Maria Curie też była autystką. Jak wspierać potencjał naszych dzieci w spektrum?

Jak wspierać dziecko w spektrum autyzmu?
Rozmowa z Tonym Attwoodem
Rozmowa z Tonym Attwoodem
Co wiemy o autyzmie?
Co wiemy o autyzmie?
Codzienność rodziców dzieci w spektrum autyzmu
Codzienność rodziców dzieci w spektrum autyzmu
Prawdziwe życie w spektrum autyzmu
Prawdziwe życie w spektrum autyzmu
Mam autyzm, jestem wyjątkowy
Mam autyzm, jestem wyjątkowy
Spektrum autyzmu – kiedy mózg rozwija się inaczej
Spektrum autyzmu – kiedy mózg rozwija się inaczej
Profesor Tony Attwood to ceniony brytyjski psycholog i specjalista w zakresie badań nad spektrum autyzmu. Autor wielu książek i publikacji, które zmieniły współczesny sposób myślenia o neuroróżnorodności, porozmawiał z dziennikarką dziendobry.tvn.pl Zofią Wierzcholską, o tym czy bycie w spektrum może być wielką szansą. Dlaczego, by świat stał się przyjaźniejszy, musimy zmienić sposób myślenia o nieneurotypowości naszych dzieci?

Spektrum autyzmu wedłu Tony'ego Attwooda

Współcześnie diagnostyka spektrum autyzmu staje się coraz szerzej dostępna, dzięki czemu rodzice oraz pedagodzy mają szansę na głębsze zrozumienie neuroróżnorodnych dzieci. Na szczęście sposób myślenia na ten temat dynamicznie się zmienia, a możliwe jest to m.in. dzięki działaniom Fundacji ALE Klasa, która od lat działa na rzecz dzieci i dorosłych w spektrum oraz ich rodzin. Za zaproszenie Fundacji do naszego kraju przyjechał profesor Tony Attwood, który swoimi naukowymi dokonaniami walczy ze stereotypami, zaś w neuroróżnorodności najmłodszych dostrzega ogromny potencjał.

Według badacza głównym krzywdzącym stereotypem związanym z odbiorem osób w spektrum autyzmu jest przekonanie, że "są one głupie" i niezdolne do osiągania sukcesów. Kluczem do zmiany tego podejścia jest stworzenie dzieciom warunków do rozwoju, poznania siebie i własnych predyspozycji. Zamiast z góry zakładać brak zdolności, powinniśmy okazywać im ogrom współczucia i dostosowywać, w ramach możliwości, otoczenie do ich potrzeb.

- Są różne rodzaje inteligencji, które może mieć człowiek. Taki człowiek przez to może nigdy nie osiągnąć sukcesu, ale równie dobrze - może go osiągnąć. Osoby w spektrum często znacząco przekraczają niskie oczekiwania, jakie się wobec nich stosuje. [...] Oni potrzebują współczucia, a nie krytyki - stwierdził ekspert.

Jak wspierać dziecko w spektrum autyzmu?

Kluczem do zrozumienia osób neuroróżnorodnych jest totalna akceptacja oraz współczucie. Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, z faktu, iż osoby w spektrum inaczej odbierają własne i cudze emocje, niż reszta otoczenia. Regulacja, panowanie nad nimi i kontrola reakcji wymaga od nich dużo większego wysiłku niż w przypadku osób neurotypowych.

- Rodzicom mówię, że mają kochać swoje dziecko, zaakceptować je. Ono jest inne, ale nie jest z defektem. Bardzo ważne jest, żeby dziecko poczuło bezwarunkową miłość, żeby ten człowiek mógł mieć wewnętrzną siłę. [...] Musimy zrozumieć, z jakimi wyzwaniami one się mierzą. [...] Problem często nie leży autyzmie, ale w otoczeniu. Dokuczanie, drażnienie, krytykowanie - to wpływa na umiejętności człowieka - przekonywał Tony Attwood.

Coraz szersza i dogłębniejsza diagnostyka neuroróżnorodności jest szansą na lepsze zrozumienie zawiłości ludzkiego umysłu. Wszyscy się od siebie różnimy, co w ocenie profesora Attwooda - jest wielką zaletą ludzkości, a zarazem kluczem do zrozumienia, co autyzm może nam, jako społeczeństwu, zaoferować. Jak podkreślił - diagnostyka i wsparcie innych jest lepsze, niż ich odrzucenie.

- Jest taka bardzo znana kobieta - Temple Grandin. Jest autystką i naukowczynią. Według niej, jeśli nie mielibyśmy w ogóle autystów, byśmy nadal siedzieli w jaskini. [...] Świat niczego by nie osiągnął. [...] Inny przykład - Maria Curie też była autystką i zdobyła dwie Nagrody Nobla. Wniosła nieocenioną wartość do świata polskiej kultury i nauki. Była autystką! Musimy pamiętać o autystycznych bohaterach - podsumował ekspert.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości