowania, ale i konsekwencji. Mimo że większość rodziców chce dla swoich pociech jak najlepiej, to i tak zdarza im się popełniać błędy, które w mniejszym lub większym stopniu wpłyną na dalsze życie dziecka. Jak być "wystarczająco dobrym" rodzicem i zbudować bliskie relacje z dzieckiem? Na ten temat rozmawialiśmy z Zuzanną Butryn, psychologiem i psychoterapeutką.